romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Martin Šimáček: Agentura pro sociální začleňování nejednala (a ani nebude jednat) se zástupci DSSS

Praha, 2.4.2013 17:32, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

V reakci na prohlášení občanského sdružení Konexe ze 30. března 2013 (O integraci Romů v Krupce se jednalo s DSSS a bez Romů) bych rád uvedl, že Agentura pro sociální začleňování nikdy se zástupci Dělnické strany sociální spravedlnosti nejednala, nejedná a jednat nebude.

Mezi hlavní důvody patří:

  • nesnášenlivý a proti menšinám zaměřený program,
  • veřejná vystoupení vedoucích představitelů strany proti menšinám, speciálně proti Romům,
  • agresivní pochody a mítinky organizované v místech, kde žijí především Romové, úmyslné vyhrožování Romům,
  • spolupráce DSSS s dalšími extrémně nacionálními subjekty,
  • nástupnictví DSSS po soudně zrušené Dělnické straně.

V místních podmínkách není přijatelné, aby se zástupci DSSS účastnili přípravy strategického plánu sociálního začleňování, pracovali v lokálním partnerství nebo v jeho pracovních skupinách. Zároveň není přijatelné, aby Agentura spolupracovala s obcí, ve které by zástupci DSSS byli součástí vládnoucí koalice (vedení města). V takovém případě bychom museli navrhnout Monitorovacímu výboru Agentury, který rozhoduje o tom, kde bude Agentura pracovat, ukončení spolupráce s obcí.

Pokud jsou do zastupitelstva obce zvoleni zástupci DSSS, spolupráci s obcí to přirozeně komplikuje. Přesto – pokud jsou dodrženy principy nejednání se zástupci DSSS – považuji za správné ve spolupráci s obcí pokračovat a naopak mírnit negativní dopady zapojení DSSS do zastupitelstva, resp. důvody, které vedly některé občany obce k volbě DSSS do zastupitelstva.

Tento postoj jsme sdělili také vedení města Krupka, které jej respektuje.

K pracovnímu jednání zastupitelstva Krupky o připravovaném Strategickém plánu lokálního partnerství byli přizváni všichni zastupitelé, včetně bývalých členů DSSS. Pokud by zástupci DSSS požadovali změny v plánu, nebylo by to pro Agenturu přijatelné.

O tom, že se někteří občané Krupky přihlásili k účasti na pracovním jednání zastupitelstva a nebyli na jednání vpuštěni, jsem byl informován den poté. Je mi líto, že se na mě neobrátili – zejména pokud byli v předsálí – abych požádal o jejich vpuštění k jednání.

Důrazně odmítám, že Agentura nejedná s Romy a dalšími občany obcí, ve kterých pracuje, a nezapojuje je do přípravy strategických plánů a dalších opatření. Také v Krupce lokální konzultantka Agentury organizuje setkání, při kterých se občané zapojují do přípravy plánu. Opakovaně také zvala na jednání Lokálního partnerství člena sdružení Konexe zastupujícího obyvatele vyloučených lokalit v Krupce, ten se však těchto jednání účastnil jen sporadicky.

Na řadě míst je to často pouze Agentura, která je v kontaktu s občany a zapojuje je do spolupráce. Považuji to za jeden z nejdůležitějších úkolů Agentury v propojování všech občanů (samozřejmě se zvláštním zřetelem na Romy) a veřejné správy při rozmýšlení a realizování aktivit a akcí na podporu sociálního začleňování.

Zároveň Agentura dbá na to, aby obec jako její hlavní partner při organizování sociálních politik a politik sociálního začleňování, zapojovala do činnosti lokálního partnerství pracovníky obecních úřadů i volené zástupce a strategický plán byl kromě projednání s veřejností zároveň co nejstandardněji projednán v orgánech obce.

Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování
Přečteno: 2150x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Krupka, DSSS, Konexe, o. s.HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo