romea - logo
23. dubna 2019 (úterý)
svátek má Vojtěch
Loading
rozšířené vyhledávaní

Robert Tonelli k výsledkům voleb: Levicová politika v podání ČSSD je pro romskou komunitu smrtící injekce

11.10.2018 19:00
Robert Tonelli
Robert Tonelli

Karty jsou rozdány, ortel podepsán a osud zpečetěn. I tímto způsobem lze vyjádřit výsledky voleb některých politických stran a hnutí. ČSSD propadla na samé dno. Zisk pouhých 1882 mandátů, přičemž v roce 2014 získala 3 773 mandátů. Strana se bude z této porážky vypořádávat několik let. Voliči dali jasně najevo, že volají po jiné alternativě. ČSSD je dlouhodobě neúspěšnou politickou stranou. Důkazem toho jsou i poslední parlamentní volby konané v roce 2017, kdy strana získala pouhých 15 křesel do Poslanecké sněmovny. Osobně vítám rezignaci místopředsedy strany ČSSD Jaroslava Foldyny, který tak reaguje na výsledky voleb.

Dalším propadákem letošních komunálních voleb je strana TOP 09, s úspěchem pouhých 192 mandátů. KSČM získala 1426 mandátů, přičemž v roce 2014 uspěla se ziskem 2 655 mandátů, tedy ztráta více jak 1000 zastupitelů. Hnutí ANO příliš neobhájilo svou pozici a své prvenství, tak jak tomu bylo ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017.

Překvapením asi pro všechny je Česká pirátská strana, která získala 275 zastupitelů a stává se tak silnější politickou stranou s celostátním dosahem a působností. KDU-ČSL společně s ODS obhájili své prvenství a dokázali, že stojí na pevných základech občanské společnosti. Voliči v letošních komunálních a senátních volbách dali jasně najevo, že nechtějí stejnou vládní koalici ve svých městech a radnicích, tak jako tomu je v poslanecké sněmovně.

Pokud jde o Senátní volby, počkejme si na celkové výsledky 2. kola.

Romští kandidáti ve volbách 2018

Rád bych upřímně pogratuloval za nás všechny úspěšným kandidátům, kteří získali v komunálních a senátních volbách politický mandát a popřál jim mnoho pracovních i osobních úspěchů. Poděkování patří i neúspěšným kandidátům, kteří do poslední chvíle bojovali a věřili v úspěch své kandidatury.

Romové zastoupení v nejrůznějším politickém spektru dokázali v letošních komunálních volbách získat 13 politických mandátů, tedy stejně jako v roce 2014. Vítám stoupající zájem o veřejné, občanské i politické dění. Uvědomělost o nutnosti zasahovat a podílet se na spravování města považuji za důležitou součást politického mandátu úspěšných kandidátů. Věřím v jistý vliv z řad naší komunity a následné lepší soužití ve společnosti.

Úspěch některých romských kandidátů pro mě není příliš velké překvapení, protože ve svých městech jsou roky aktivní, spolupracují s městem i radnicí, mají dobré jméno u Romů i širší veřejnosti. Tedy volební úspěch je potvrzující fakt jejich aktivní činnosti a dobré práce.

V senátních volbách kandidovali také dva romští představitelé za Chomutov Petr Jano a Petr Ervin Kováč kandidující v Brně za Romskou demokratickou stanu ( RDS). Bohužel boj o křeslo do senátu prohráli.

Překvapení pro mě osobně byl v počtu získaných hlasů Robin Stria za Stranu Zelených, který kandidoval ze 7. místa do městské části Brno střed. Iveta Bílková BEZPP kandidující za Starosty pro Liberecký kraj a Antoním Gondolán kandidující jako lídr Romské demokratické strany (RDS) na post primátora hlavního města Prahy.

Je škoda, že výše uvedení kandidáti neměli finanční prostředky na lepší politickou kampaň. Jsem si jist, že by se zvýšila pravděpodobnost volebního úspěchu. Možná je na čase, aby i romští podnikatelé sami vyvinuli jistý tlak a pomohli některé věci financovat. Zejména politické kampaně potencionálně úspěšných romských kandidátů. To je jedna z dalších cest, jak propojit a zapojit mladou romskou generaci do celospolečenského dění.

Předvolební rasistická rétorika

Věřil jsem v racionalitu českých voličů a jsem rád, že DSSS u voleb propadla. Strana, která nemá co nabídnout potencionálním voličům a nemá smysluplný program, nemůže uspět. Jsem rád, že český národ to vnímá jako důležitý prvek, a vyslal jasný signál, že s touto stranou nesympatizuje. Volební rétorika této strany byla rasistická, xenofobní a urážlivá. S podobnou kampaní ve stejných kolejích je strana SPD, která je uměle tvořena jakousi pochybnou strukturou a řízená jedním jedincem a díky šířícím lžím, manipulacím a nenávisti ve společnosti získala strana 155 mandátů.

Bohužel se stále najdou i tací, kteří sázejí na romskou kartu, tedy předvolební rasistickou rétoriku, a doufají v politický úspěch. Je jen na nás, zda si takové chování politických subjektů a činitelů necháme líbit či nikoliv.

Počkejme na výsledky jednání, která probíhají napříč politickým spektrem. Neobávám se ve městech žádných koalic, které by byly pro romskou komunitu ohrožující. Domnívám se, že je velmi nutné, abychom postupem času šli více doprava, než doleva. Levicová politika v podání ČSSD je pro romskou komunitu smrtící injekce. Stát by měl podporovat mladé lidí s podnikatelskými ambicemi a pomáhat s vytvářením prosperujících firem a pracovních míst. To je politika, kterou by se Romové měli vydat a praktikovat ji na svých dětech a další mladé generaci. Věřím, že mladá vzdělaná romská generace bude úspěšná i v dalších volbách a jednou pokoříme tu 5 % hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Přečteno: 2424x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo