romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape: Dětské hřiště, společný dialog a média

25.9.2016 0:37
Policisté zasáhli 29. 6. 2013 na sídlišti Máj v Českých Budějovicích proti extremistům, kteří zaútočili kameny a lahvemi na poklidně shromážděné Romy. (REPROFOTO: ČT24)
Policisté zasáhli 29. 6. 2013 na sídlišti Máj v Českých Budějovicích proti extremistům, kteří zaútočili kameny a lahvemi na poklidně shromážděné Romy. (REPROFOTO: ČT24)

Významné téma otevřely v polovině září Lidové noviny fejetonem o všedním zážitku na dětském hřišti. Následovala vášnivá diskuse o tom, zda článek vyvolává rasismus anebo naopak probírá jeho příčiny, zda se člověk má „ozvat“ anebo s pláčem odejít. To připomíná příběh, o kterém tento server informoval například zde. Zatím však není dovyprávěn…

Násilné nepokoje na českobudějovickém sídlišti Máj z léta 2013 inicioval banální spor na hřišti. Dne 21. června do sebe na pískovišti strčili dva kluci ve věku tři a půl a pěti let. Místo toho, aby si to v klidu vyříkali ti, kteří měli děti na starosti, 17-letá „bílá“ sestra jednoho z chlapečků se pustila do „černé“ matky dalšího z nich. Začaly se zuřivě prát, až se postupně přidali jejich partneři a příbuzní a začala „velká mela“, při které se už nikdo neptal, kdo začal. Přivolaná policejní hlídka dorazila ihned na místo – a bála se zasáhnout. Když po dvaceti minutách dorazily posily, už bylo po všem.

Na internetu se pak strhla lavina zpráv o rasistickém útoku na hřišti. Na to konto se během třech letních měsíců konala řada protestních akcí, kterých se zúčastnilo několik tisíc rozhořčených občanů. Zraněno bylo 9 policistů, nejméně jeden z nich těžce . V souvislosti s nepokoji policie podle vlastních údajů zajistila 224 lidí, obvinila jich 48, nejvíce z útoků na policisty. Obžaloba byla vznesena ve 34 případech a soud potrestal 23 osob, většinou podmíněnými tresty. Další desítky případů byly řešeny jako přestupky. Většina odsouzených měla dosud čistý trestní rejstřík, řekl tehdy českobudějovický státní zástupce Josef Richter.

I prvotní spor na dětském hřišti se dostal před soud. Ovšem až v době, když se i místní média už přestala o celé téma zajímat. Šest obžalovaných z výtržnictví a ublížení na zdraví bylo loni pravomocně odsouzeno k podmínečným trestům. Mezi nimi figurovala i v době činu opilá, těhotná, nezletilá a „bílá“ holka. Nejtvrdší trest si odnesl Tomáš Doul, její tehdy 20-letý partner stejné barvy kůže za výtržnictví, ublížení na zdraví, násilí proti policistům na demonstracích, poškozování cizí věci a ohrožení pod vlivem omamné látky.

Právě on pustil rasistický hoax na internet krátce poté, co podle soudu na hřišti napadl nezúčastněnou Romku. Ač na své facebookové stránce projevil sklon k nacismu, místní server s příznačným názvem Budějovická drbna začal šířit jeho fámu o útoku Romů na „naši“ těhotnou holku. Když místní kriminální policie mlžila, i celostátní média zprávu brala za bernou minci, pohotově ji šířila – a už to letělo.

Mravenčí práce vyšetřovatelů s cílem rozluštit prvotní příčinu mohutných pouličních kravalů vyústila nakonec v prohlášení soudu, že nešlo o rasismus. Irena Tichá, soudkyně českobudějovického Okresního soudu, přiznala v soudní síni, že se podařilo zjistit, kdo rvačku začal. V době vyhroceného anticikanismu živeného hladem médií po senzačních zprávách dvěma ženám prostě ruply nervy. Obě hlavní aktérky případu se proti rozsudku odvolaly. V polovině loňského října Krajský soud v Budějovicích rozhodl, že prvoinstanční rozsudek platí, a tím nabyl právní moci.

Už dávno se mezitím na sídliště Máj vrátil klid. Postaralo se o to sedm romských strážníků, nově postavené „multikulturní“ komunitní centrum pro volnočasové aktivity i práce terénních pracovníků a dobrovolníků. Nadále zbývá hodně práce, nastolený mír je křehký.

Občas stačí jiskra v podobě dobře kódované zprávy či několika neobratných slov ministra vlády během volebního boje – a už to začne lítat. Kdo nechce zažít mohutné bitky bezúhonných občanů s policií znovu, ať se jede poučit na sídliště Máj.

Pokud rasismus řeší rozumná komunální politika s podporou státu, vzájemný dialog občanů společně s ohleduplným investigativním postupem médií, i děti všech barev kůže si na hřišti zase můžou hezky spolu hrát.

Přečteno: 1412x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Média, Předsudky, HoaxHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo