romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Martin Šimáček: Agentura pro sociální začleňování nejednala (a ani nebude jednat) se zástupci DSSS

Praha, 2.4.2013 17:32, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

V reakci na prohlášení občanského sdružení Konexe ze 30. března 2013 (O integraci Romů v Krupce se jednalo s DSSS a bez Romů) bych rád uvedl, že Agentura pro sociální začleňování nikdy se zástupci Dělnické strany sociální spravedlnosti nejednala, nejedná a jednat nebude.

Mezi hlavní důvody patří:

  • nesnášenlivý a proti menšinám zaměřený program,
  • veřejná vystoupení vedoucích představitelů strany proti menšinám, speciálně proti Romům,
  • agresivní pochody a mítinky organizované v místech, kde žijí především Romové, úmyslné vyhrožování Romům,
  • spolupráce DSSS s dalšími extrémně nacionálními subjekty,
  • nástupnictví DSSS po soudně zrušené Dělnické straně.

V místních podmínkách není přijatelné, aby se zástupci DSSS účastnili přípravy strategického plánu sociálního začleňování, pracovali v lokálním partnerství nebo v jeho pracovních skupinách. Zároveň není přijatelné, aby Agentura spolupracovala s obcí, ve které by zástupci DSSS byli součástí vládnoucí koalice (vedení města). V takovém případě bychom museli navrhnout Monitorovacímu výboru Agentury, který rozhoduje o tom, kde bude Agentura pracovat, ukončení spolupráce s obcí.

Pokud jsou do zastupitelstva obce zvoleni zástupci DSSS, spolupráci s obcí to přirozeně komplikuje. Přesto – pokud jsou dodrženy principy nejednání se zástupci DSSS – považuji za správné ve spolupráci s obcí pokračovat a naopak mírnit negativní dopady zapojení DSSS do zastupitelstva, resp. důvody, které vedly některé občany obce k volbě DSSS do zastupitelstva.

Tento postoj jsme sdělili také vedení města Krupka, které jej respektuje.

K pracovnímu jednání zastupitelstva Krupky o připravovaném Strategickém plánu lokálního partnerství byli přizváni všichni zastupitelé, včetně bývalých členů DSSS. Pokud by zástupci DSSS požadovali změny v plánu, nebylo by to pro Agenturu přijatelné.

O tom, že se někteří občané Krupky přihlásili k účasti na pracovním jednání zastupitelstva a nebyli na jednání vpuštěni, jsem byl informován den poté. Je mi líto, že se na mě neobrátili – zejména pokud byli v předsálí – abych požádal o jejich vpuštění k jednání.

Důrazně odmítám, že Agentura nejedná s Romy a dalšími občany obcí, ve kterých pracuje, a nezapojuje je do přípravy strategických plánů a dalších opatření. Také v Krupce lokální konzultantka Agentury organizuje setkání, při kterých se občané zapojují do přípravy plánu. Opakovaně také zvala na jednání Lokálního partnerství člena sdružení Konexe zastupujícího obyvatele vyloučených lokalit v Krupce, ten se však těchto jednání účastnil jen sporadicky.

Na řadě míst je to často pouze Agentura, která je v kontaktu s občany a zapojuje je do spolupráce. Považuji to za jeden z nejdůležitějších úkolů Agentury v propojování všech občanů (samozřejmě se zvláštním zřetelem na Romy) a veřejné správy při rozmýšlení a realizování aktivit a akcí na podporu sociálního začleňování.

Zároveň Agentura dbá na to, aby obec jako její hlavní partner při organizování sociálních politik a politik sociálního začleňování, zapojovala do činnosti lokálního partnerství pracovníky obecních úřadů i volené zástupce a strategický plán byl kromě projednání s veřejností zároveň co nejstandardněji projednán v orgánech obce.

Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování
Přečteno: 2096x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Krupka, DSSS, Konexe, o. s.HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo