romea - logo
10. dubna 2020 (pátek)
svátek má Darja
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michal Mižigár: 90. léta a demokracie pro Romy v České republice

4.11.2019 0:31
Michal
Michal "Mižu" Mižigár (FOTO: Tomáš Bystrý)

Postkomunistická demokracie Romům v Česku přinesla možnosti na sebeurčení coby národnostní menšiny, vydávání knih a časopisů v romštině a další aktivity. Bohužel, všechno má své pro a proti. Demokracie ale také přinesla Romům to, co vůbec neočekávali – vyloučení ze společnosti, propad do chudoby a někomu i strach o život.

Vyrůstal jsem v ulici Kollárova, kde jsem trávil dětství u babičky a u dědy. Moji prarodiče totiž přes roh sousedili s rodinou Danihelových, ze kterých pocházel nebohý Tibor Danihel, jejž skinheadi zabili den před jeho 18. narozeninami v Otavě, v řece protékající Pískem.

Byt prarodičů byl umístěn v prvním patře. Pamatuji si, když skinheadi pochodovali naší ulicí za bílého dne, leželi jsme na zemi, aby nás neviděli přes okno a pomalu jsme utíkali do 3. patra k prababičce.

Ještě si pamatuji na nedávnou situaci, kdy jsem babičce říkal: "Babi, zdálo se mi, že jsme šli po Kollárce spolu a ty jsi nakoupila brambory. Tenkrát se ty brambory dávaly do papírových sáčků. Když jsme se blížili k našemu domu, začali nás honit skini. Ty jsi mě popadla za ruku a začali jsme utíkat. Ten sáček s bramborami se roztrhl a brambory se vysypaly po chodníku..." Babička se na mě podívala a řekla: "To nebyl sen, to byla pravda."

Byl jsem dítě, ale vždycky si budu pamatovat, že 90. léta v České republice byla opravdu drsná. Byla to velká deprese. Naši Romové měli hlídky a museli se chránit sami. Pamatuji si, kterak nám učitelky ještě tak do 4. třídy (zhruba do roku 2000) psávaly sdělení pro rodiče, aby nás nepouštěli následujícího dne do školy a absenci nám omluví, aby se nám po cestě nic nestalo.

Mám pocit, že to vůbec nikomu nevadilo, několik Romů bylo zavražděno. Dle české justice mnohokrát pachatelé zůstali nepotrestáni anebo dokonce šlo jen o vraždu bez rasového motivu, když už se mluvilo o vraždě. A těm mladíkům to procházelo až do roku 2009, kdy na to doplatila tehdy dvouletá Natálka Siváková popálením na 80 % těla. Za to padly tresty a pořádný.

Myslím si, že není třeba si hrát na velkého romského nacionalistu a velkého Roma. Každý Rom by měl usilovat podle svých kapacit, jak dostat antigypsysmus či anticiganismus do široké diskuze ve všech oblastech počínaje aktivismem za stejná práva až po akademickou půdu.

Michal Mižigár
Přečteno: 1828x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

demokracie, Rasismus, Extremismus, Xenofobie, VraždaHLAVNÍ ZPRÁVY

Oslavy Mezinárodního dne Romů 2020 (Plakát: Ara Art)

videoVIDEO: Oslavy Mezinárodní dne Romů 2020 proběhnou na internetu. Ara Art pořádá galavečer Z obýváku do obýváku

7.4.2020 15:45, (AKTUALIZOVÁNO 8. 4. 2020, 20:00)
Oslavy Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. dubna, se letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru odehrají na internetu. Na facebookové stránce tradičních pořadatelů oslav v Praze Ara Art najdou zájemci živé vysílání a společně mohou oslavit tento den u galavečera, který pořadatelé nazvali Z obýváku do obýváku. Živé oslavy pak přesunuli a naplánovali na 5. listopadu. Médiím to za organizátory sdělila Lucie Nemešová.
 celý článek

Romská vlajka (FOTO: Velvyslanectví USA)

videoRomové na celém světě oslavují svůj Mezinárodní den. Připomínají si počátky romského hnutí

7.4.2020 21:55
Ve středu 8. dubna 2020 oslaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Letos kvůli omezením způsobeným pandemií onemocnění COVID-19 se celá řada akcí přesunula na internet. Romové si tak připomenou historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" ("romství").
 celý článek

Petr Torák v rozhovoru pro ROMEA TV.

Petr Torák: Situace ve Velké Británii se zhoršuje, desítky Romů se vrací do Čech

7.4.2020 19:30
Vážně jsem s rodinou zvažoval alespoň na nějaký čas návrat do Čech, a to kvůli obavě z nákazy a nedostatečným opatřením Velké Británie. Protože ale nemáme vlastní byt v Čechách, kde bychom mohli být, nevíme, zda už nejsme nosiči nákazy a navíc bychom museli být u rodičů, zůstaneme raději v Anglii.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo