romea - logo
6. prosince 2020 (neděle)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lukáš Senft: Otevřený dopis Radě České televize ve věci seriálu Sanitka 2. PŘIPOJTE SE!

Praha, 8.11.2013 22:52, (ROMEA)
Sanitka 2 (Koláž: Romea.cz)
Sanitka 2 (Koláž: Romea.cz)

Dokumentarista Lukáš Senft, který napsal otevřený dopis tvůrcům seriálu Sanitka 2, se rozhodl oslovit Radu České televize. "Chtěl bych vědět, jestli ČT brzy udělá rázný a rozhodný krok směrem ke spravedlivější a sociálně citlivější tvorbě? Tvorbě, která by překládala komplexitu našeho světa do obrazové řeči způsobem, který nezjednodušuje a nebanalizuje, ale odkrývá kontexty, pečlivě analyzuje a propojuje důležité souvislosti," píše Senft v dopise, ke kterému se mohou podpisem připojit i další lidé a který server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Čtenáři můžou k dopisu připojit i svůj podpis - napište jméno, povolání a bydliště buď do komentářů nebo na mail autora: lukassenft@seznam.cz.

Vážená Rado České televize, Vážený pane Uhde, předsedo Rady,

píši vám kvůli problematickému způsobu, jímž je v seriálu Sanitka 2 vyobrazována romská menšina.

Sekvence, v nichž je romský způsob života silněji tematizován, jsou vyprávěny v předsudečném diskurzu (viz otevřený dopis), jsou využívána klišé, která pomáhají vytvářet obraz Romů jako divné, cizí a nebezpečné menšiny, falešné obrazy, které v současné době bývají často využívány jako argument protiromských pochodů. Ty mnohdy končí výzvou k lynči. Zpravodajské služby vydávají informace o radikalizující se společnosti, o dlouhodobé frustraci, která může snadno eskalovat do podoby extremistických útoků.

Tvůrci odhlédli od tohoto sociálního kontextu naší současnosti a neuvážlivě podepřeli lživé mediální obrazy dalším klišovitým popisem. Taková konstrukce předsudků se může snadno stát nebezpečným impulsem k rozdráždění napjaté situace, v níž se nyní společnost ocitá, a vést k vyhroceným nebo i tragickým koncům.

Napsal jsem proto otevřený dopis panu Renčovi a Hubačovi. Vysvětlil jsem v něm své obavy. Zdůraznil jsem také, že každý filmař nese zodpovědnost za způsob morálního a etického přemýšlení předávaného svým dílem. Autory jsem žádal o zodpovědné vyjádření k tomuto neprofesionálnímu zahrávání si se sociálně vyostřenými náladami diváků, potažmo celé společnosti.

Filip Renč se k dopisu vyjádřil pouze prostřednictvím novinářů, pan Hubač vůbec. Ve svém prohlášení pan režisér navíc vůbec nezohlednil nebezpečné důsledky, které seriálové vyobrazení romské komunity může způsobit.
Divácké centrum jsem žádal o zaslání dopisu oběma autorům. Místo zprostředkování dialogu mi byl jako odpověď zaslán odkaz na server novinky.cz, neboť zde bylo - v rámci článku o dopisu -uveřejněno Renčovo vyjádření.

Pro úplnost zde naleznete text dopisu, v němž jsou popsány a zdůvodněny mé výhrady k seriálu a vyjádřen požadavek k tvůrcům.

Protože samotní tvůrci ani Divácké centrum mi nebylo schopno umožnit dobrat se cestou dialogu k uspokojivému vyjádření, obracím se na vás.

Chtěl bych vědět, jak se ČT postaví k tak znepokojivé chybě, jakou je konstrukce předsudečných náhledů na Romy?

Myslím, že není rozumné podceňovat moc obrazů - navíc pokud jsou podpořeny marketingem a pátečním hlavním vysílacím časem.

Jsem přesvědčen, že tvůrci - především pak ve veřejnoprávní televizi - by měli citlivě detekovat tendence společnosti. A pokud společnost tíhne k ostrakizaci některé menšiny kvůli zjednodušujícím stereotypům, umělci by měli být těmi, kdo tyto představy naruší a zproblematizuje. Měli by tyto touhy většinové společnosti mírnit a zabránit jejich přerodu do agresivnější fáze. Měli by být mediátory pracující na vzájemném pochopení různosti, zprostředkovatelé společenské plurality - plurality ukázané nikoliv jako ohrožující a zpátečnický výmysl, ale jako přirozený, obohacující a spravedlivý princip, na němž stojí základy evropské kultury.

Chtěl bych vědět, jestli ČT brzy udělá rázný a rozhodný krok směrem ke spravedlivější a sociálně citlivější tvorbě? Tvorbě, která by překládala komplexitu našeho světa do obrazové řeči způsobem, který nezjednodušuje a nebanalizuje, ale odkrývá kontexty, pečlivě analyzuje a propojuje důležité souvislosti.

S pozdravem a díky

Lukáš Senft, dokumentarista, Stříbrná Skalice

Čtenáři můžou k dopisu připojit i svůj podpis - napište jméno, povolání a bydliště buď do komentářů nebo na mail autora: lukassenft@seznam.cz.
Lukáš Senft
Přečteno: 4031x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Česká televize, Česká televize, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo