romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Monika Le Fay o rasismu: Plíživé vítězství zla

6.3.2020 10:56
Monika Le Fay s dcerkou Tulinkou. Foto archiv autorky
Monika Le Fay s dcerkou Tulinkou. Foto archiv autorky

Dokumentaristka, spisovatelka a publicistka Monika Le Fay reaguje ještě na zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem. Článek zveřejňujeme s jejím laskavým svolením. Převzali jsme jej z webu Moniky Le Fay.

Plíživé vítězství zla

Víte, jaký je to pocit, vychovávat romské dítě v zemi, kde prezident je rasista, premiér je rasista, místopředseda Sněmovny je rasista, hlava katolické církve je rasista a nyní už i ombudsman je rasista?

Raději ani nechtějte vědět.

Představte si, že třeba jedete pražským autobusem v době, kdy je bílý den a nic vám nehrozí.

Bohužel zůstanete pár stanic před přestupem na metro v autobuse jen tři – vy s malou pětiletou dcerou, která se vás drží za ruku jako klíště, a pán v tričku s nápisem Ortel.

Bílý padesátník v tričku z vás nespustí na vteřinu oči. Nenávist ve vzduchu by se dala krájet.

Dítě, které si původně prozpěvovalo anglickou písničku od chasidského reggae hudebníka Matisyahu 

All my life I’ve been waiting for

I’ve been praying for

For the people to say

That we don’t wanna fight no more

They’ll be no more wars

And our children will play

One day, One day, One day,

najednou zničehonic zmlkne.

– Mami, já se bojím! – zašeptá.

– Nic se neděje, nemusíš se bát. – uklidňuju ji a přemýšlím, proč vlastně chodím po Praze neozbrojená a nemám u sebe aspoň pepřák.

– Ten pán má velké oka! – řekne děvčátko potichu a schová se za mými zády.

Rasismus je každodenní realita, náš každodenní chleba.

V naší bublině složené z chytrých lidí, cizinců, přátel a rodiny je všechno úplně normální. Stačí ale vyrazit někam MHD, na nákupy, nebo jen tak jít po ulici.

Jak k tomu vlastně přijde to baby, které nikomu nic neudělalo? Holčička, která má starost o všechny děti a lidi na celém světě, neprojde bez povšimnutí kolem jediného pochroumaného broučka, ptáčka, který vypadl z hnízda, děcka, které na jednu pikosekundu ztratilo z dohledu své rodiče, nebo bezdomovce, který žebrá o peníze. Nejraději by si všechny vzala domů, nakrmila je, ubytovala, oblékla a dala jim peníze na cestu.

A téhle malé holčičce náš nový ombudsman – tedy člověk, který by měl hájit práva slabých a utlačovaných – pan Křeček před časem vzkázal, že by se měla „starat o svá práva sama“. 
 

  • Obdivuju každého v této zemi, kdo má jinou barvu kůže a dokáže tu žít.
  • Všichni, kdo přispívají k všeobecné atmosféře strachu, nenávisti a lhostejnosti, jsou vinni.


Když to vezmeme kolem a kolem, lidé, které jsem zmínila na začátku, nejsou žádnou opravdovou elitou národa. Jsou to spíš konjunkturalisté (v lepším případě), nebo rovnou sociopati a psychopati. Čekat od nich, že se vymezí vůči rasismu nebo něčemu pomohou, je utopie.

My ostatní, co jsme tu nuceni žít spolu s nimi, se musíme bránit. Protože jednou jsou to Romové, podruhé LGBT, potřetí majitelé malých domků, počtvrté cyklisté, a nakonec všichni majitelé psů.

Zlo vždycky začíná postupně a krok za krokem si rozšiřuje svůj prostor. 

Je nutné se proti němu vymezit.

A ano, jmenovat ombudsmanem rasistu je prostě zlo. 

 

Přečteno: 1335x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Ombudsman, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo