romea - logo
16. července 2019 (úterý)
svátek má Luboš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministryně Michaela Marksová je ve vleku některých starostů a její politika se obrací proti nejchudším

29.9.2015 13:08
Michaela Marksová Tominová na tiskové konferenci 17. 1. 2014.
Michaela Marksová Tominová na tiskové konferenci 17. 1. 2014.

Michaela Marksová přebírá demagogický slovník lidí útočících na neziskovky a aktivisty a zřejmě to není náhoda - „dobře informované zdroje“ tvrdí, že stále více podléhá vlivu některých starostů a primátorů. „Boj s obchodníky s chudobou“ se pak v její politice může snadno obrátit nikoli proti provozovatelům ubytoven, ale proti jejich obyvatelům.

Marksová na svém facebookovém profilu píše, že asociace majitelů ubytoven ve spolupráci s neziskovým sektorem protestují proti snižování doplatku na bydlení, který právě navrhuje v novele zákona o pomoci v hmotné nouzi. Že protestují přesto, že pronájem pro dva dospělé a tři děti s koupelnou na chodbě v ostravské ubytovně stojí 14 000 korun, tedy přibližně třikrát víc než pronájem normálního bytu 1+1.

Chce Marksová vyhnat lidi na ulici?

Ministryně Marksová přitom samozřejmě velice dobře ví, že důvod protestu majitelů ubytoven a aktivistů a odborníků z neziskovek je zásadně odlišný. Že zatímco provozovatelé ubytoven hájí svůj „byznys s chudobou“, neziskovky opakovaně vysvětlují, že represe nemá smysl dokud nebude fungovat dostupné sociální bydlení, dokud tu nebude zákon o sociálním bydlení.

Majitelé ubytoven chtějí nadále čerpat od státu co největší doplatek na bydlení, odborníci z neziskovek chtějí, aby měli lidé z ubytoven šanci odejít do „normálních“ bytů. Neziskovky se s Marksovou shodnou v tom, že „byznys s chudobou“ je třeba potlačit a že ubytovny nejsou řešením. Dodávají ale, že řešením není ani vyhnat jejich obyvatele na ulici.

V návrhu ministryně Marksové je totiž jeden problém: Pokud se snížením doplatku na bydlení podaří omezit obchod s chudobou a omezit ubytovny, nebudou mít jejich obyvatelé kam jít. Skončí na ulici, nebo v přeplněných bytech svých příbuzných. Nebo se ukáže, že snížení doplatků nebude fungovat vůbec – že majitelé ubytoven budou od svých nájemníků vybírat stále stejně, že doplatky na bydlení doplní částí dávek na živobytí. Výsledkem tedy pak bude, že „obchodníci s chudobou“ budou mít stále stejný příjem, zatímco jejich chudí klienti budou ještě chudší.

Zkratkovité řešení vyhovuje mnoha obcím

Zkratkovité řešení, tedy zrušení ubytoven a „vyhnání nepřizpůsobivých“ však zjevně vyhovuje mnoha obcím. Ukázalo se to jasně na jaře, kdy podle tehdy platné novely zákona o pomoci v hmotné nouzi bylo vyplácení doplatku na bydlení podmíněno souhlasem obce. Některé obce souhlas plošně odmítly. A bezdomovectví podle odhadů odborníků hrozilo mnoha tisícům lidí.

Vláda už v červenci ministryni Marksové uložila, aby připravila novelu novou, která souhlas obcí odstraní. Nyní se však zdá, že obce mohou dosáhnout svého jinou cestou.

Podle informací z ministerstva obsahuje totiž novela i další opatření, které mohou situaci lidí z ubytoven zkomplikovat a naopak posílit slovo radnic. Jednak se mluví o „motivačním plánu“, který budou muset nezaměstnaní z ubytoven ve spolupráci s úřadem práce zpracovat, aby ukázali, že a jak jsou schopni a ochotni svoji situaci řešit. „Motivační plán“ ale považují někteří zasvěcení za zbytečnou administrativní „buzeraci“, která bude pouze formalitou a nijak neovlivní reálné řešení problémů.

Marksová jako Řápková?

Mluví se ale i o ještě problematičtějším návrhu, který se podle některých informací blíží návrhům bývalé poslankyně Ivany Řápkové, proslulé bojem s „nepřizpůsobivými“: Podle něj by měly podporu získat jen ti lidé z ubytoven, kteří prokážou spjatost s obcí – trvalý pobyt, registrace na místním úřadu práce, děti ve škole...I tento návrh odpovídá tomu, co mnohé obcepožadovaly na jaře: Ubytovny zrušme a sociální byty pomůžeme najít jen těm, kdo u nás mají trvalý pobyt.

Zase to na první pohled vypadá logicky a pozitivně. Jako boj proti „obchodu s chudobou“ obecně. A zase tu zbývá ten problém: Kam půjdou ti ostatní? Když půjdou na ulici – i rodiny s dětmi – bez reálné šance sehnat normální bydlení a bez reálné šance sehnat slušnou práci, vyřeší se problém?

A je to vize, která by měla odpovídat programu sociálně-demokratické ministryně práce a sociálních věcí? Jednoznačně nikoli. Je to směs krátkozrakosti, demagogie a populismu, která nic neřeší. Řešení může přinést jedině dostatek dostupných sociálních bytů, fungující zákon o sociálním bydlení a komplexní přístup k situaci sociálně vyloučených lidí.

Návrh ministryně je nesrozumitelný o to víc, že právě v její kompetenci je také příprava zákona o sociálním bydlení. Zdá se tedy, že mohou mít pravdu ti, kteří tvrdí, že Marksová podlehla tlaku starostů a ztratila vlastní jasnou politickou linii.

Pokud se ukáže, že je to postoj celé vlády a koalice, bude pak obtížné rozeznat rozdíly mezi stávající koncepcí a tou, kterou nedávno reprezentovali politici jako Jaromír Drábek nebo Ivana Řápková.

Přečteno: 1055x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ubytovny, Michaela Marksová-Tominová, Obchod s chudobouHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo