romea - logo
17. ledna 2022 (pondělí)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kostlán: Nahnědlé kliky v ČSSD spolu soupeří o moc v ústeckém kraji

29.7.2020 17:38
Petr Benda na předvolebním plakátu DSSS.
Petr Benda na předvolebním plakátu DSSS.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek uvedl na twitteru, že nesouhlasí s tím, aby za ČSSD v Ústeckém kraji kandidoval někdejší předseda ústecké ČSSD Petr Benda. Vadí mu, že Benda po odchodu ze sociální demokracie kandidoval za neonacistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Předseda ČSSD Jan Hamáček označil Bendovu účast na kandidátce DSSS za pouhé uklouznutí.

Tomuto přístupu odpovídá i další chování sociální demokracie. ČSSD vládne už druhé volební období v Duchcově právě s DSSS a s komunisty. A ČSSD kandidovala letos v doplňovacích volbách do Senátu starostu Duchcova Zbyňka Šimberu, který s neonacisty a komunisty spolupracuje. Zatímco Sobotkovo vedení strany nechalo duchcovskou buňku kvůli její spolupráci s DSSS a komunisty zrušit, Hamáčkovo vedení naopak podpořilo její znovuobnovení.

A aby to nebylo tak jednoduché, na severu nyní druhá nahnědlá klika sociální demokracie zběhla k uskupení Lepší sever. Předsednictvo ČSSD neschválilo kandidátku původní trojkoalice Lepší sever složenou z ČSSD, Ústeckého fóra občanů a seskupení ProMost, ale schválilo vlastní. Lepší sever vytvořil svou kandidátní listinu, na níž jsou i sociální demokraté, kteří proto v ČSSD přerušili členství a kandidují jako nezávislí.

Základní principy a uklouznutí

Na čtvrté místo kandidátní listiny sociální demokracie se dostal Petr Benda (BEZPP), který byl před lety donucen k odchodu ze strany. Benda pak figuroval na kandidátce Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Benda prý šel na kandidátku neonacistické strany, protože chtěl hájit slušné lidi před nepřizpůsobivými, jak řekl Deníku N. Za extremistu se nepovažuje a dokládá to tím, že má bezpečnostní prověrku. Benda kandidoval i za Národní socialisty Lev-21 bývalého premiéra Jiřího Paroubka, s nímž v sociální demokracii úzce spolupracoval.

Zaorálek napsal, že nebyl debaty o kandidátce účasten. "Ale teď nemůžu přijmout, že by na naší kandidátce měl být někdo jako p. Benda, který dříve spolupracoval s pravicovými extremisty. Taková kandidatura zpochybňuje základní principy 140leté české sociální demokracie," uvedl ministr kultury. Stejný názor má i poslanec Václav Votava. 

Hamáček deníku Právo řekl, že Bendu nominovalo hnutí Pro zdraví a sport a není členem sociální demokracie. Kandidaturu za DSSS Hamáček označil za chybu. "Nicméně to byl úspěšný předseda soc. dem. v Ústeckém kraji. Jestli jednou takhle uklouzl a je ochoten to přiznat, tak v tom zásadní problém nevidím," napsal ministr vnitra. Ruku pro kandidátku ČSSD v Ústeckém kraji zvedla i rychle hnědnoucí ministryně práce a sociálních věcí a současně místopředsedkyně strany Jana Maláčová.

Sociálně demokratický sever

Uskupení Lepší Sever jde do podzimních krajských voleb v Ústeckém kraji. Jeho kandidáti z ČSSD přerušili členství ve straně a kandidují jako nezávislí, protože ČSSD nepřijala jejich kandidaturu za Lepší sever. Novinářům to řekl lídr tohoto uskupení sociálně demokratický náměstek hejtmana Martin Klika. 

Hamáček mu oponoval. Podle něj "kolegové z Ústeckého kraje ještě minulý týden říkali, že chtějí vyjednávat, přitom už 13. července si odhlasovali přerušení členství a vytvoření separátního mechanismu pro sestavení kandidátky, takže pokud někdo ještě minulý týden chtěl vyjednávat, ale už 14 dní předtím hlasoval o přerušení členství, tak to asi vypovídá o tom, co bylo cílem." Dodal, že jeho povinností bylo zajistit, aby sociální demokracie byla ve volbách reprezentována, proto vedení strany kandidátní listinu sestavilo samo. 

Vedení ČSSD s Klikou a dalšími delší dobu nekomunikuje. Jedním z důvodů, proč neschválilo kandidátku Lepšího Severu bylo, že někteří jeho kandidáti byli dříve spojováni s pravicově smýšlející stranou. "U nás na kandidátce jsou komunální politici možná smýšlející pravicově nebo s nějakou zkušeností z politické strany, ale to není překážka. Je to o lidech," uvedl Klika. 

Nahnědlá klika

Ovšem i lídr Martin Klika vede kliku nahnědlou. Zatímco ČSSD má svého Petra Bendu a jeho zastánce Hamáčka, Lepší sever má právě jeho. Martin Klika před lety neblaze proslul jako velitel litvínovských strážníků, který měl blízko k neonacistické Dělnické straně. Domlouval s jejím litvínovským vedením zřízení "pořádkových hlídek DS", což vedlo později k nepokojům a pokusům o protiromské pogromy na sídlišti Janov. I Klika komunikoval s duchcovským šéfem DSSS Jindřichem Svobodou, stejně jako duchcovský starosta Šimbera. Například pod veřejně sdílenou fotografií s propagačním balonkem DSSS na Facebooku mu napsal: „Hlavně naber pořádnou sílu, myslím si, že ten mazec o radnice začne už v srpnu... Jinak držím palce, ať se dostaneš do zastupka.“ 

Jindřich Svoboda zvaný Pinďa patří k nejznámějším českým náckům, již druhé volební období působí jako duchcovský radní. Krom jiného se proslavil i výzvou k vyvraždění Romů a pořádáním pokusů o pogrom. 

Nesnášenlivě Klika brojil i proti migrantům: „Intuitivně se občané bojí, aby se nezačali migranti chovat jako Romové. Nemalá část romské populace představuje vážný problém, který nebyl vyřešen ve 20. století ani za prvních 15 let 21. století. 

Ale především: Klika byl jako místostarosta Litvínova u toho, když město vyhlásilo "nulovou toleranci nepřizpůsobivým". Ta se vyznačovala neustálým buzerováním Romů venku i u nich doma. Venku dostávali pokuty až 500 korun třeba za to, že si sedli na schody do domu, doma je město dusilo neustálými "kontrolami," kterých se účastnili  sociální pracovnice a strážníci.

Shrnutí

Shrňme si to: Nahnědlý Hamáček zajistil, aby sociální demokracie byla reprezentována nahnědlým Bendou a zároveň je proti kandidátce, na níž jsou bývalí členové nejmenované pravicové strany, protože pravicové smyšlení je těžký hřích. Druhá nahnědlá klika sociální demokracie se od rodné strany odtrhla, aby mohla svou nahnědlou politiku dělat pod jiným názvem. 

Avšak nelámejme nad nimi hůl: ve vládě krajského zastupitelstva se mohou sejít a znovu se pobratřit, jde jim o to samé. Zaorálek Nezaorálek.

Přečteno: 1305x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ČSSD, Volby, Rasismus, Xenofobie, DSSS, DSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo