romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Klára Kalibová: Prohlášení, které nevzniklo

Praha, 23.8.2013 22:03, (ROMEA)
Osvětim (FOTO: Gabriela Hrabaňová)
Osvětim (FOTO: Gabriela Hrabaňová)

Zítra, v sobotu 24.8.2013, budou až jedenácti českými městy pochodovat rasisté. České občany romské národnosti budou nazývat nepřizpůsobivými, parazity a budou je posílat do práce a plynu. Veřejná správa pravděpodobně nezasáhne, protože je lepší nespokojené občany nechat projít městem pod dohledem, a také je před volbami. V médiích se objeví protestující „anarchisté“, kteří se střetnou s „mladíky“. Možná bude pár zraněných, možná ne.

Představuji si, že v normální pluralitní společnosti mohlo vzniknout toto společné prohlášení.

My, potomci přeživších nacistického genocidia protestujeme. Protestujeme proti tomu, aby ulicemi naší země beztrestně a za dozoru policie mašírovali (neo)nacisté. Naši příbuzní byli zavražděni nebo trpěli v koncentračních táborech přesně z toho důvodu, pro který budou zítra i naši sousedé vyzývat ke (konečnému) řešení romské otázky, z důvodu předsudku a nenávisti.

Neprotestujeme jako potomci českých obětí nacistické zvůle nebo jako Židé, ale jako lidé, kteří mají blízkou zkušenost s projevy rasismu a násilí. Víme, jakou cenou se platí za populismus a intoleranci. Je podivné žít ve státě, jehož čelní představitelé, politici, soudci a akademická obec plošně mlčí k bezprecedentním útokům na lidská práva našich romských sousedů.

Víme, že v dobách rasistické zvůle ohroženým lidem nejvíce chybělo vyjádření solidarity a podpory. Víme, co znamená lišit se vírou nebo politickým přesvědčením. Proto vyjadřujeme veřejnou podporu všem Romům a Romkám žijícím v České republice. Mužům, ženám a dětem, kteří žijí (nejen) v posledních dvou měsících v ovzduší absolutní nenávisti a strachu. Lidem, kterým žlutou hvězdu či červený trojúhelník již dávno nasadila média a regionální politická scéna. Živým bytostem, kterým denně někteří naši "spořádaní" sousedé vyhrožují zplynováním a vypálením.

Odsuzujeme veškeré projevy rasismu. Pro rasismus neexistuje žádné ale. Národnost, barva pleti či víra není důvodem pro nenávist a násilí. Mlčení k projevům rasismu a selhávání demokracie je hanbou, na které se nechceme podílet.

  • Potomci přeživších z obcí a osad Lidice, Ležáky, Zákřov, Prlov, Ploština, Lačnov a Český Malín
  • Český svaz bojovníků za svobodu
  • Česká unie židovské mládeže
  • Svaz osvobozených politických vězňů a pozůstalých
  • Federace židovských obcí
  • Židovská liberální unie
  • Židovské obce
Klára Kalibová
Přečteno: 2720x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Xenofobie, Rasismus, Pochod, Shromažďování, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo