romea - logo
25. února 2020 (úterý)
svátek má Liliana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Míra Brož: Vám nevadí smrad prasečích exkrementů? Aneb další pieta v Letech

Ústí nad Labem, 25.7.2012 13:33, (ROMEA)
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Dočetl jsem se, že poblíž místa, kde stál během války koncentrák pro Romy, se 2. srpna uskuteční další pietní akt, letos už třetí. Pietu pořádá státní instituce – Památník Lidice a myslím, že Romové nedorazí. Je třeba si položit otázku proč. Důvodů je několik.

Prvním důvodem je, že v termínu, kdy pietu lidický památník pořádá, se odehrává každoroční pietní setkání Romů na památku obětí romského holocaustu v polské Osvětimi, v místech takzvaného cikánského tábora, jehož vězni byli právě 2. srpna zplynováni. Romové a pozůstalí obětí pojedou do Osvětimi, jako tam jezdí každý rok a nechápou, proč Památník Lidice organizuje tuto pietu v kolizním termínu. Přijde jim to necitlivé.

Hlavním důvodem proč Romové na pietu v Letech nedorazí, je skutečnost, že na místě romského koncentráku se akt uskutečnit nemůže, protože tam stojí státem vybudovaná velkovýrobna prasat. Pietní místo, vybudované za zdí vepřína zužuje smrad prasečích výkalů a když vítr fouká směrem od prasečáku, přináší kromě zesíleného smradu i kvikot prasat.

Třetím důvodem jsou slova premiéra české Vlády, který při své nedávné návštěvě, řekl, že jeho Vláda velkovýrobnu prasat na místě romského koncentráku nevykoupí, protože na to údajně nejsou peníze. Podle údajů organizací zabývající se korupcí se v ČR díky korupci ročně ztratí přes 300 miliard korun. To znamená, že by stačilo, aby jeden jediný den proběhl v České republice bez korupce (nejen) vládních představitelů a peněz na výkup, zbourání prasečáku a důstojnou úpravu místa, by bylo dost.

Dalším důvodem je, že Romové organizují pietu v Letech tradičně každý rok v půli května, do Let se na ní v hojném počtu sjíždějí a společně si genocidu Romů v Protektorátu Čechy a Morava připomínají. Toto setkání vládní představitelé bojkotují, pravděpodobně protože se na něm mluví příliš kriticky o vládní politice směrem k Romům, o segregaci romských dětí ve zvláštních školách, o státním sterilizačním programu Romů a chybějící politické vůli jeho oběti odškodnit, o morální povinnosti zbourat prasečák na místě koncentráku, prostě o mnoha věcech, které vládní politici nechtějí poslouchat.

Celá situace okolo velkovýrobny prasat na místě romského koncentráku je neudržitelná , je obrovskou ostudou České republiky a zároveň dává dobrý obrázek o vztahu českého státu k romské menšině. Dokud bude na místě nezměrného utrpení Romů stát prasečák postavený státem, Romové na pietu za jeho zdmi v puchu prasečích výkalů, pořádanou státní institucí, jezdit nebudou. Další pietní setkání, dokud bude ve smradu prasečích exkrementů, je nadbytečné.

Přečteno: 2431x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo