romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Markus Pape: Evropští Romové mají svůj pomník v Berlíně

Berlín, 24.10.2012 10:54, (ROMEA)
Markus Pape na tiskové konferenci iniciativy Nenávist není řešení.
Markus Pape na tiskové konferenci iniciativy Nenávist není řešení.

Pokud mají romské dějiny mezníky, jeden z nich nastal dnes, ve středu, 24. října 2012. Za účasti nejvyšších státních činitelů a posledních přeživších romského holocaustu Německo - nástupný stát Třetí německé říše - odhalilo za nacismu zavražděným evropským Romům pomník. Nikoliv jako třeba v Česku někde za páchajícím vepřínem daleko od hlavního města, ale před Reichstagem – současným sídlem německého parlamentu – v Berlíně.

Tvoří ho bazén s černým „nekonečně hlubokým“ dnem. Uprostřed studny, přes jejíž okraje se tiše přelévá voda, leží náhrobní kamen ve tvaru trojúhelníku. Každý den v poledne se trojúhelník potápí, v místnosti pod ním správce vymění květinu a ta se znovu vynoří z vody. Jednou ve dne a jednou v noci zazní jediný tón romského houslisty. Kolem bazénu jsou položeny kameny s plochým povrchem s názvy vyhlazovacích táborů, kde cesta jednotlivých obětí navždy skončila. Do vnějšího kraje studni je gravírován verš z básně italsko-romského skladatele a hudebníka Santina Spinelliho s názvem Osvětím. Poblíž pomníku si návštěvníci mohou na zdi vstupní brány přečíst chronologii romského holocaustu.

Podle odhadů historiků nacisté zavraždili až půl milionů Romů, většinou někde daleko od veřejnosti brutálním zastřelením, z menší části ve vyhlazovacích táborech, kde například devadesát procent českých Romů a Sintů bylo zabito z drtivé většiny jedovatým plynem.

"Ve východní Evropě existuje děsivý antisemitismus stejně jako rasismus vůči Romům. Dávají se nám za vinu ekonomické problémy v zemi, přitom za to nesou odpovědnost instituce," řekl předseda Ústřední rady německých Sintů a Romů v Německu Romani Rose ku příležitosti odhalení pomníku. Romové jsou tam opět "obětními beránky". Mezinárodní instituce jako např. Rada Evropy a různá občanská sdružení pravidelně upozorňují na diskriminaci a rasistické projevy vůči romské menšině v Evropě.

V Budapešti a v Bukurešti už vlády svým za nacismu zavražděným Romům pomníky postavily. Kdy se dožije Praha stavby takového pomníku, je otázka zatím ani položená ani zodpovězená. Kultura paměti je ve vztahu k Romům v této zemi nadále cizí slovo.

Tahanice při výstavbě pomníku

Stavbu skromné pomníku na jednom z nejexponovanějších míst v centru hlavního města  provázely nekonečné tahanice o název pomníku a chyby v provedení stavby ze strany stavitele – tedy berlínského stavebního úřadu.

Nejdříve se nemohli shodnout pozůstali na tom, zda se na nápisu pomníku objeví slovo Cikáni. Některým ze subskupin pronásledovaných se totiž nezdálo, že se mají uctívat pouze Romové a Sintové. Posledně jmenováni žijí převážně v německy mluvicích zemích a mají svůj vlastní jazyk a kulturu lišící se podstatně od kultury dalších subskupin.

Skupina Jenišů – do češtiny by se dala přeložit jako světští – se neřadí ani k Romům ani k Sintům a navrhla používat pojem Cikáni, který by zastřešil všechny subskupiny. To však kategoricky odmítl Svaz německých Sintů a Romů, který déle než dvacet let prosazoval myšlenku stavby pomníku. Má tedy největší zásluhy na jeho realizaci, ale nemůže však mluvit za všechny. Podle jeho předsedy úřadující v této funkce už více než dvacet let pojem Cikáni (Cikán) svou rozenou pejorativností ještě více zesiluje zavedené a dodnes silné stereotypy o národu kriminálních kočovníků.

Další problém působící dlouholeté zdržení projektu nastal, když izraelský architekt pomníku trval na tom, aby byl realizován podle původního návrhu, což berlínský stavební úřad dlouho nebyl schopen zajistit. Zda přitom hrály roli předsudky, architekt s ironickým úsměvem nechtěl komentovat.

Zmíněný svaz německých Romů obdržel dotace na pozvání Romů z celé Evropy. Pozval jen přeživší bývalé vězně lágrů, které mohou doprovázet dvě osoby. Pokud se tedy představitelé Romů Evropy chtěli zúčastnit pietního odhalení pomníku, mohli to jen v doprovodu přímých obětí. Tak se svaz bránil tomu, aby se akce zúčastnili lidé, kteří se chtějí jen ukázat anebo pohostit.

Přečteno: 964x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Nacismus, romské oběti nacismuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo