romea - logo
29. května 2020 (pátek)
svátek má Maxim
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lukáš Senft: Otevřený dopis Radě České televize ve věci seriálu Sanitka 2. PŘIPOJTE SE!

Praha, 8.11.2013 22:52, (ROMEA)
Sanitka 2 (Koláž: Romea.cz)
Sanitka 2 (Koláž: Romea.cz)

Dokumentarista Lukáš Senft, který napsal otevřený dopis tvůrcům seriálu Sanitka 2, se rozhodl oslovit Radu České televize. "Chtěl bych vědět, jestli ČT brzy udělá rázný a rozhodný krok směrem ke spravedlivější a sociálně citlivější tvorbě? Tvorbě, která by překládala komplexitu našeho světa do obrazové řeči způsobem, který nezjednodušuje a nebanalizuje, ale odkrývá kontexty, pečlivě analyzuje a propojuje důležité souvislosti," píše Senft v dopise, ke kterému se mohou podpisem připojit i další lidé a který server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Čtenáři můžou k dopisu připojit i svůj podpis - napište jméno, povolání a bydliště buď do komentářů nebo na mail autora: lukassenft@seznam.cz.

Vážená Rado České televize, Vážený pane Uhde, předsedo Rady,

píši vám kvůli problematickému způsobu, jímž je v seriálu Sanitka 2 vyobrazována romská menšina.

Sekvence, v nichž je romský způsob života silněji tematizován, jsou vyprávěny v předsudečném diskurzu (viz otevřený dopis), jsou využívána klišé, která pomáhají vytvářet obraz Romů jako divné, cizí a nebezpečné menšiny, falešné obrazy, které v současné době bývají často využívány jako argument protiromských pochodů. Ty mnohdy končí výzvou k lynči. Zpravodajské služby vydávají informace o radikalizující se společnosti, o dlouhodobé frustraci, která může snadno eskalovat do podoby extremistických útoků.

Tvůrci odhlédli od tohoto sociálního kontextu naší současnosti a neuvážlivě podepřeli lživé mediální obrazy dalším klišovitým popisem. Taková konstrukce předsudků se může snadno stát nebezpečným impulsem k rozdráždění napjaté situace, v níž se nyní společnost ocitá, a vést k vyhroceným nebo i tragickým koncům.

Napsal jsem proto otevřený dopis panu Renčovi a Hubačovi. Vysvětlil jsem v něm své obavy. Zdůraznil jsem také, že každý filmař nese zodpovědnost za způsob morálního a etického přemýšlení předávaného svým dílem. Autory jsem žádal o zodpovědné vyjádření k tomuto neprofesionálnímu zahrávání si se sociálně vyostřenými náladami diváků, potažmo celé společnosti.

Filip Renč se k dopisu vyjádřil pouze prostřednictvím novinářů, pan Hubač vůbec. Ve svém prohlášení pan režisér navíc vůbec nezohlednil nebezpečné důsledky, které seriálové vyobrazení romské komunity může způsobit.
Divácké centrum jsem žádal o zaslání dopisu oběma autorům. Místo zprostředkování dialogu mi byl jako odpověď zaslán odkaz na server novinky.cz, neboť zde bylo - v rámci článku o dopisu -uveřejněno Renčovo vyjádření.

Pro úplnost zde naleznete text dopisu, v němž jsou popsány a zdůvodněny mé výhrady k seriálu a vyjádřen požadavek k tvůrcům.

Protože samotní tvůrci ani Divácké centrum mi nebylo schopno umožnit dobrat se cestou dialogu k uspokojivému vyjádření, obracím se na vás.

Chtěl bych vědět, jak se ČT postaví k tak znepokojivé chybě, jakou je konstrukce předsudečných náhledů na Romy?

Myslím, že není rozumné podceňovat moc obrazů - navíc pokud jsou podpořeny marketingem a pátečním hlavním vysílacím časem.

Jsem přesvědčen, že tvůrci - především pak ve veřejnoprávní televizi - by měli citlivě detekovat tendence společnosti. A pokud společnost tíhne k ostrakizaci některé menšiny kvůli zjednodušujícím stereotypům, umělci by měli být těmi, kdo tyto představy naruší a zproblematizuje. Měli by tyto touhy většinové společnosti mírnit a zabránit jejich přerodu do agresivnější fáze. Měli by být mediátory pracující na vzájemném pochopení různosti, zprostředkovatelé společenské plurality - plurality ukázané nikoliv jako ohrožující a zpátečnický výmysl, ale jako přirozený, obohacující a spravedlivý princip, na němž stojí základy evropské kultury.

Chtěl bych vědět, jestli ČT brzy udělá rázný a rozhodný krok směrem ke spravedlivější a sociálně citlivější tvorbě? Tvorbě, která by překládala komplexitu našeho světa do obrazové řeči způsobem, který nezjednodušuje a nebanalizuje, ale odkrývá kontexty, pečlivě analyzuje a propojuje důležité souvislosti.

S pozdravem a díky

Lukáš Senft, dokumentarista, Stříbrná Skalice

Čtenáři můžou k dopisu připojit i svůj podpis - napište jméno, povolání a bydliště buď do komentářů nebo na mail autora: lukassenft@seznam.cz.
Lukáš Senft
Přečteno: 4014x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Česká televize, Česká televize, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo