romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Má smysl 38 tisíc podpisů z 94 zemí pod peticíi Amnesty International proti diskriminaci romských dětí?

2.9.2015 14:04
Ilustrační FOTO: Amnesty International ČR
Ilustrační FOTO: Amnesty International ČR

38 tisíc podpisů z 94 zemí? Na petici proti diskriminaci Romů v Českých školách? Aha? A je to hodně nebo málo? A jaký to más smysl? Třeba to podepsalo také 100 lidí z Argentiny a 30 z Nigérie? Vědí něco o českém školství? O Česku?

Tak tyto otázky mě napadaly, když jsem četl informaci, že Amnesty International (AI) uspořádala happening před budovou ministerstva školství a předala petici s podpisy náměstkovi ministryně. Byl to závěr kampaně Smažmě rozdíly, kterou v dubnu odstartovala studie o diskriminaci romských dětí v českých školách. Studie, na níž tehdejší ministr školství Marcel Chládek reagoval popuzeně, neobratně až rasisticky.

Abychom si rozuměli: Mně je kampaň Amnesty International proti diskriminaci romských dětí sympatická a myslím, že v principu dělá AI svoji práci dobře. Spolupracuje s odborníky a její studie - a to nikoli pouze v tomto případě – bývají kvalitní, nejsou to jen nějaké aktivistické výkřiky, politické výzvy.

Nicméně – jaký je smysl těch 38 tisíc podpisů a 94 zemí? Zeptal jsem se na to mluvčí AI Martiny Pařízkové. „Smažme rozdíly byla mezinárodní kampaň. Amnesty jako celosvětové hnutí takové pořádá, to je naše esence…,“ odpověděla mi. „Taky v ČR lidi seznamujeme s lidskoprávními problémy z různých koutů Země a dáváme jim možnost podepsat petici. Ke kampaním vždy nabízíme podrobné informace a vysvětlujeme problematiku. Z Amnesty pohledu tato problematika není zase tak složitá a naše výzkumy adresují jasnou diskriminaci, se kterou je potřeba bojovat.“

A dodala, že 38 tisíc podpisů je uspokojivé číslo.

OK, rozumím. Celosvětové nevládky pořádají celosvětové kampaně. Třeba Greenpeace sbírá miliony podpisů za záchranu Arktidy. Přece jen jde ale o něco, co je méně specifického než stav českých základních škol. A i tak velká část lidí svůj podpis připojí třeba kvůli tomu, že kampaň podpořila nějaká popová hvězda, třeba skupina One Direction. Ti kluci přece o Arktidě musejí něco vědět!

Problém je v tom, že klasický aktivismus se takto u části lidí mění v „kliktivismus“ - nevládka mi nabídne petici, já odkliknu svůj podpis a mám pocit, že jsem vykonal něco pro záchranu planety nebo dodržování lidských práv na celém světě.

A tak si dál dělám starost, jaký je to vlastně vzkaz pro veřejnost a pro premiéra Bohuslava Sobotku a ministryni školství Kateřinu Valachovou? Že se diskriminací romských dětí v Česku trápí třeba dvacet lidí v Togu, a patnáct na Kypru... A 38 tisíc na celém světě... Ohromí je to? Začnou o inkluzi uvažovat jinak? Obávám se, že je to spíš marketingový a ještě nikoli příliš povedený trik AI. Zbytečný, nedodávající studii a výzvě pro politiky žádnou váhu. Spíš kontraproduktivní.

Škoda, ta studie a výzva smysl samy o sobě mají.

Přečteno: 1213x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Amnesty InternationalHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo