romea - logo
23. ledna 2021 (sobota)
svátek má Zdeněk

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miroslav Klempár: České republiky se nový desetiletý plán Evropské komise na podporu Romů týkat nebude!

7.10.2020 19:52
Miroslav Klempár
Miroslav Klempár

Evropská Komise přijala desetiletý plán, do kterého zahrnula připomínky Rady EU na podporu Romů v EU. Cíle a doporučení poslouží jako důležité nástroje, pomocí nichž bude možné měřit dosažený pokrok a zajistit, aby EU zlepšila poskytování nezbytné podpory, kterou stále mnoho Romů žijících v EU potřebuje.

Věra Jourová, místopředsedkyně výboru pro hodnoty a transparentnost navíc jasně prohlásila: "Jednoduše řečeno, za posledních deset let jsme neudělali dost na podporu našich romských spoluobčanů. To je neomluvitelné. Mnozí Romové jsou nadále vystaveni diskriminaci a rasismu. To nelze akceptovat. Dnes navazujeme na úsilí o nápravu této situace s jasnými cíli a obnoveným závazkem dosáhnout v příštím desetiletí skutečné změny."

Komisařka pro rovnost Helena Dalliová k tomu pak dodala: "Očekáváme, že díky cílům, které jsme dnes vytyčili ve strategickém rámci, dosáhneme do roku 2030 skutečného pokroku v budování takové Evropy, která bude Romy přijímat jako nedílnou součást své rozmanitosti, Evropy."

Mohli bychom si říct, že je to na dobré cestě, kdybychom se nedozvěděli, že ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová z ANO nepřipravila návrh na změnu alokace prostředků Evropského sociálního fondu (ESF) na programové období 2021-2027 a financování je zkráceno téměř o polovinu.

Když vezmeme v úvahu, že Česká republika investuje do školství nejméně peněz ze všech zemí Evropské unie a velká část projektů je financována právě z fondu ESF, tak je to skandální a neprofesionální.

Politici si na úkor naších dětí dělají předvolební kampaň a způsob jakým to provádějí je pochybný a netransparentní. Ministerstvo pro místní rozvoj zamezilo jekékoliv diskusi a rozhodlo autoritářsky a v rozporu s demokratickými hodnotami. Návrh byl poslán do zkráceného připomínkovacího řízení, kdy bylo technicky nemožné si materiál prostudovat a připomínkovat. To vše proběhlo v tichosti bez pozornosti médií.

S takovým přístupem a financováním budeme mít sice kanál spojující Labe s Odrou, ale budeme mít take v porovnání s Evropou hloupější děti, počet sociálně vyloučených lokalit se zdvojnásobí a nebudeme mít prostředky na služby pro ohrožené osoby a seniory.

Přečteno: 2154x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropská komise, MMR, StrategieHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo