romea - logo
24. září 2020 (čtvrtek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Komentář: Kapela Ortel – xenofobní, homofobní, protiromský mainstream

28.7.2015 11:54
Asi 150 neonacistů se 24.8. 2013 sešlo na náměstí Republiky v Plzni na protiromský pochod, úplně vlevo frontman xenofobní kapely Ortel (Zdroj: csaf.cz)
Asi 150 neonacistů se 24.8. 2013 sešlo na náměstí Republiky v Plzni na protiromský pochod, úplně vlevo frontman xenofobní kapely Ortel (Zdroj: csaf.cz)

Je plzeňská kapela Ortel extrémistická, vzbuzují její texty rasovou nenávist? Nebo je to jen trochu tvrdší odnož rocku, v podstatě nezávadný mainstream, který některým lidem vadí proto, že se nebojí nazývat věci pravým jménem? Tyto otázky právě řeší lidé ve městě Počátky na pomezí jižních Čech a Vysočiny, kde Ortel bude koncertovat. Informuje o tom server Aktuálně.cz

Ale jsou to otázky, které už vstoupily do mnohem širší diskuse a pravidelně se vracejí – poté, co se loni dostal Ortel do nominací v anketě Zlatý slavík, nebo proto, že jeho píseň Hadr byla hymnou zakázané Dělnické strany či proto, že píseň Mešita má na kanálu you tube přes 1 800 000 zhlédnutí.

Čajíček proti diskusím na netu...

Střet ve městě Počátky je sám o sobě zajímavý a vzhledem k „popularitě“ Ortelu do něj vstoupili už i vrcholní politici – například předseda Senátu Milan Štěch starostovi města pořádání koncertu rozmlouvá. Zajímavější a důležitější jsou ale ty obecné otázky: Jsou texty kapely legitimní vzpourou proti všeprostupující „politické korektnosti“ a změkčilosti?

Nebo je Ortel jen „banda ne moc šikovně převlečených nácků?,“ jak ho charakterizoval Vojtěch Libich ze serveru G.cz.

„Je ale skupina Ortel skutečně extremistická, jak se někdy tvrdí? Nebo jen umně provokuje a hraje si se slovíčky? Měřeno některými diskusemi na sociálních sítích je to čajíček, z pohledu vzývané politické korektnosti se naopak blíží k extrému. Každý si může vybrat. Jisté je zatím jen jedno – o žádný hudební zázrak se určitě nejedná,“ psal vloni Wiliam Buchert na serveru Reflex.cz.

„Je snad extremismem to, co zpívá Ortel ve skladbě Mešita? Použil tam ostřejší obrat, že prorok „Mohamed je černý květ“, ale jinak jsou to jen věty, které se dnes běžně objevují i v mainstreamových médiích,“ píše Buchert.

Při pohledu na verše „Pro Aláhovo slávu, uříznou ti hlavu / Mají jen o to snahu, zastavme šílenství!“, lze sice v tomto bodě o Buchertově hodnocení pochybovat, nicméně zůstává pravdou, že ve srovnání s mnoha internetovými diskusemi je to „čajíček“.

Je nebezpečnější Ortel nebo Michal David?

Kritici, kteří mají Ortel za „bandu převlečených nácků“ odkazují například na to, že frontman kapely Tomáš Ortel je také zakladatelem kultovní neonacistické kapely Conflict 88 a účastní se extremistických demonstrací. V kapele Ortel se ale chová umírněně: "Vyškrtal z textů všechny otevřeně „závadné“ pasáže a dal si pozor, aby své krajně pravicové a rasistické názory zaobalil do legálního hávu. Ortel se ve svých písních vyznačuje protiromskou, protimuslimskou a homofobní rétorikou, vše je ale ponecháno v mantinelech povolených narážek," vysvětluje Vojtěch Libich.

Mně osobně kapela Ortel nezajímá, na její koncert bych nešel, kdyby mě nezaujal spor o její koncert v Počátkách, nevšímal bych si jí. Její texty mi připadají spíš neumělé a primitivní než nebezpečné. Stejná charakteristika navíc podle mě platí pro naprostou většinu mainstreamových popových textů. Jinak řečeno: Míra rizika je relativní a může postupovat od více či méně skrytého vyvolávání nenávisti k některým skupinám lidí, po utvrzování otupělosti a zaměňování povrchních klišé za vyjadřování emocí a postojů. Je nebezpečnější Ortel nebo Michal David?

Hranice mezi mainstreamem a extremismem

Myslím, že určitě není v demokratické zemi důvod koncerty Ortelu zakazovat, pokud se budou odehrávat v „legálním hávu“. Na druhou stranu chápu údiv některých počáteckých občanů, že by takový koncert měla pořádat taková „veřejnoprávní instituce“ jako je obec. A chápu, že proti tomu protestují.

Jenže – a tím se dostáváme k hlavnímu problému – proč by se vlastně ti občané měli divit, že možná většině řádně zvolených zastupitelů se kapela Ortel líbí, nebo je alespoň nijak nevyrušuje?

Kde jsou dnes totiž hranice mezi mainstreamem a extrémismem v „legálním hávu“? Devět z deseti lidí, nechce mít za souseda Roma, sedm z deseti nechce přijímat žádné uprchlíky z Afriky a Sýrie, hnutí Islám v ČR nechceme má na facebooku přes 140 000 fanoušků, kdekterá internetová diskuse je výrazně drsnější než texty Ortelu, Okamura je poslancem, Čunek senátorem...

No, a Mešitu si poslechlo milion osm set tisíc lidí. Píseň se „trefila do toho, co lidi skutečně zajímá,“ hodnotí to Buchert.

Podle mě jsou to dílčí výrazy kritické situace společnosti, která prožívá krizi tradiční politiky a pro konfrontaci s nepřehledným chaosem současného světa není vybavena hodnotami a vizí.

A jsem skeptický k tomu, že tento stav lze zvrátit lokálními protesty jako je ten proti koncertu kapely Ortel v Počátkách. Jakkoli mohou být legitimní a sympatické.

Jde o tu jinou vizi společnosti, o odklon politiky od nesrozumitelných tezí o HDP a „finančních trzích“ a její návrat k podstatným věcem, jako spravedlnost, rovnost, solidarita... Jenže k tomu potřebujete politiky, kteří se nebojí jít proti většinovému názoru, osobnosti, které nerezignovaly na veřejnou diskusi, neziskovky, které neupadly do pragmatického nahánění grantů...

Mainstream dnes stále více s umírněným extremismem splývá. A vzhledem k tomu, že poslední průzkum ukázal, že imigranty tu nechce 71% lidí, je možné, že česká vláda bude jednou na svém zasedání zpívat Mešitu.

Je to dnes pravděpodobnější, než že bude přesvědčovat občany, aby se pokusili překonat předsudky, obavy a strach a otevřeli se pomoci lidem v jinak beznadějné situaci.

Přečteno: 3144x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo