romea - logo
27. ledna 2021 (středa)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Monika Šimůnková: Extremisté nenabízejí řešení pro sídliště Máj

Praha, České Budějovice, 4.7.2013 9:31, (ROMEA)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva dnes navštíví České Budějovice i sídliště Máj a bude zde s primátorem Jurajem Thomou jednat o možné spolupráci a podpoře, kterou může nabídnout při řešení problémů, které vedly k protestnímu shromáždění. Monika Šimůnková k situaci v Českých Budějovicích vydala tiskovou zprávu, ve které odsuzuje nenávistné projevy v sobotních Českých Budějovicích a extremistické tendence a nabízí spolupráci primátorovi Českých Budějovic Juraji Thomovi při řešení současné situace. Server Romea.cz tiskovou zprávu zveřejňuje v plném znění.

Tisková zpráva vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové

V sobotu 29. června se v Českých Budějovicích odehrála jedna z bezpečnostně nejvážnějších akcí v České republice za posledních několik let. Veřejné shromáždění se změnilo v nenávistný pochod na sídliště Máj, kde žije řada romských rodin. K radikálům se přidala i řada místních obyvatel. Pochod na sídliště byl doprovázený provoláváním rasistických hesel, došlo ke střetu s policisty, házení kamení i zapálení několika kontejnerů.

Odsuzuji tímto důrazně všechny nenávistné projevy, které se v Českých Budějovicích během soboty odehrály. Není absolutně přípustné, aby kdokoli svou frustraci a nenávist ventiloval agresí ať už je směřována proti komukoli.

Nepodceňuji skutečnost, že někteří obyvatelé tohoto českobudějovického sídliště jsou frustrováni z problémů, které se zde dlouhodoběji vyskytují. Na jednom místě je zde sestěhován větší počet lidí v sociálně tíživé situaci. Dětem a mladým lidem tu zřejmě schází i dostatečné prostory a aktivity pro smysluplné využití volného času. Mnozí mohou navíc řešit vlastní problémy spojené například s nesnadným hledáním zaměstnání nebo se zadlužením.

Ani to však nesmí vést k situaci, kdy se lidé začnou uchylovat k extremistům a jejich nepřijatelným návrhům, jak tyto problémy řešit. Nelze přijmout princip kolektivní viny na základě etnického původu. Své rozhořčení by proto místní obyvatelé neměli směřovat pouze k Romům. Měli by se zajímat například i o to, zda se vedení města dostatečně zabývá problémy, které v tomto místě jsou, jak město hodlá řešit situaci, kdy se na jednom místě koncentruje větší počet lidí ve špatné sociální situaci. Přese všechno věřím, že zde stále existuje řada fungujících demokratických principů i prostoru k dialogu o tom, jak je možné řešit vážné problémy, které se objevují v našem okolí. Stejně tak tomu stále je, doufám, v Českých Budějovicích, Duchcově i v dalších místech republiky.

Ve spolupráci s kolegy z Agentury pro sociální začleňování a Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny jsem proto nabídla primátorovi Českých Budějovic panu Juraji Thomovi pomoc při řešení současné situace. Nabízím například pomoc při možném uspořádání veřejného setkání obyvatel sídliště Máj, na kterém by lidé mohli otevřeně vyjádřit své názory konstruktivnějším způsobem než při nenávistném pochodu. Na toto setkání by navázalo rozpracování těchto návrhů do krátkodobějších i dlouhodobějších kroků, obdobně jak to Agentura pro sociální začleňování nabízí dalším městům, ve kterých se na jednom místě nachází vyšší koncentrace občanů v tíživé sociální situaci. Přínosem pro vedení města by mohly být i naše zkušenosti a poradenství při posuzování zákonnosti ohlášených shromáždění. Za účelem prodiskutování těchto otázek dnes České Budějovice navštívím, abychom se s panem primátorem a jeho spolupracovníky domluvili na dalším konkrétním postupu.

ROMEA, Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková
Přečteno: 1465x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Monika Šimůnková, České Budějovice, Romové, sídliště Máj, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo