romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape: Teroristické útoky z nenávisti – analýza soudních řízení

Praha, 20.11.2014 14:38, (ROMEA)
Ubytovna v Aši krátce po útoku neonacistů (únor, 2012) (FOTO: František Kostlán)
Ubytovna v Aši krátce po útoku neonacistů (únor, 2012) (FOTO: František Kostlán)

V srpnu letošního roku jsem avizoval, že na podzim začne soud s údajnými členy mezinárodní neonacistické sítě Blood & Honour („krev a čest“). Začátkem roku 2012 byli obviněni z různých trestných činů, mimo jiných i ze žhářského útoku na dům obydlený romskými rodinami v západočeském městě Aš. Kvůli průtahům v řízení k zahájení hlavního líčení na podzim roku však již nedojde. Jak je to možné, když některým z nich hrozí až výjimečný trest za osmnáctinásobný pokus o vraždu, když podle obžaloby plánovali i násilné útoky na kostel, na politiky či bezdomovce? Potvrzuje se znovu, že v tomto státě je možné všechno, pokud se jedná o případy rasistického násilí proti Romům?

V případě Jaroslava H. z Havířova, který se koncem roku 2008 stal obětí zběsilého násilného nočního řádění maskovaných rasistů v různých čtvrtích města, trvalo trestní řízení, než byl vyřčen pravomocný rozsudek, čtyři roky. Z dvanácti účastníků skupinového útoku byli nakonec odsouzeni pouze čtyři. Jejich tresty dopadly mírně i z důvodů nepřiměřeně dlouhého soudního řízení. Podívejme se na podobné případy z minulosti i aktuální případy ze zahraničí.

Čtyři případy z různých zemí – jeden návod

Skupina neonacistických vrahů v Maďarsku provedla minimálně v období 2007-2009 v různých regionech země žhářské útoky na domy romských rodin. Po obětech prchajících z hořících domů stříleli. Budapešťskému prvoinstančnímu soudu trvalo dva roky a celkem 157 soudních stání, aby v letošním roce vynesl rozsudek. Tři ze čtyř obžalovaných sice dostali doživotní trest, nicméně soudce poté nesepsal rozsudek v zákonné lhůtě a čelí kárnému řízení. Pravomocný verdikt je v nedohlednu.

V Německu v letech 2000-2008 popravovala skupina neonacistů cizince po celé zemi a to ze zatím zcela neobjasněných důvodů. Jednou z obětí se stala i policistka. Na jejich stopu se policie dostala až koncem roku 2011, když se dva členové skupiny po bankovním přepadení zastřelili, a ve svém obytném voze zanechali zbraně policistky i pistoli, kterou byli cizinci vražděni. Prvoinstanční soud už má za sebou více než 150 stání, avšak s rozsudkem se nepočítá dříve než na konci příštího roku. Soudce jde totiž do hloubky a snaží se rozkrýt celé pozadí uvedených činů. Hlavní obžalovaná už tři roky tráví ve vazbě.

Existují však i případy, které se vyvíjely jinak. U žhářského útoku z dubna roku 2009 ve Vítkově u Opavy podpálili maskovaní neonacisté rodinný dům se sedmičlennou rodinou. Trestní řízení sice v tomto případě také trvalo dva roky, ale soudy během jednoho roku dokázaly případ pravomocně uzavřít. Rozsudek s vysokými, leč adekvátním tresty, pak obstál jak u Nejvyššího tak nedávno i u Ústavního soudu. Pouze se nepodařilo rozkrýt celé pozadí činu ani stíhat jejich ideologické strůjce.

Nyní se vraťme k aktuálnímu zmíněnému případu s pracovním názvem Blood & Honour. Ač byli podezřelí zatčeni krátce po činu, vyšetřování Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) trvalo dva roky. Obžalobu podal krajský státní zástupce v Plzni, avšak soud odmítl případ řešit sám. Žhářský útok byl proveden dvěma členy skupiny v Aši, tedy v regionu spadajícím pod plzeňský soud, přičemž si soud nechal zbytek skupiny delegovat k Obvodnímu soudu pro Prahu 4, a to dle trvalého bydliště údajné hlavy skupiny. S tím však nesouhlasil pražský soudce, kterému byl případ přidělen. Proti rozhodnutí Městského soudu v Plzni o rozdělení případu si úspěšně podal stížnost u Vrchního soudu v Praze, který rozdělené případy opět spojil. Kvůli těmto peripetiím bylo nařízené hlavní líčení před Krajským soudem v Plzni už dvakrát odloženo. Nový termín hlavního líčení zatím není nařízen. V únoru příštího roku tomu budou tři roky, kdy málem uhořelo 18 lidí rukou neonacistů, a jejich soud ještě ani nezačal.

Pohled obětí je tristní

Co  na to říkají poškozeni? Dnes už nic. Nedávno jsem některé navštívil. Po žhářském útoku, jehož následkem přišli nejen o střechu nad hlavou, ale i o veškerý majetek, odebraly úřady dvěma rodinám děti do dětských domovů – prý z důvodů, že rodiče jim již nemohli poskytnout bydlení. Teprve nedávno se rodičům podařilo vysoudit si děti zpět domů. Už dva roky se tyto rodiny snaží hlavně přežít a zůstat spolu. Na soud se „svými“ žháři se zřejmě vykašlou, protože ve spravedlnost už dávno přestali věřit.

Ve čtyřech zmíněných případech postupovali hlavní pachatelé podle manuálu mezinárodní skupiny Blood & Honour: důsledná příprava činu, vysoký stupeň utajování před, během i po činu, cílený útok, útěk pokus o znemožnění záchrany obětí, útěk po cestách bez kamer, mlčení před soudem i za riziko vysokého trestu.

Znalec této problematiky by očekával, že ašský případ se bude řešit prioritně i vzhledem k vysoké nebezpečnosti žalovaných činů. Proč to v tomto státě není možné? Před lety se novináři ptali tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, co říká na mé tvrzení, že úspěšná medializace případu zvyšuje rychlost jeho trestního řízení. Její odpověď tehdy zněla: „Je to tak.“ Dnes už nikoho nezajímá předloňský vražedný útok na romskou rodinu z Aše, protože média o něm celé dva roky nereferovala. Kde není mediální pozornost, tam není ani spravedlnost.

Přečteno: 2078x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Útok, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo