romea - logo
23. října 2019 (středa)
svátek má Teodor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministryně Michaela Marksová je ve vleku některých starostů a její politika se obrací proti nejchudším

29.9.2015 13:08
Michaela Marksová Tominová na tiskové konferenci 17. 1. 2014.
Michaela Marksová Tominová na tiskové konferenci 17. 1. 2014.

Michaela Marksová přebírá demagogický slovník lidí útočících na neziskovky a aktivisty a zřejmě to není náhoda - „dobře informované zdroje“ tvrdí, že stále více podléhá vlivu některých starostů a primátorů. „Boj s obchodníky s chudobou“ se pak v její politice může snadno obrátit nikoli proti provozovatelům ubytoven, ale proti jejich obyvatelům.

Marksová na svém facebookovém profilu píše, že asociace majitelů ubytoven ve spolupráci s neziskovým sektorem protestují proti snižování doplatku na bydlení, který právě navrhuje v novele zákona o pomoci v hmotné nouzi. Že protestují přesto, že pronájem pro dva dospělé a tři děti s koupelnou na chodbě v ostravské ubytovně stojí 14 000 korun, tedy přibližně třikrát víc než pronájem normálního bytu 1+1.

Chce Marksová vyhnat lidi na ulici?

Ministryně Marksová přitom samozřejmě velice dobře ví, že důvod protestu majitelů ubytoven a aktivistů a odborníků z neziskovek je zásadně odlišný. Že zatímco provozovatelé ubytoven hájí svůj „byznys s chudobou“, neziskovky opakovaně vysvětlují, že represe nemá smysl dokud nebude fungovat dostupné sociální bydlení, dokud tu nebude zákon o sociálním bydlení.

Majitelé ubytoven chtějí nadále čerpat od státu co největší doplatek na bydlení, odborníci z neziskovek chtějí, aby měli lidé z ubytoven šanci odejít do „normálních“ bytů. Neziskovky se s Marksovou shodnou v tom, že „byznys s chudobou“ je třeba potlačit a že ubytovny nejsou řešením. Dodávají ale, že řešením není ani vyhnat jejich obyvatele na ulici.

V návrhu ministryně Marksové je totiž jeden problém: Pokud se snížením doplatku na bydlení podaří omezit obchod s chudobou a omezit ubytovny, nebudou mít jejich obyvatelé kam jít. Skončí na ulici, nebo v přeplněných bytech svých příbuzných. Nebo se ukáže, že snížení doplatků nebude fungovat vůbec – že majitelé ubytoven budou od svých nájemníků vybírat stále stejně, že doplatky na bydlení doplní částí dávek na živobytí. Výsledkem tedy pak bude, že „obchodníci s chudobou“ budou mít stále stejný příjem, zatímco jejich chudí klienti budou ještě chudší.

Zkratkovité řešení vyhovuje mnoha obcím

Zkratkovité řešení, tedy zrušení ubytoven a „vyhnání nepřizpůsobivých“ však zjevně vyhovuje mnoha obcím. Ukázalo se to jasně na jaře, kdy podle tehdy platné novely zákona o pomoci v hmotné nouzi bylo vyplácení doplatku na bydlení podmíněno souhlasem obce. Některé obce souhlas plošně odmítly. A bezdomovectví podle odhadů odborníků hrozilo mnoha tisícům lidí.

Vláda už v červenci ministryni Marksové uložila, aby připravila novelu novou, která souhlas obcí odstraní. Nyní se však zdá, že obce mohou dosáhnout svého jinou cestou.

Podle informací z ministerstva obsahuje totiž novela i další opatření, které mohou situaci lidí z ubytoven zkomplikovat a naopak posílit slovo radnic. Jednak se mluví o „motivačním plánu“, který budou muset nezaměstnaní z ubytoven ve spolupráci s úřadem práce zpracovat, aby ukázali, že a jak jsou schopni a ochotni svoji situaci řešit. „Motivační plán“ ale považují někteří zasvěcení za zbytečnou administrativní „buzeraci“, která bude pouze formalitou a nijak neovlivní reálné řešení problémů.

Marksová jako Řápková?

Mluví se ale i o ještě problematičtějším návrhu, který se podle některých informací blíží návrhům bývalé poslankyně Ivany Řápkové, proslulé bojem s „nepřizpůsobivými“: Podle něj by měly podporu získat jen ti lidé z ubytoven, kteří prokážou spjatost s obcí – trvalý pobyt, registrace na místním úřadu práce, děti ve škole...I tento návrh odpovídá tomu, co mnohé obcepožadovaly na jaře: Ubytovny zrušme a sociální byty pomůžeme najít jen těm, kdo u nás mají trvalý pobyt.

Zase to na první pohled vypadá logicky a pozitivně. Jako boj proti „obchodu s chudobou“ obecně. A zase tu zbývá ten problém: Kam půjdou ti ostatní? Když půjdou na ulici – i rodiny s dětmi – bez reálné šance sehnat normální bydlení a bez reálné šance sehnat slušnou práci, vyřeší se problém?

A je to vize, která by měla odpovídat programu sociálně-demokratické ministryně práce a sociálních věcí? Jednoznačně nikoli. Je to směs krátkozrakosti, demagogie a populismu, která nic neřeší. Řešení může přinést jedině dostatek dostupných sociálních bytů, fungující zákon o sociálním bydlení a komplexní přístup k situaci sociálně vyloučených lidí.

Návrh ministryně je nesrozumitelný o to víc, že právě v její kompetenci je také příprava zákona o sociálním bydlení. Zdá se tedy, že mohou mít pravdu ti, kteří tvrdí, že Marksová podlehla tlaku starostů a ztratila vlastní jasnou politickou linii.

Pokud se ukáže, že je to postoj celé vlády a koalice, bude pak obtížné rozeznat rozdíly mezi stávající koncepcí a tou, kterou nedávno reprezentovali politici jako Jaromír Drábek nebo Ivana Řápková.

Přečteno: 1055x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ubytovny, Michaela Marksová-Tominová, Obchod s chudobouHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo