romea - logo
7. července 2020 (úterý)
svátek má Bohuslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Komentář: Uprchlík je přece také lidská bytost. Ne krvelačná stvůra.

15.7.2015 20:12
Zvlášť dramatická je situace v Sýrii, kde je kvůli občanské válce na útěku 6,5 milionu lidí a dalších 2,5 milionu Syřanů už uprchlo ze země. Foto: Facebook - Help Syrian Refugees
Zvlášť dramatická je situace v Sýrii, kde je kvůli občanské válce na útěku 6,5 milionu lidí a dalších 2,5 milionu Syřanů už uprchlo ze země. Foto: Facebook - Help Syrian Refugees

Ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku bude otevřena nová ubytovna pro uprchlíky. Události ČT mě v úterý 14. června zpravily o tom, že proběhlo setkání zástupců Ministerstva vnitra a Správy uprchlických zařízení s místními občany.

Zajásala jsem, konečně i u nás budou lidé informováni (zatím jsou totiž spíš strašeni – médii, politiky, „přáteli“ na sociálních sítích). V sousedním Bavorsku se přeci ukázalo, že uprchlíci představují pro obyvatele problém především tehdy, když nemají dostatek informací, například o tom, proč sem ti lidé přicházejí, kdo to vlastně je, co od nich můžeme očekávat, nebo třeba zdali se mohou zapojit do práce v našich podnicích.

Mé nadšení ale zase rychle opadlo. Z úst reportérky se dozvídám, že se dvě hodiny diskutovalo zejména o bezpečnostních opatřeních: ubytovaní nebudou mít povoleno opouštět tábor, vyroste zde čtyřmetrový plot obehnaný ostnatým drátem a budou posíleny policejní hlídky. Vše ve stylu: „My vás před těmi krvelačnými stvůrami ochráníme!“

Neměla by se veřejnoprávní televize zabývat také otázkou, proč sem ti lidé přicházejí, a vzedmuté emoce spíše mírnit? A jsou to pro nás vůbec ještě lidé? Na všechno cizí nebo jiné nahlížíme s obavami a strachem. Možná sem ale nepřicházejí proto, že nás chtějí ožebračit, ale proto, že jejich domovy se najednou ocitly ve válečné zóně. V období míru je těžké si představit, že i my se možná jednou objevíme v cizí zemi, bez domova, s holýma rukama, vyčerpaní, protože doma nebude bezpečno.

Uprchlíci jsou především lidé, kteří potřebují naši pomoc. Čím lépe se k nim budeme chovat, tím lépe se začlení do naší společnosti. Dokud ale budeme stavět vysoké ploty namísto, abychom se snažili s těmi jinými, cizími navázat kontakt, strachu se nezbavíme.

Eliška Bucvanová, autorka je doktorandkou na FHS UK
Přečteno: 945x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, uprchlík, Česká televizeHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo