romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Míra Brož: Vám nevadí smrad prasečích exkrementů? Aneb další pieta v Letech

Ústí nad Labem, 25.7.2012 13:33, (ROMEA)
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Dočetl jsem se, že poblíž místa, kde stál během války koncentrák pro Romy, se 2. srpna uskuteční další pietní akt, letos už třetí. Pietu pořádá státní instituce – Památník Lidice a myslím, že Romové nedorazí. Je třeba si položit otázku proč. Důvodů je několik.

Prvním důvodem je, že v termínu, kdy pietu lidický památník pořádá, se odehrává každoroční pietní setkání Romů na památku obětí romského holocaustu v polské Osvětimi, v místech takzvaného cikánského tábora, jehož vězni byli právě 2. srpna zplynováni. Romové a pozůstalí obětí pojedou do Osvětimi, jako tam jezdí každý rok a nechápou, proč Památník Lidice organizuje tuto pietu v kolizním termínu. Přijde jim to necitlivé.

Hlavním důvodem proč Romové na pietu v Letech nedorazí, je skutečnost, že na místě romského koncentráku se akt uskutečnit nemůže, protože tam stojí státem vybudovaná velkovýrobna prasat. Pietní místo, vybudované za zdí vepřína zužuje smrad prasečích výkalů a když vítr fouká směrem od prasečáku, přináší kromě zesíleného smradu i kvikot prasat.

Třetím důvodem jsou slova premiéra české Vlády, který při své nedávné návštěvě, řekl, že jeho Vláda velkovýrobnu prasat na místě romského koncentráku nevykoupí, protože na to údajně nejsou peníze. Podle údajů organizací zabývající se korupcí se v ČR díky korupci ročně ztratí přes 300 miliard korun. To znamená, že by stačilo, aby jeden jediný den proběhl v České republice bez korupce (nejen) vládních představitelů a peněz na výkup, zbourání prasečáku a důstojnou úpravu místa, by bylo dost.

Dalším důvodem je, že Romové organizují pietu v Letech tradičně každý rok v půli května, do Let se na ní v hojném počtu sjíždějí a společně si genocidu Romů v Protektorátu Čechy a Morava připomínají. Toto setkání vládní představitelé bojkotují, pravděpodobně protože se na něm mluví příliš kriticky o vládní politice směrem k Romům, o segregaci romských dětí ve zvláštních školách, o státním sterilizačním programu Romů a chybějící politické vůli jeho oběti odškodnit, o morální povinnosti zbourat prasečák na místě koncentráku, prostě o mnoha věcech, které vládní politici nechtějí poslouchat.

Celá situace okolo velkovýrobny prasat na místě romského koncentráku je neudržitelná , je obrovskou ostudou České republiky a zároveň dává dobrý obrázek o vztahu českého státu k romské menšině. Dokud bude na místě nezměrného utrpení Romů stát prasečák postavený státem, Romové na pietu za jeho zdmi v puchu prasečích výkalů, pořádanou státní institucí, jezdit nebudou. Další pietní setkání, dokud bude ve smradu prasečích exkrementů, je nadbytečné.

Přečteno: 2482x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo