romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michal Mižigár: 90. léta a demokracie pro Romy v České republice

4.11.2019 0:31
Michal
Michal "Mižu" Mižigár (FOTO: Tomáš Bystrý)

Postkomunistická demokracie Romům v Česku přinesla možnosti na sebeurčení coby národnostní menšiny, vydávání knih a časopisů v romštině a další aktivity. Bohužel, všechno má své pro a proti. Demokracie ale také přinesla Romům to, co vůbec neočekávali – vyloučení ze společnosti, propad do chudoby a někomu i strach o život.

Vyrůstal jsem v ulici Kollárova, kde jsem trávil dětství u babičky a u dědy. Moji prarodiče totiž přes roh sousedili s rodinou Danihelových, ze kterých pocházel nebohý Tibor Danihel, jejž skinheadi zabili den před jeho 18. narozeninami v Otavě, v řece protékající Pískem.

Byt prarodičů byl umístěn v prvním patře. Pamatuji si, když skinheadi pochodovali naší ulicí za bílého dne, leželi jsme na zemi, aby nás neviděli přes okno a pomalu jsme utíkali do 3. patra k prababičce.

Ještě si pamatuji na nedávnou situaci, kdy jsem babičce říkal: "Babi, zdálo se mi, že jsme šli po Kollárce spolu a ty jsi nakoupila brambory. Tenkrát se ty brambory dávaly do papírových sáčků. Když jsme se blížili k našemu domu, začali nás honit skini. Ty jsi mě popadla za ruku a začali jsme utíkat. Ten sáček s bramborami se roztrhl a brambory se vysypaly po chodníku..." Babička se na mě podívala a řekla: "To nebyl sen, to byla pravda."

Byl jsem dítě, ale vždycky si budu pamatovat, že 90. léta v České republice byla opravdu drsná. Byla to velká deprese. Naši Romové měli hlídky a museli se chránit sami. Pamatuji si, kterak nám učitelky ještě tak do 4. třídy (zhruba do roku 2000) psávaly sdělení pro rodiče, aby nás nepouštěli následujícího dne do školy a absenci nám omluví, aby se nám po cestě nic nestalo.

Mám pocit, že to vůbec nikomu nevadilo, několik Romů bylo zavražděno. Dle české justice mnohokrát pachatelé zůstali nepotrestáni anebo dokonce šlo jen o vraždu bez rasového motivu, když už se mluvilo o vraždě. A těm mladíkům to procházelo až do roku 2009, kdy na to doplatila tehdy dvouletá Natálka Siváková popálením na 80 % těla. Za to padly tresty a pořádný.

Myslím si, že není třeba si hrát na velkého romského nacionalistu a velkého Roma. Každý Rom by měl usilovat podle svých kapacit, jak dostat antigypsysmus či anticiganismus do široké diskuze ve všech oblastech počínaje aktivismem za stejná práva až po akademickou půdu.

Michal Mižigár
Přečteno: 1553x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

demokracie, Rasismus, Extremismus, Xenofobie, VraždaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo