romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Miroslav Brož: Časovaná bomba předlického ghetta už dotikala

Ústí nad Labem, 8.3.2013 9:38, (ROMEA)
Miroslav Brož
Miroslav Brož

Situace v ústecké čtvrti Předlice se podle občanského sdružení Konexe zhoršuje a město prý proti tomu nic nedělá. Miroslav Brož na jednání zastupitelstva tvrdě kritizoval vedení města i neziskové organizace, které s městem spolupracují. Server Romea.cz zveřejňuje jeho vystoupení v celém znění.

Vystoupení Miroslava Brože ze sdružení Konexe na jednání zastupitelstva dne 7. 3. 2013

Zastupitelky, zastupitelé, vážení úředníci města, vážená veřejnosti,

Naše město čelí krizové situaci. Časovaná bomba předlického ghetta už dotikala. Brzy a to velmi brzy vybuchne. Roky, kdy jste dělali mrtvého brouka a situaci ignorovali jsou pryč, promarněny. Nepodniknete-li dobré kroky k řešení situace hned teď a tím myslím opravdu okamžitě, ne v horizontu týdnů, či měsíců, situace skončí humanitární katastrofou v České republice nevídaných rozměrů za kterou Vy ponesete odpovědnost. V Předlickém ghettu jsou domy obývané rodinami s dětmi, které hrozí okamžitým zřícením a zavalením svých obyvatel.

Katastrofa, která dnes panuje v předlickém ghettu nevznikla ze dne na den. Situace ghetta a jeho obyvatel postupně gradovala a zhoršovala se rok za rokem, měsíc za měsícem, den za dnem. A zhoršuje se stále. A co je nejhorší ze všeho- zhoršuje se stále rychleji. Kam až jí necháte zajít?

Jaké jsou příčiny současné předlické krize? Je jich několik. Jako tu hlavní vnímám já, stejně jako komunita předlických Romů, privatizaci celé čtvrti a jejího bytového fondu do rukou „pochybných podnikatelů“ jak se jim laskavým eufemismem říká. Tedy do rukou drogových dealerů, lichvářů a kriminálních živlů. Ti od té doby v Předlicích vládnou železnou pěstí, čerpají na svá konta příspěvky na bydlení, provozují ze své Předlické základny drogový byznys v celém našem městě, dřou masu chudých Romů, kteří bydlí v jejich domech až na kost. Předlice fungují jako jakási pumpa, která pumpuje dávky ze sociálního systému a na pomoc chudým Romům na jejich bankovní konta. Protestuju, nesouhlasím ! Dodnes tuto privatizaci nechápu. Nemohlo to dopadnout jinak, prodat celou čtvrť města mafii. Kdo za to nese odpovědnost?

Chci Vás informovat, že obyvatelé Předlic a chudí našeho města obecně, platí ty nejvyšší nájmy. V Předlicích se platí za špinavou jednopokojovou kobku stejně, nebo víc než za prostorný byt první kategorie na klidném sídlišti.

V následujících letech po privatizaci se situace v Předlicích zhoršuje a zhoršuje za nezájmu všech politiků. V posledních asi tak pěti letech situace došla do stádia akutní krize.

Během roku 2010 padají v Předlicích první činžovní domy. Jako zázrakem a s obrovským štěstím se nikomu nic nestalo, nikdo nezemřel. Asi proto se dál nic nedělo, odpovědní činitelé města nepodnikali žádné kroky a alarmující situaci nijak neřešili. V září 2012 padá další dům a tentokrát v jeho troskách umírá mladá žena, matka malých dětí. Až tato událost vytrhuje město z letargie.

A teď budu trochu spekulovat, protože informace o Předlicích a řešení jejich katastrofy jsou naším městem utajovány, je jednáno zákulisně, netransparentně, lobbisticky a skrytě. Výstupy z těchto jednání jsou pečlivě utajovány.

Takže podle neověřených úniků informací jsme situaci zrekonstruovali asi takto: Po pádu domu, který zavalil své obyvatele a zabil mladou ženu, posílá město v říjnu 2012, respektive jeho stavební odbor do Předlic statika, který sestavuje seznam domů, které jsou neobyvatelné a hrozí zřícením. Seznam je utajován. Jeden z domu na seznamu, dům číslo 106 v ulici Beneše Lounského je obývaný rodinami s dětmi. Dům není vybydlený, jak dezinformují anticikanistická média, ale jeho podlahy a dřevěné prvky jsou napadeny dřevomorkou. Na magistrátu se začíná scházet skupina, která vystupuje pod různými jmény – Akční skupina primátora, krizový štáb, pracovní skupina. Její složení je však stále téměř stejné – zástupci města, Městská policie, poradce města pro romskou problematiku, velké neziskovky, Agentura pro sociální začleňování. Tato skupina rozhoduje o vystěhování rodin z domu č. 106 proti jejich vůli nejdříve do tělocvičny místní základní školy, kde strávily v nedůstojných podmínkách devět dlouhých dní a následně náklaďákem do nechvalně proslulé lichvářské ubytovny v Krásném Březně. Tato operace násilné deportace rodin stála podle informací, které zazněly na minulém zastupitelstvu téměř 200 000,- kč, zapamatujte si prosím tu částku. Aby byl zlomen odpor rodin k násilnému stěhování, bylo jim nelegálně a skandálně opakovaně vyhrožováno odebráním dětí do ústavní výchovy.

Co nám přijde mimořádně zajímavé a pikantní je, že během vyhrožování odebráním dětí nebyli fyzicky přítomni kurátoři OSPOD (oddělení sociálně právní ochrany dětí), kteří prakticky, jako jediní technicky, mohou děti na základě rozhodnutí soudu odebírat. Podle našich neověřených informací se ústecký OSPOD odmítl na skandálním a to zdůrazňuju – Nelegálním vyhrožování odebíráním dětí podílet. Ospodem jako bubákem, v nepřítomnosti kurátorů, vyhrožovali rodinám členové krizového štábu. „Bububu, přijde zlý OSPOD a sebere vám děti do děcáku, když se nepodrobíte řešení, které jsme pro Vás připravili“. Nesouhlasím ! Protestuju ! Celou věc teď vyšetřuje ombudsman a jsem přesvědčen, že jeho vyšetřování skončí velkou ostudou.

Když takzvaný krizový štáb připravoval nedobrovolné stěhování rodin do lichvářské ubytovny v Krásném Březně, nejednal vůbec s majitelem budovy společností CPI, ale jen s lichvářem, provozovatelem ubytovny, který jí měl od CPI v pronájmu. Společnost CPI se o tom, že takzvaný krizový štáb nastěhoval předlické rodiny do jejich ubytovny až z televizního zpravodajství (sic!). Co k tomu dodat? Snad jen to, že CPI na základě televizní reportáže v ubytovně konečně udělalo kontrolu a ubytovnu se rozhodlo uzavřít.

Příběh prvního vystěhovaného domu skončil happyendem, rodinám z ubytovny, a to nejen těm, které tam byly deportovány z Předlic, našli aktivisté během několika mála dní důstojné náhradní bydlení v bytech první kategorie, za normální nájmy, mimo ghetto. Podařilo se nám to pomocí mediálního tlaku a zhruba 70 000. které jsme získali od našich příznivců. Za tu částku jsme pro obyvatele ubytovny uhradili kauce a nájmy na měsíc v jejich nových bytech, zaplatili poplatky s výměnou občanek, zaplatili revize a připojení elektroměrů. Ta částka je naprosto směšná v porovnání s 200 000 kolik stál údajně pobyt v tělocvičně a transport náklaďákem na ubytovnu, nebo v porovnání s rozpočty a dotacemi institucí, které mají problematiku řešit.

Na celém případu bylo absurdní, jak se město po celou dobu vymlouvalo na neseriozního majitele domu č. 106 , ze kterého rodiny vystěhovalo. Používalo ho jako alibi, proč lidem z jeho domu nepomohlo. Samozřejmě z čistě právního hlediska je pravda, že majitel, pochybný podnikatel s chudobou, se měl o bydlení rodin, které mu pravidelně platily přemrštěné nájmy, postarat. Avšak to, že byl městem zažalován a soud snad vydá za několik let rozsudek, rodinám nijak nepomohlo. Dům číslo 106 měl jednoho majitele, další domy v Předlicích mají nepřehlednou vlastnickou strukturu, jsou vlastněny exekutory, bílými koňmi a podobně.

Včera město konečně po mnoha měsících utajování zveřejnilo seznam neobyvatelných předlických domů. Seznam je směšně nekvalitní, domy, které v něm jsou zaneseny jsou nejzřejmější bouračky, neobývané ruiny. Seznam je důkazem toho, že město Nemá znalost situace v Předlicích a nezná skutečný stav věcí v Předlicích. Některé domy v Předlicích na první pohled z ulice vypadají docela normálně avšak o to horší je situace uvnitř. Zastupitelky a zastupitelé, úředníci města, sděluji Vám že v Předlicích jsou domyv havarijním stavu, které nejsou na seznamu a které hrozí okamžitým zřícením. Ty domy jsou bez nadsázky strašlivé, troufám si tvrdit, že jsou v tak strašném stavu, že si to vůbec nedokážete představit. Tyto domy jsou obývané lidmi, často rodinami s dětmi, které jsou v okamžitém ohrožení života, domy na ně mohou kdykoli spadnout. Vyzývám Vás, aby jste okamžitě začali konat tak jak vám velí Vaše zákonná povinnost a to v nejkratším možném termínu. Včera bylo pozdě.

Za zveřejnění této informace, totiž že v Předlicích existují domy, jejíchž technický stav akutně ohrožuje jejich obyvatele na zdraví a životě, na mě město podle informací, které jsem se dozvěděl z médií, podalo trestní oznámení za šíření poplašné zprávy. Přijde mi to směšné a absurdní. Kéž by naši papaláši energii investovanou do přípravy trestního oznámení, věnovali obhlídce situaci v Předlicích.

Vaši pozornost bychom chtěli přitáhnout třeba k domu č. 4 v Řeháčkově ulici, který považujeme v Předlicích za nejhorší a nejnebezpečnější a který zcela na seznamu města chybí. Ve vztahu k domu jsme podnikli v minulém týdnu několik kroků:

Podali jsme podnět na Krajskou hygienickou správu, protože si myslíme, že hygienická situace v domě č. 4 je nebezpečná do té míry, že akutně hrozí vypuknutí epidemií. Hygiena v č. 4 provedla včera šetření a podle mých informací dala našemu oznámení zapravdu, jako zcela důvodnému a dům považuje za zcela neobyvatelný. Každý kdo do vejde si všimne také toho, že některé byty v domě jsou již propadlé do nižších pater, zatímco ve vedlejších bytech bydlí rodiny s dětmi, Krajská hygienická zpráva o tom prý dnes informovala odbory stavební a životního prostředí.

Na dům č. 4 jsme podali i oznámení na policii ČR o skutečnostech nasvědčujících spáchání trestného činu. Policie prověří zda ze strany majitele domu nedochází k páchání trestného činu obecného ohrožení.

O tom, co jsme v předlickém domě číslo 4 zjistili a o akutním nebezpečí, které hrozí jeho obyvatelům jsme informovali zdvořilým dopisem náměstkyni Kailovou a požádali jí, aby situaci začala urychleně, jako náměstkyně pro sociální oblast, řešit. Odpovědí bylo trestní oznámení.

Co dál? Co si s katastrofou Předlic počít? Myslím si že je zřejmé, že se situace v Předlicích se musí ihned začít řešit. Musí se začít řešit jinak než se „řešila“ doposud. Všechna řešení, opatření, projekty atakdále, které se v Předlicích realizovaly selhaly. Situace se zhoršuje každý den.

K celému problému se dále schází takzvaná pracovní skupina, která řídila už vystěhování domu č. 106 a na svých schůzkách jedná o dalším osudu předlického ghetta obecně. Romové, o kterých se jedná, ani veřejnost jako celek není informována o obsahu jednání, dokonce ani o tom, že se vůbec konají. Romové na jednání nejsou zváni, zprávy z jednání skupin, se předlické komunitě i veřejnosti zatajují, instituce, které jednání vedou, žádné informace nezveřejňují.

Tento systém je neudržitelný. Musí se změnit. Romové, o kterých se jedná, i veřejnost má právo vědět, o čem instituce placené z našich daní jednají. O budoucnosti Předlic musí být vedena otevřená veřejná i odborná diskuze. Navrhovaná řešení musí být přijímány za účasti těch, o kterých se jedná, jinak nebudou nikdy funkční.

V úterý 12.3. proběhne velká schůze předlické komunity. Romové budou jednat o budoucnosti své čtvrti. Všechny Vás na svou schůzi zvou. Zvou úředníky, politiky, policii, neziskovky, instituce. Chtějí s Vámi jednat. Když nezvete Vy je na magistrát, na jednání, která o nich vedete, zvou oni Vás na schůzi v ghettu. Je to velká šance. Pokorně Vás prosím – přijměte to pozvání. Bez jednání s jejich obyvateli se katastrofu Předlic nikdy vyřešit nepodaří.

Děkuji za pozornost

Přečteno: 7544x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Předlice, Bydlení, Ústí nad labem, Konexe, o. s.HLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo