romea - logo
26. září 2021 (neděle)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miroslav Brož v Letech u Písku: Romové jsou občané druhé kategorie, ke zbourání prasečáku chybí politická vůle

13.5.2016 14:00
Miroslav Brož při projevu u památníku v Letech u Písku 13. 5. 2013. (FOTO: ROMEA TV)
Miroslav Brož při projevu u památníku v Letech u Písku 13. 5. 2013. (FOTO: ROMEA TV)

Tradiční pietní akt romským obětem nacismu na místě Památníku Lety proběhl v pátek 13. května 2016. Vzpomínku jako každý rok pořádal Výbor pro odškodnění romského holocaustu v České republice (VPORH), který sdružuje bývalé romské vězně nacistických koncentračních táborů a pozůstalé po obětech. Server Romea.cz zveřejňuje v plném znění projev Miroslava Brože.

Vážení pozůstalí, vážení Romové a Romky, vážení přítomní,

Je polovina května a my jsme se sešli, jako každý rok, abychom připoměli památku romských obětí holokaustu, abychom připoměli oběti koncentračního tábora Lety, abychom připoměli oběti romské genocidy.

Protože jsou Romové v České republice občany druhé kategorie, nemůžeme se sejít v místech, kde genocida opravdu probíhala. V místech, kde stával tábor Lety a kde byli Romové a Romky mučeni, kde umírali, stojí dnes prasečí farma a prasata se tam válí ve svých výkalech. Těžko si představit větší ponížení pozůstalých, těžko si představit necitlivější přístup ze strany státu, který v místech genocidy vybudoval prasečí velkochov a odmítá ho odstranit.  Těžko si představit větší neúctu k romským obětem holokaustu, než jaká se tu děje.

Tento stav věcí, kdy jsou chována prasata a průmyslově zpracovávány jejich výkaly v místech genocidy, je snad součástí širšího, v naší zemi velmi rozšířeného fenoménu, totiž fenoménu popírání romského holokaustu. S popíráním romského holokaustu se setkáváme téměř každodenně, je součástí mediálního prostoru a veřejné diskuze – popírači jsou aktivní v internetových diskuzích o zdejším prasečáku, existují česky psané internetové stránky a facebookové skupiny, které se na popírání romského holokaustu zaměřují. A co je nejhorší-  genocidu Romů, která v místech dnešní prasečí farmy probíhala, otevřeně popírají a zpochybňují i politici, naposledy poslanec Tomio Okamura. Popírání holokaustu je v České republice stále ještě trestným činem, policií a úřady je však opírání toho romského tolerováno, nikdo není stíhán.

Většina obyvatel naší země má o událostech v Letech, a o holokaustu Romů obecně, bohužel jen minimální vědomosti. Tyto dějiny se ve školách učí jen vyjímečně a okrajově. Jde o polozapomenutou minulost.  Přestože Romové byli na území našeho státu holokaustem zasaženi pravděpodobně nejvíc ze všech skupin a v současnosti jsou nejpočetnější menšinou zde žijící.

Právě malé znalosti ve společnosti  o genocidě Romů a téměř chybějící akademické zpracování tohoto krvavého tématu, je jedním z důvodů proč je popírání romského holokaustu tak rozšířeno.

Pozůstalí a lidskoprávní aktivisté bojují za odstranění prasečí farmy a prasečích výkalů z míst genocidy už dlouhá léta, od 90. let dvacátého století. Se žádostí o odstranění velkochovu prasat z míst genocidy se na českou vládu obrátilo mnoho institucí – třeba Evropský Parlament nebo UN i řada jednotlivců, bezvýsledně. Obvyklá odpověď české vlády je, že prý Český stát na odstranění prasečáku nemá dostatek peněz, nebo že odstranění prasečáku je věcí tak náročnou a komlikovanou, že  to naše republika nezvládne, nebo jí to bude trvat ještě řadu let.

A tak to běží rok za rokem, farma stojí, pozůstalí umírají.

Přitom je však jasné, že kdyby existovala politická vůle, vykoupení a zbourání prasečáku by trvalo maximálně několik měsíců, možná týdnů, kdyby se spěchalo. Kde je vůle, tam je cesta.

Na závěr Vás chci všechny pozvat-  po skončení tohoto pietního aktu organizovaném panem Čeňkem Růžičkou, začne od 15:00 Průvodcovaná prohlídka "Poznejte území genocidy" organizovaná naším sdružením. Společně si projdeme území bývalého koncentráku, navštívíme kamenolom, kde vězni pracovali, prohlédneme si rybník ve kterém podle svědectví přeživších byly topeny romské děti a položíme květiny na improvizovaném pietním místě u plotu prasečáku. Prohlídku území koncentračního tábora Lety velmi doporučuji především všem, co u bývalého koncentračního tábora nikdy nebyli a jezdí jen na tento pěkně upravený památník. Zítra, tedy v sobotu 14.5. od 14:00 proběhne smuteční pochod od prasečí farmy na hřbitov v nedalekých Mirovicích, kam položíme květiny na hroby dětských obětí tábora Lety.

Přečteno: 2368x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Diskriminace, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo