romea - logo
29. listopadu 2020 (neděle)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Michal Komárek: Pokrytectví Bohuslava Sobotky a zbytečná vstřícnost aktivistů

18.11.2015 12:56
Bohuslav Sobotka (ZDROJ: www.vlada.cz)
Bohuslav Sobotka (ZDROJ: www.vlada.cz)

Premiér Bohuslav Sobotka je odvážný rázný politik, který se nebojí jít proti „hlasu lidu“? Naznačuje to alespoň známý aktivista Jan Piňos, který se po včerejším setkání Sobotky s dobrovolníky, kteří pomáhají uprchlíkům, vyznal: "Jsme nesmírně vděčni premiérovi, že našel občanskou a politickou odvahu k tomu dnešnímu pozvání v situaci, kdy je taková atmosféra proti uprchlíkům a zároveň kdy prezident mluví s úplně opačným křídlem toho veřejného mínění, kdy mluví s Konvičkovci na Albertově. Určitě nebylo úplně jednoduché se bavit s námi, co uprchlíkům aktivně pomáháme."

Sám premiér ostatně v souvislosti s teroristickými útoky a „migrační krizí“ řekl: "Ačkoliv nedávné teroristické útoky v Paříži proběhly v době migrační krize, je nutno si uvědomit, že vraždili dobře organizovaní islamističtí radikálové. Náš hněv se musí obrátit proti nim, nikoliv proti uprchlíkům, které z jejich domovů často vyhnalo právě náboženské či etnické násilí, šířené úplně stejnými vraždícími fanatiky."

Ano, je možné, že Bohuslav Sobotka ohlašuje změnu politiky ohledně uprchlíků. A jestli to tak je, pak to upřímně oceňuji a jeho postoje si vážím podobně jako Jan Piňos. Obávám se ale že to tak není. Že je to spíš jen pokrytectví a prázdné gesto.

Česká republika je totiž od počátku „migrační krize“ zcela jasně proti uprchlíkům. Odmítá kvóty na přerozdělování uprchlíků, naznačuje, že si nemůže dovolit přijmout víc než pár stovek lidí, a to ještě pokud možno kulturně spřízněných křesťanů, vysloužila si od svých partnerů v EU opakovaně tvrdou kritiku za to, že se nechová solidárně a nectí evropské hodnoty, porušuje práva uprchlíků v absurdních detenčních zařízeních jako je Bělá-Jezová... Po celou dobu je Bohuslav Sobotka premiérem a jeho nejbližším spojencem je ministr vnitra Milan Chovanec, který sdílí spíš názory Miloše Zemana než vzletnou rétoriku na obranu migrantů.

Ne, nic nenasvědčuje tomu, že by se hlavním spojencem Sobotky měl místo Chovance stát Jiří Dienstbier, který se jako jeden z mála českých politiků opravdu otevřeně za práva uprchlíků vyslovuje. Nic zatím nenasvědčuje tomu, že Česko změní politický kurz a že Bohuslav Sobotka se opravdu postaví „hlasu lidu“, který podle sociologických průzkumů z cca 80% přijímání uprchlíků odmítá.

Není důvod Sobotku chválit za prázdná gesta. A nechápu, proč to zasloužilí aktivisté dělají, když mají dlouholetou zkušenost s tím, že vychvalování politiků stejně nikam nevede. Jestli mají Sobotkova slova nějakou skutečnou politickou váhu, teprve uvidíme.

Zatím to vypadá spíš tak, že karatelsky zvedá prst, moralizuje, vrší vzletná slova a z dobře opevněného Česka farizejsky vzkazuje do Německa nebo do Švédska, aby se tam lidé neobraceli proti uprchlíkům.

Přečteno: 854x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo