romea - logo
19. července 2019 (pátek)
svátek má Čeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Komentář: Schizofrenie ČSSD - integrujme Romy, ale ať nám neposedávají na veřejnosti.

18.3.2015 14:24
Skupinka neonacistů se po skončení jejich provokace 17. 8. 2013 v Duchcově přišla podívat na výstavu o romském holokaustu, kterou společně s Muzeem romské kultury připravila platforma Blokujeme! Statisíce zmařených lidských životů u nich vyvolal smích... (FOTO: Saša Uhlová)
Skupinka neonacistů se po skončení jejich provokace 17. 8. 2013 v Duchcově přišla podívat na výstavu o romském holokaustu, kterou společně s Muzeem romské kultury připravila platforma Blokujeme! Statisíce zmařených lidských životů u nich vyvolal smích... (FOTO: Saša Uhlová)

Město Duchcov vydalo vyhlášku, která bojuje za veřejný pořádek a „zlepšení vzhledu města“ a je oprávněné se domnívat, že „zlepšením vzhledu“ místní radní a velká část občanů rozumějí, aby na veřejnosti neposedávali Romové

Nepřehlédněte:

Vyhlášku logicky podepsal starosta Duchcova Zbyněk Šimbera, který je členem ČSSD. Členem strany zůstal i poté, kdy do koalice přizval DSSS a na radnici spolupracuje s Jindřichem Svobodou, který vede ústeckou organizaci DSSS a do Duchcova svolával protiromské demonstrace. Po útoku Romů na manželský pár v Duchcově si Svoboda před dvěma lety na Facebook napsal „vyvraždit je všechny“ a měl zjevně na mysli Romy.

Ve volbách přál Svobodovi mnoho úspěchů krajský radní za ČSSD Martin Klika, který se v současnosti zajímá také o řešení situace v litvínovském Janově. A ústecká krajská organizace ČSSD také odmítla duchcovskou stranickou buňku zrušit i přes výslovné přání stranického předsedy a premiéra Bohuslava Sobotky. Vedení ČSSD nakonec sice zrušení duchcovské organizace prosadilo, nicméně, Šimbera a jeho kolegové z radnice členy strany zůstali – přešli jen do sousední organizace 

Shrňme si to: Duchcovští sociální demokraté se spojili s extremisty a na jejich politiku „nulové tolerance“ vůči „nepřizpůsobivým“ mohou být hrdí i neonacisté. Nevadí to ovšem ani jejich stranickým kolegům na krajské úrovni.

Mezitím: Ministr pro lidská práva za ČSSD Jiří Dienstbier připravuje Strategii romské integrace do roku 2020, kterou už vláda schválila, podílí se na přípravě zákona o sociálním bydlení, trvá na reformě škol, která by zamezila diskriminaci romských dětí a rokuje v Bruselu v rámci Evropské platfromy romské inkluze. Není důvod pochybovat o tom, že to myslí vážně.

Jenže: Na sjezdu ČSSD, který se konal před týdnem, byl Jiří Dienstbier „největším poraženým“ - od delegátů získal ve volbě prvního místopředsedy daleko nejméně hlasů, pouze 75 a po sjezdu už není součástí nejužšího vedení strany. Za místopředsedu si ho ostatně nepřál ani Bohuslav Sobotka, který mu donedávna byl velmi blízký.

Kdo má v současné ČSSD větší sílu? Kolegové extremistů, kteří šikanují Romy „nulovou tolerancí“ a zakazují jim sedět na veřejnosti? Nebo ministr pro lidská práva, který se snaží prosazovat moderní evropskou otevřenou protidiskriminační politiku?

Jistě – ta moderní politika nestojí a nepadá s osobou Jiřího Dienstbiera, nicméně nejsilnější vládní strana v posledních dnech a měsících vysílá veřejnosti signály, které lze označit minimálně za zmatené. A s větší dávkou skepse je lze vnímat jako posilování konzervativního populistického stranického křídla.

Tedy politiků, kteří spíš než na nějaké řeči o „integracích“ věří na „silnou ruku“ a pořádek. A mají rádi svá města hezká, klidná a čistá. Nezohavená nějakými posedávajícími Romy...

Přečteno: 2434x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Jiří Dienstbier, Diskriminace, Strategie romské integrace do roku 2020HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo