romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michaela Marksová-Tominová: Okamura romským státem mystifikuje veřejnost!

Praha, 18.9.2013 20:05, (ROMEA)
Michaela Marksová-Tominová (FOTO: www.cssd.cz)
Michaela Marksová-Tominová (FOTO: www.cssd.cz)

Romové přišli do Evropy někdy před tisíci lety. Nebyli jedinou skupinou, která urazila obrovské vzdálenosti. Například o několik století dříve došlo k velkému pohybu, kterému se říká „stěhování národů“ - migrovaly třeba kmeny slovanské či germánské. Ještě předtím přišli do Evropy Židé.

VÝROKY TOMIA OKAMURY

"Na myšlence romského státu není nic extremistického. Romové by měli probudit své elity a usilovat o to. Každý národ má právo na sebeurčení. My nikoho vystěhovat nechceme, jen chceme, aby pro všechny platily rovná práva i povinnosti," řekl podle iDNES.cz šéf hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura.

Vážený pane Okamuro!

Myšlenka „romského státu“ je nepochybně velmi zajímavá. Jen některé detaily mi nejsou zcela jasné.

Romové přišli do Evropy někdy před tisíci lety. Nebyli jedinou skupinou, která urazila obrovské vzdálenosti. Například o několik století dříve došlo k velkému pohybu, kterému se říká „stěhování národů“ - migrovaly třeba kmeny slovanské či germánské. Ještě předtím přišli do Evropy Židé.

Lidé pokračovali ve velkém stěhování i potom. Namátkou lze zmínit Evropany, kteří odjížděli na nově objevený americký kontinent a kolonizovali ho za cenu postupného vyvraždění milionů původních obyvatel. Za pozornost stojí také dovoz více než 10 milionů afrických otroků do Ameriky, který se odehrával od 16. do 19. století.

Neustále zdůrazňujete, že nikdo nemá mít žádné výhody, všem se má měřit stejným metrem. Pokud tedy mají hledat samostatný stát Romové, měli bychom ho zřejmě hledat všichni. Pro začátek tedy navrhuji, aby Evropu opustili všichni, kdo jsou „neevropského původu“. Problém by trochu byl určit časovou hranici – kdo přišel do Evropy před ní, byl by považován za Evropana, kdo po ní, už ne. Jak ji ale stanovit, to mi není jasné. A také s míšenci si nevím rady: ti, kteří mají jednoho rodiče „bílého“ Evropana a druhého původem z jiného kontinentu, by vlastně patřili kam? Ale to by se vyřešilo, návod na posuzování míšenců již byl sepsán, stačí ho jen trochu oprášit.

Také z amerického kontinentu by se museli odstěhovali všichni, kteří tam nepatří – jenom z USA by se 223 milionů Američanů evropského původu vrátilo do Evropy a 38 milionů potomků afrických otroků by odjelo do Afriky. Obě Ameriky by tak zůstaly dost prázdné, protože amerických Indiánů už moc nezbylo. Možná by se ale do uprázdněného prostoru mohli odstěhovat všichni ti míšenci.

No a Romové, ti přece svůj stát už dávno mají – přišli z Indie, tak by se tam zase vrátili. Jen si nejsem jistá, kam bych se měla odstěhovat já. Protože mám tmavé oči i vlasy a v létě spíše tmavší barvu kůže, tuším, že můj domov by měl být někde směrem jiho-východ. Nechám si kdyžtak udělat test genetického původu, abych měla jistotu. To samé doporučuji i ostatním, kteří hledají svoji pravlast.

Pane Okamuro, hovořit o tom, že si Romové mají najít vlastní stát, je taková hloupost, že to snad ani nestojí za vážnou reakci. Spíše se ve svém programu zaměřte na to, jak co nejvíce pomoci lidem, kteří se ocitli v zoufalé sociální situaci, a jak bojovat se sociálním vyloučením.

Michaela Marksová-Tominová, mluvčí stínové vlády ČSSD pro lidská práva a rodinu
Přečteno: 2116x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Tomio Okamura, ČSSDHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo