romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miroslav Klempár: České republiky se nový desetiletý plán Evropské komise na podporu Romů týkat nebude!

7.10.2020 19:52
Miroslav Klempár
Miroslav Klempár

Evropská Komise přijala desetiletý plán, do kterého zahrnula připomínky Rady EU na podporu Romů v EU. Cíle a doporučení poslouží jako důležité nástroje, pomocí nichž bude možné měřit dosažený pokrok a zajistit, aby EU zlepšila poskytování nezbytné podpory, kterou stále mnoho Romů žijících v EU potřebuje.

Věra Jourová, místopředsedkyně výboru pro hodnoty a transparentnost navíc jasně prohlásila: "Jednoduše řečeno, za posledních deset let jsme neudělali dost na podporu našich romských spoluobčanů. To je neomluvitelné. Mnozí Romové jsou nadále vystaveni diskriminaci a rasismu. To nelze akceptovat. Dnes navazujeme na úsilí o nápravu této situace s jasnými cíli a obnoveným závazkem dosáhnout v příštím desetiletí skutečné změny."

Komisařka pro rovnost Helena Dalliová k tomu pak dodala: "Očekáváme, že díky cílům, které jsme dnes vytyčili ve strategickém rámci, dosáhneme do roku 2030 skutečného pokroku v budování takové Evropy, která bude Romy přijímat jako nedílnou součást své rozmanitosti, Evropy."

Mohli bychom si říct, že je to na dobré cestě, kdybychom se nedozvěděli, že ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová z ANO nepřipravila návrh na změnu alokace prostředků Evropského sociálního fondu (ESF) na programové období 2021-2027 a financování je zkráceno téměř o polovinu.

Když vezmeme v úvahu, že Česká republika investuje do školství nejméně peněz ze všech zemí Evropské unie a velká část projektů je financována právě z fondu ESF, tak je to skandální a neprofesionální.

Politici si na úkor naších dětí dělají předvolební kampaň a způsob jakým to provádějí je pochybný a netransparentní. Ministerstvo pro místní rozvoj zamezilo jekékoliv diskusi a rozhodlo autoritářsky a v rozporu s demokratickými hodnotami. Návrh byl poslán do zkráceného připomínkovacího řízení, kdy bylo technicky nemožné si materiál prostudovat a připomínkovat. To vše proběhlo v tichosti bez pozornosti médií.

S takovým přístupem a financováním budeme mít sice kanál spojující Labe s Odrou, ale budeme mít take v porovnání s Evropou hloupější děti, počet sociálně vyloučených lokalit se zdvojnásobí a nebudeme mít prostředky na služby pro ohrožené osoby a seniory.

Přečteno: 1873x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropská komise, MMR, StrategieHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo