romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Míra Brož: Císař homeopat

Ústí nad Labem, 23.12.2012 12:54, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Většina z nás jistě zná krásnou a velmi poučnou pohádku Císařovy nové šaty. Pohádka vypráví o království, jemuž vládne mocný císař, který nesnese odmlouvání. Jednoho dne do království dorazí mazaný obchodník, který císařovi prodá za těžký peníz neexistující, údajně drahocenou a čarokrásnou látku na nové šaty. Látka neexistuje, ale obchodník tvrdí, že je neviditelná obyčejným lidem, spatřit ji může jen člověk moudrý a urozený. A protože císař řekne, že ON ji vidí, celé království přistoupí na hru s neexistující látkou – královský krejčí z neexistující látky nastříhá na šaty, královské švadleny z neexistující  látky šaty ušijí. Císař svolá celé království a pyšně si nahý v neexistujících šatech vykračuje ulicí, lidé mu tleskají a provolávají slávu jeho novým šatům. Až jedno nevinné dítě, nezapletené do vztahů moci a peněz vykřikne: “ale vždyť císař je nahý, žádné šaty nemá !".

Císař je nahý !

Na pohádku o nahém císařovi si vzpomenu pokaždé, když navštívím chudé Romy v ghettu. Příběh o romské integraci v České republice je totiž příběhu o císařových šatech velmi podobný. Empirie je jasná a mluví jednoznačně. Počet romských chudinských ghett se zvyšuje, zvyšuje se i počet jejich obyvatel. Život lidí uvnitř ghett se zhoršuje a co je nejhorší, zhoršuje se stále rychleji. Stoupá prtiromská nenávist napříč společností. Situace graduje , každý rok, každý měsíc, každý den. Kam to až může zajít?

Politiky a nástroje, kterými se stát a neziskové organizace snaží za vynakládání značných finančních prostředků sociální vyloučení Romů řešit, totálně selhávají a nedokáží dokonce ani zpomalit zhoršování situace. Podobně jako se v císařově pohádkovém království nemluvilo o tom, že "kouzelná" látka na šaty vlastně neexistuje, je u nás tabu mluvit o tom, že politika a programy sociální integrace, v podobě jak je v ČR známe, selhaly a selhávají.

Existují organizace, ať státní, nebo nestátní a jedinci vystupující  v roli odborníků, či expertů na sociální vyloučení a řešení problematiky romských ghett. Prý mají klíč k řešení celé zapeklité problematiky. Obchodníci s neviditelnou čarokrásnou látkou. Kdo to, jak pomáhají, nevidí, či zpochybňuje, není dost moudrý a vznešený, aby viděl nádhernou a funkční neviditelnou látku. Stačí však jít na procházku do libovolného ghetta, kde obchodníci neviditelnou látkou působí a prohlédnout si na vlastní oči, zda se jim daří situaci zlepšovat, nebo zda-li se situace dramaticky zhoršuje, bez ohledu na jejich činnost. Krutá realita přebije i kvalitní PR.

Vrcholem všeho je, když obchodníci s neviditelnou látkou uspořádají (za peníze určené na pomoc chudým Romům) tiskovou konferenci nebo seminář pro lidi z municipalit a neziskovek o svých úspěších, o dobré praxi. Je to podobné, jako uspořádat jákési předváděcí akce neviditelných látek i s prezentací o tom, jak tato kouzelná látka hřeje v zimě a chladí v létě. Neviditelná látka je nabízena  zákazníkům z municipalit a kolegové krejčíci z neziskovek jsou školeni, jak se stát odborníky na šití z neviditelné látky.  Kupte si jí celý štůsek, začněte ji nosit taky!

Homeopatické podobenství

Napadá mě ještě další podobenství na současný stav chudoby, sociálního vyloučení a katastrofy chudých romských komunit v ČR. Představme si, že chudé romské komunity a chudinská ghetta jsou pacientem, který má diagnózu zánětu slepého střeva. Má velké bolesti, jeho situace se zhoršuje a nebude-li brzy jeho slepé střevo vyoperováno, zemře.

Když se nám pacient dostal do rukou, špatně jsme ho diagnostikovali a začali ho léčit ne chirurgicky, jak by bylo potřeba, ale homeopaticky. (Nic proti homeopatům a homeopatii, jistě funguje a mnohým pacientům pomáhá, letos za ni dokonce byla udělena Nobelova cena za lékařství.) Homeopaté se v léčbě našeho pacienta snaží, co můžou. Jejich léčba příliš nezabírá. Pacientovi dokáží srazit horečku, a, alespoň na chvíli, ulevit od bolesti, tak aby nerušil křikem z bolesti pacienty ve vedlejších pokojích, ale vše jen v omezené míře a přes všechnu jejich snahu, nedostane-li pacient chirurga, brzy zemře.

Pacient v nemocnici svými projevy bolesti ruší všechny další pacienty, kteří kvůli němu v noci nemohou spát. Krade také ostatním pacientům tišící pilulky a dělá další přestupky. Situace se stává opravdu zlou, vztahy v nemocnici se zhoršily. Většina pacientů a pracovníků nemocnice by chtěla, aby byl náš pacient z nemocnice vyhozen.

Stav pacienta se stále zhoršuje. Homeopati však nechtějí přiznat, že jejich léčba selhává, i když je to celé nemocnici zřejmé. Říkají, že potřebují víc času, víc peněz a větší podporu a potom už brzy bude pacient jako rybička. Založí si dokonce Agenturu pro homeopatické léčení a v jejím týmu soustředí přední homeopaty. Vydávají publikace o tom, jak se jim podařilo dočasně utišit pacientovu bolest, radí dalším lékařům.

Homeopaté vytvoří silnou lobby a homeopatie se stává zcela dominatním lékařským oborem. Lékaři, kteří navrhují použít jiné, nehomeopatické způsoby léčby, jsou označeni za šarlatány.

Jak z toho ven?

Oba příběhy, ten o císařovi i ten homeopatický, jsou jaksi neuzavřené, neukončené. Stejně jako příběh chudých romských ghett a komunit v České republice. Co dělat, aby dobře dopadly, aby císař přestal chodit nahý a pacient mohl vyléčen opustit nemocnici? 

Je třeba křičet "Císař je nahý!", kdykoli se s ním setkáme. Doufejme, že když to na něj bude křičet hodně lidí, prohlédne a začne nosit šaty z jiných látek. Není dobré že je nahý, je to ostuda a mohl by se ošklivě  nachladit.

V nemocnici se můžeme pokoušet narušit hegemonii hopeopatie, snažit se homeopatům oponovat a usilovat, abychom oficiální cestou prosadili jiné, vhodnější způsoby léčby. To je však obtížné, protože homeopati jsou si jistí ve své pravdě, kontrolují všechny komise a výbory nemocnice a nestojí o odbornou diskuzi.

Druhou, přímější cestou, je navrhnout vlastní způsoby léčby, začít pacienta navštěvovat v nemocničním pokoji a tam je zkoušet. Trávit s pacientem čas, dávat mu naději, ptát se ho, jestli mu naše léčba pomáhá, zkoušet nové postupy, vše s ním konzultovat. Pacient není žádný hlupák a jeho zánět slepého střeva není při správné léčbě vážná choroba. Homeopati pacienta nenavštěvují, plán léčby s ním nekonzultují. Svou léčbu plánují v klidu kanceláře v centrální budově nemocnice, za pacientem posílají jen sestřičky s se zklidňujícími léky.

Jedno je jisté, pacientovi samotnému je moc zle, homeopatická léčba se mu už dál nelíbí, chtěl by mít právo mluvit do plánu své léčby a je vděčný za každou návštěvu.
Přečteno: 1351x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Ghetta, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo