romea - logo
21. října 2021 (čtvrtek)
svátek má Brigita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Klára Kalibová: Prohlášení, které nevzniklo

Praha, 23.8.2013 22:03, (ROMEA)
Osvětim (FOTO: Gabriela Hrabaňová)
Osvětim (FOTO: Gabriela Hrabaňová)

Zítra, v sobotu 24.8.2013, budou až jedenácti českými městy pochodovat rasisté. České občany romské národnosti budou nazývat nepřizpůsobivými, parazity a budou je posílat do práce a plynu. Veřejná správa pravděpodobně nezasáhne, protože je lepší nespokojené občany nechat projít městem pod dohledem, a také je před volbami. V médiích se objeví protestující „anarchisté“, kteří se střetnou s „mladíky“. Možná bude pár zraněných, možná ne.

Představuji si, že v normální pluralitní společnosti mohlo vzniknout toto společné prohlášení.

My, potomci přeživších nacistického genocidia protestujeme. Protestujeme proti tomu, aby ulicemi naší země beztrestně a za dozoru policie mašírovali (neo)nacisté. Naši příbuzní byli zavražděni nebo trpěli v koncentračních táborech přesně z toho důvodu, pro který budou zítra i naši sousedé vyzývat ke (konečnému) řešení romské otázky, z důvodu předsudku a nenávisti.

Neprotestujeme jako potomci českých obětí nacistické zvůle nebo jako Židé, ale jako lidé, kteří mají blízkou zkušenost s projevy rasismu a násilí. Víme, jakou cenou se platí za populismus a intoleranci. Je podivné žít ve státě, jehož čelní představitelé, politici, soudci a akademická obec plošně mlčí k bezprecedentním útokům na lidská práva našich romských sousedů.

Víme, že v dobách rasistické zvůle ohroženým lidem nejvíce chybělo vyjádření solidarity a podpory. Víme, co znamená lišit se vírou nebo politickým přesvědčením. Proto vyjadřujeme veřejnou podporu všem Romům a Romkám žijícím v České republice. Mužům, ženám a dětem, kteří žijí (nejen) v posledních dvou měsících v ovzduší absolutní nenávisti a strachu. Lidem, kterým žlutou hvězdu či červený trojúhelník již dávno nasadila média a regionální politická scéna. Živým bytostem, kterým denně někteří naši "spořádaní" sousedé vyhrožují zplynováním a vypálením.

Odsuzujeme veškeré projevy rasismu. Pro rasismus neexistuje žádné ale. Národnost, barva pleti či víra není důvodem pro nenávist a násilí. Mlčení k projevům rasismu a selhávání demokracie je hanbou, na které se nechceme podílet.

  • Potomci přeživších z obcí a osad Lidice, Ležáky, Zákřov, Prlov, Ploština, Lačnov a Český Malín
  • Český svaz bojovníků za svobodu
  • Česká unie židovské mládeže
  • Svaz osvobozených politických vězňů a pozůstalých
  • Federace židovských obcí
  • Židovská liberální unie
  • Židovské obce
Klára Kalibová
Přečteno: 2878x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Xenofobie, Rasismus, Pochod, Shromažďování, Demonstrace



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo