romea - logo
7. března 2021 (neděle)
svátek má Tomáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Má smysl 38 tisíc podpisů z 94 zemí pod peticíi Amnesty International proti diskriminaci romských dětí?

2.9.2015 14:04
Ilustrační FOTO: Amnesty International ČR
Ilustrační FOTO: Amnesty International ČR

38 tisíc podpisů z 94 zemí? Na petici proti diskriminaci Romů v Českých školách? Aha? A je to hodně nebo málo? A jaký to más smysl? Třeba to podepsalo také 100 lidí z Argentiny a 30 z Nigérie? Vědí něco o českém školství? O Česku?

Tak tyto otázky mě napadaly, když jsem četl informaci, že Amnesty International (AI) uspořádala happening před budovou ministerstva školství a předala petici s podpisy náměstkovi ministryně. Byl to závěr kampaně Smažmě rozdíly, kterou v dubnu odstartovala studie o diskriminaci romských dětí v českých školách. Studie, na níž tehdejší ministr školství Marcel Chládek reagoval popuzeně, neobratně až rasisticky.

Abychom si rozuměli: Mně je kampaň Amnesty International proti diskriminaci romských dětí sympatická a myslím, že v principu dělá AI svoji práci dobře. Spolupracuje s odborníky a její studie - a to nikoli pouze v tomto případě – bývají kvalitní, nejsou to jen nějaké aktivistické výkřiky, politické výzvy.

Nicméně – jaký je smysl těch 38 tisíc podpisů a 94 zemí? Zeptal jsem se na to mluvčí AI Martiny Pařízkové. „Smažme rozdíly byla mezinárodní kampaň. Amnesty jako celosvětové hnutí takové pořádá, to je naše esence…,“ odpověděla mi. „Taky v ČR lidi seznamujeme s lidskoprávními problémy z různých koutů Země a dáváme jim možnost podepsat petici. Ke kampaním vždy nabízíme podrobné informace a vysvětlujeme problematiku. Z Amnesty pohledu tato problematika není zase tak složitá a naše výzkumy adresují jasnou diskriminaci, se kterou je potřeba bojovat.“

A dodala, že 38 tisíc podpisů je uspokojivé číslo.

OK, rozumím. Celosvětové nevládky pořádají celosvětové kampaně. Třeba Greenpeace sbírá miliony podpisů za záchranu Arktidy. Přece jen jde ale o něco, co je méně specifického než stav českých základních škol. A i tak velká část lidí svůj podpis připojí třeba kvůli tomu, že kampaň podpořila nějaká popová hvězda, třeba skupina One Direction. Ti kluci přece o Arktidě musejí něco vědět!

Problém je v tom, že klasický aktivismus se takto u části lidí mění v „kliktivismus“ - nevládka mi nabídne petici, já odkliknu svůj podpis a mám pocit, že jsem vykonal něco pro záchranu planety nebo dodržování lidských práv na celém světě.

A tak si dál dělám starost, jaký je to vlastně vzkaz pro veřejnost a pro premiéra Bohuslava Sobotku a ministryni školství Kateřinu Valachovou? Že se diskriminací romských dětí v Česku trápí třeba dvacet lidí v Togu, a patnáct na Kypru... A 38 tisíc na celém světě... Ohromí je to? Začnou o inkluzi uvažovat jinak? Obávám se, že je to spíš marketingový a ještě nikoli příliš povedený trik AI. Zbytečný, nedodávající studii a výzvě pro politiky žádnou váhu. Spíš kontraproduktivní.

Škoda, ta studie a výzva smysl samy o sobě mají.

Přečteno: 1221x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Amnesty InternationalHLAVNÍ ZPRÁVY

Pavla Svrčinová a vtip, který sdílela na svém facebookovém profilu. (Koláž: Romea.cz)

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip

5.3.2021 20:05
Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za sdílení rasistického vtipu na svém facebookovém profilu. Svrčinovou kontaktovala s žádostí o vysvětlení vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Budoucí hlavní hygienička se podle Válkové v telefonickém rozhovoru za celou věc omluvila a požádala zmocněnkyni o přeposlání její omluvy všem členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

František Lízna (FOTO: repro Česká televize)

Umřel páter František Lízna, který se zastával Romů. Je důležité, aby neztratili svůj romipen, říkával

5.3.2021 14:55
Ve čtvrtek večer zemřel katolický kněz a někdejší chartista František Lízna (79). Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil jezuita Jan Regner. Lízna byl člověkem se srdcem na dlani, dlouho pomáhal Romům a lidem z okraje společnosti vůbec. Dlouhou poutí se vyléčil z rakoviny, v poslední době si stěžoval na plicní embolii, nakonec podlehl koronaviru.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoZÁZNAM VYSÍLÁNÍ: Rozhovor s novým honorárním konzulem Petrem Torákem

5.3.2021 13:53
Záznam živého vysílání rozhovoru s novým honorárním konzulem přímo z místa jeho působiště v Peterborough.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo