romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Komentář: Kapela Ortel – xenofobní, homofobní, protiromský mainstream

28.7.2015 11:54
Asi 150 neonacistů se 24.8. 2013 sešlo na náměstí Republiky v Plzni na protiromský pochod, úplně vlevo frontman xenofobní kapely Ortel (Zdroj: csaf.cz)
Asi 150 neonacistů se 24.8. 2013 sešlo na náměstí Republiky v Plzni na protiromský pochod, úplně vlevo frontman xenofobní kapely Ortel (Zdroj: csaf.cz)

Je plzeňská kapela Ortel extrémistická, vzbuzují její texty rasovou nenávist? Nebo je to jen trochu tvrdší odnož rocku, v podstatě nezávadný mainstream, který některým lidem vadí proto, že se nebojí nazývat věci pravým jménem? Tyto otázky právě řeší lidé ve městě Počátky na pomezí jižních Čech a Vysočiny, kde Ortel bude koncertovat. Informuje o tom server Aktuálně.cz

Ale jsou to otázky, které už vstoupily do mnohem širší diskuse a pravidelně se vracejí – poté, co se loni dostal Ortel do nominací v anketě Zlatý slavík, nebo proto, že jeho píseň Hadr byla hymnou zakázané Dělnické strany či proto, že píseň Mešita má na kanálu you tube přes 1 800 000 zhlédnutí.

Čajíček proti diskusím na netu...

Střet ve městě Počátky je sám o sobě zajímavý a vzhledem k „popularitě“ Ortelu do něj vstoupili už i vrcholní politici – například předseda Senátu Milan Štěch starostovi města pořádání koncertu rozmlouvá. Zajímavější a důležitější jsou ale ty obecné otázky: Jsou texty kapely legitimní vzpourou proti všeprostupující „politické korektnosti“ a změkčilosti?

Nebo je Ortel jen „banda ne moc šikovně převlečených nácků?,“ jak ho charakterizoval Vojtěch Libich ze serveru G.cz.

„Je ale skupina Ortel skutečně extremistická, jak se někdy tvrdí? Nebo jen umně provokuje a hraje si se slovíčky? Měřeno některými diskusemi na sociálních sítích je to čajíček, z pohledu vzývané politické korektnosti se naopak blíží k extrému. Každý si může vybrat. Jisté je zatím jen jedno – o žádný hudební zázrak se určitě nejedná,“ psal vloni Wiliam Buchert na serveru Reflex.cz.

„Je snad extremismem to, co zpívá Ortel ve skladbě Mešita? Použil tam ostřejší obrat, že prorok „Mohamed je černý květ“, ale jinak jsou to jen věty, které se dnes běžně objevují i v mainstreamových médiích,“ píše Buchert.

Při pohledu na verše „Pro Aláhovo slávu, uříznou ti hlavu / Mají jen o to snahu, zastavme šílenství!“, lze sice v tomto bodě o Buchertově hodnocení pochybovat, nicméně zůstává pravdou, že ve srovnání s mnoha internetovými diskusemi je to „čajíček“.

Je nebezpečnější Ortel nebo Michal David?

Kritici, kteří mají Ortel za „bandu převlečených nácků“ odkazují například na to, že frontman kapely Tomáš Ortel je také zakladatelem kultovní neonacistické kapely Conflict 88 a účastní se extremistických demonstrací. V kapele Ortel se ale chová umírněně: "Vyškrtal z textů všechny otevřeně „závadné“ pasáže a dal si pozor, aby své krajně pravicové a rasistické názory zaobalil do legálního hávu. Ortel se ve svých písních vyznačuje protiromskou, protimuslimskou a homofobní rétorikou, vše je ale ponecháno v mantinelech povolených narážek," vysvětluje Vojtěch Libich.

Mně osobně kapela Ortel nezajímá, na její koncert bych nešel, kdyby mě nezaujal spor o její koncert v Počátkách, nevšímal bych si jí. Její texty mi připadají spíš neumělé a primitivní než nebezpečné. Stejná charakteristika navíc podle mě platí pro naprostou většinu mainstreamových popových textů. Jinak řečeno: Míra rizika je relativní a může postupovat od více či méně skrytého vyvolávání nenávisti k některým skupinám lidí, po utvrzování otupělosti a zaměňování povrchních klišé za vyjadřování emocí a postojů. Je nebezpečnější Ortel nebo Michal David?

Hranice mezi mainstreamem a extremismem

Myslím, že určitě není v demokratické zemi důvod koncerty Ortelu zakazovat, pokud se budou odehrávat v „legálním hávu“. Na druhou stranu chápu údiv některých počáteckých občanů, že by takový koncert měla pořádat taková „veřejnoprávní instituce“ jako je obec. A chápu, že proti tomu protestují.

Jenže – a tím se dostáváme k hlavnímu problému – proč by se vlastně ti občané měli divit, že možná většině řádně zvolených zastupitelů se kapela Ortel líbí, nebo je alespoň nijak nevyrušuje?

Kde jsou dnes totiž hranice mezi mainstreamem a extrémismem v „legálním hávu“? Devět z deseti lidí, nechce mít za souseda Roma, sedm z deseti nechce přijímat žádné uprchlíky z Afriky a Sýrie, hnutí Islám v ČR nechceme má na facebooku přes 140 000 fanoušků, kdekterá internetová diskuse je výrazně drsnější než texty Ortelu, Okamura je poslancem, Čunek senátorem...

No, a Mešitu si poslechlo milion osm set tisíc lidí. Píseň se „trefila do toho, co lidi skutečně zajímá,“ hodnotí to Buchert.

Podle mě jsou to dílčí výrazy kritické situace společnosti, která prožívá krizi tradiční politiky a pro konfrontaci s nepřehledným chaosem současného světa není vybavena hodnotami a vizí.

A jsem skeptický k tomu, že tento stav lze zvrátit lokálními protesty jako je ten proti koncertu kapely Ortel v Počátkách. Jakkoli mohou být legitimní a sympatické.

Jde o tu jinou vizi společnosti, o odklon politiky od nesrozumitelných tezí o HDP a „finančních trzích“ a její návrat k podstatným věcem, jako spravedlnost, rovnost, solidarita... Jenže k tomu potřebujete politiky, kteří se nebojí jít proti většinovému názoru, osobnosti, které nerezignovaly na veřejnou diskusi, neziskovky, které neupadly do pragmatického nahánění grantů...

Mainstream dnes stále více s umírněným extremismem splývá. A vzhledem k tomu, že poslední průzkum ukázal, že imigranty tu nechce 71% lidí, je možné, že česká vláda bude jednou na svém zasedání zpívat Mešitu.

Je to dnes pravděpodobnější, než že bude přesvědčovat občany, aby se pokusili překonat předsudky, obavy a strach a otevřeli se pomoci lidem v jinak beznadějné situaci.

Přečteno: 3124x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo