romea - logo
12. prosince 2018 (středa)
svátek má Simona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Robert Tonelli k výsledkům voleb: Levicová politika v podání ČSSD je pro romskou komunitu smrtící injekce

11.10.2018 19:00
Robert Tonelli
Robert Tonelli

Karty jsou rozdány, ortel podepsán a osud zpečetěn. I tímto způsobem lze vyjádřit výsledky voleb některých politických stran a hnutí. ČSSD propadla na samé dno. Zisk pouhých 1882 mandátů, přičemž v roce 2014 získala 3 773 mandátů. Strana se bude z této porážky vypořádávat několik let. Voliči dali jasně najevo, že volají po jiné alternativě. ČSSD je dlouhodobě neúspěšnou politickou stranou. Důkazem toho jsou i poslední parlamentní volby konané v roce 2017, kdy strana získala pouhých 15 křesel do Poslanecké sněmovny. Osobně vítám rezignaci místopředsedy strany ČSSD Jaroslava Foldyny, který tak reaguje na výsledky voleb.

Dalším propadákem letošních komunálních voleb je strana TOP 09, s úspěchem pouhých 192 mandátů. KSČM získala 1426 mandátů, přičemž v roce 2014 uspěla se ziskem 2 655 mandátů, tedy ztráta více jak 1000 zastupitelů. Hnutí ANO příliš neobhájilo svou pozici a své prvenství, tak jak tomu bylo ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017.

Překvapením asi pro všechny je Česká pirátská strana, která získala 275 zastupitelů a stává se tak silnější politickou stranou s celostátním dosahem a působností. KDU-ČSL společně s ODS obhájili své prvenství a dokázali, že stojí na pevných základech občanské společnosti. Voliči v letošních komunálních a senátních volbách dali jasně najevo, že nechtějí stejnou vládní koalici ve svých městech a radnicích, tak jako tomu je v poslanecké sněmovně.

Pokud jde o Senátní volby, počkejme si na celkové výsledky 2. kola.

Romští kandidáti ve volbách 2018

Rád bych upřímně pogratuloval za nás všechny úspěšným kandidátům, kteří získali v komunálních a senátních volbách politický mandát a popřál jim mnoho pracovních i osobních úspěchů. Poděkování patří i neúspěšným kandidátům, kteří do poslední chvíle bojovali a věřili v úspěch své kandidatury.

Romové zastoupení v nejrůznějším politickém spektru dokázali v letošních komunálních volbách získat 13 politických mandátů, tedy stejně jako v roce 2014. Vítám stoupající zájem o veřejné, občanské i politické dění. Uvědomělost o nutnosti zasahovat a podílet se na spravování města považuji za důležitou součást politického mandátu úspěšných kandidátů. Věřím v jistý vliv z řad naší komunity a následné lepší soužití ve společnosti.

Úspěch některých romských kandidátů pro mě není příliš velké překvapení, protože ve svých městech jsou roky aktivní, spolupracují s městem i radnicí, mají dobré jméno u Romů i širší veřejnosti. Tedy volební úspěch je potvrzující fakt jejich aktivní činnosti a dobré práce.

V senátních volbách kandidovali také dva romští představitelé za Chomutov Petr Jano a Petr Ervin Kováč kandidující v Brně za Romskou demokratickou stanu ( RDS). Bohužel boj o křeslo do senátu prohráli.

Překvapení pro mě osobně byl v počtu získaných hlasů Robin Stria za Stranu Zelených, který kandidoval ze 7. místa do městské části Brno střed. Iveta Bílková BEZPP kandidující za Starosty pro Liberecký kraj a Antoním Gondolán kandidující jako lídr Romské demokratické strany (RDS) na post primátora hlavního města Prahy.

Je škoda, že výše uvedení kandidáti neměli finanční prostředky na lepší politickou kampaň. Jsem si jist, že by se zvýšila pravděpodobnost volebního úspěchu. Možná je na čase, aby i romští podnikatelé sami vyvinuli jistý tlak a pomohli některé věci financovat. Zejména politické kampaně potencionálně úspěšných romských kandidátů. To je jedna z dalších cest, jak propojit a zapojit mladou romskou generaci do celospolečenského dění.

Předvolební rasistická rétorika

Věřil jsem v racionalitu českých voličů a jsem rád, že DSSS u voleb propadla. Strana, která nemá co nabídnout potencionálním voličům a nemá smysluplný program, nemůže uspět. Jsem rád, že český národ to vnímá jako důležitý prvek, a vyslal jasný signál, že s touto stranou nesympatizuje. Volební rétorika této strany byla rasistická, xenofobní a urážlivá. S podobnou kampaní ve stejných kolejích je strana SPD, která je uměle tvořena jakousi pochybnou strukturou a řízená jedním jedincem a díky šířícím lžím, manipulacím a nenávisti ve společnosti získala strana 155 mandátů.

Bohužel se stále najdou i tací, kteří sázejí na romskou kartu, tedy předvolební rasistickou rétoriku, a doufají v politický úspěch. Je jen na nás, zda si takové chování politických subjektů a činitelů necháme líbit či nikoliv.

Počkejme na výsledky jednání, která probíhají napříč politickým spektrem. Neobávám se ve městech žádných koalic, které by byly pro romskou komunitu ohrožující. Domnívám se, že je velmi nutné, abychom postupem času šli více doprava, než doleva. Levicová politika v podání ČSSD je pro romskou komunitu smrtící injekce. Stát by měl podporovat mladé lidí s podnikatelskými ambicemi a pomáhat s vytvářením prosperujících firem a pracovních míst. To je politika, kterou by se Romové měli vydat a praktikovat ji na svých dětech a další mladé generaci. Věřím, že mladá vzdělaná romská generace bude úspěšná i v dalších volbách a jednou pokoříme tu 5 % hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Přečteno: 2290x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Pixabay.com

Ministerstva: Návrh změn v inkluzi odporuje závazkům ČR

6.12.2018 15:08
Některé změny ve vyhlášce o společném vzdělávání dětí ve školách, jak je navrhuje ministerstvo školství, možná nejsou v souladu s mezinárodními úmluvami. Odporují zřejmě i rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Tvrdí to ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo spravedlnosti v připomínkách k návrhu novely. Po ministerstvu školství požadují, aby odstoupilo od záměru omezit současný počet asistentů pedagoga ve třídách a umožnit otevření škol pro lehce mentálně postižené i dětem bez tohoto druhu handicapu.
 celý článek

Tomio Okamura a Miloš Zeman

Hrad neuspěl. Okamurova SPD zůstane ve zprávě o extremismu za rok 2017. Bezpečnostní rada státu ji vzala na vědomí v původním znění

6.12.2018 11:26
Bezpečnostní rada státu (BRS) dnes vzala na vědomí výroční zprávu o extremismu v Česku za rok 2017 v původním znění, které připravilo ministerstvo vnitra. ČTK to sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zprávu nyní může projednat vláda. Média dříve informovala, že projednávání materiálu zdržovaly výhrady Pražského hradu, kterému měly vadit zmínky o hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.
 celý článek

Ilona Ferková (vpravo) a Karolína Ryvolová 4. 12. 2018 během křestu knihy Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa (FOTO: Karolína Telváková, Romea.cz)

videoVIDEO: Jáchym Topol pokřtil novou knihu Ilony Ferkové rumem

5.12.2018 20:28
Včera se v nabitém sále Knihovny Václava Havla (KVH) uskutečnil křest nové knížky Ilony Ferkové, kterou připravilo nakladatelství romské literatury KHER. Soubor deseti povídek v romsko-českém vydání nazvaném Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa pokřtil programový ředitel KVH Jáchym Topol příznačně pro tuto knihu rumem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo