romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bernard Rorke: Nerovnost, anti-ciganismus a koronavirus

23.3.2020 9:33
Romové obětní beránci současné epidemie (FOTO: Barbora Haviarová, Společnost pro kulturu, vzdělání a komunikaci, Slovensko)
Romové obětní beránci současné epidemie (FOTO: Barbora Haviarová, Společnost pro kulturu, vzdělání a komunikaci, Slovensko)

Zatímco si koronavirus mezi oběťmi nevybírá a všichni jsme si před ním rovni, tento princip neplatí, pokud jde o možnosti se chránit. Většina evropských občanů může přečkat karanténu v pohodlí domova a má k dispozici nezbytné sanitační prostředky. Existují ale také početné skupiny lidí, kteří nemají k dispozici ani mýdlo, natož teplou vodu, žijí v přelidněných chatrčích a nemají možnost se izolovat. Taková je situace stovek a tisíců Romů v mnoha zemích Evropské Unie. Jelikož sociální a zdravotní pracovníci přestali docházet do osad kvůli nedostatku ochranných pomůcek, Romové se museli spolehnout na své omezené zdroje, aby si zajistili alespoň nějakou ochranu. 

Minulý týden, Dr. Sindy Joyce, aktivistka za práva Irských travellerů, zveřejnila na síti Twitter následující příspěvek: “Stanoviště travellerů jsou přelidněná, vody je zde nedostatek anebo vůbec žádná, na některých stanovištích sdílí několik rodin jednu chemickou toaletu. Jedná někdo o tom, jak ochránit tyto komunity?” Místní zastupitelstva situaci travellerů ignorovala léta, především, kvůli neochotě investovat do zlepšení životních podmínek dostupné finanční zdroje. Jako v jiných zemích Evropy, se irská zastupitelstva uchylovala k šikaně a často komunity ze svých katastrů násilně vystěhovávala. Není tedy divu, že dnes místní autority nejsou připravené řešit takový typ krize.

Podle Sindy Joyce je tato neochota rasisticky motivovaná.  “Irská společnost má hluboce antagonistický vztah vůči mému lidu a násilí a diskriminace, kterým z jejich strany čelíme je společensky legitimizováno, protože se lišíme od mainstreamové usedlé populace.” V reakci na bezprecedentní opatření vyhlášená irským premiérem vlády, sdružení Travellerů a Romů (Pavee Point Traveller and Roma Centre) prohlásilo: “Je absolutně neoddiskutovatelným faktem, že travelleři patří mezi nejzranitelnější skupiny, co se týče dopadu současné krize, a přesto mnoho z nich není schopno si zajistit karanténu.”

Na Slovensku se téma koronoviru stalo novou živnou půdou anticiganismu: starosta Košic Jaroslav Poláček na sociálních sítích zveřejnil tvrzení, že za šíření koronaviru jsou zodpovědní sociálně nepřizpůsobiví Romové, kteří nedodržují bezpečnostní opatření. V jiných slovenských městech se obyvatelé dovolávali, aby zastupitelé přijali “speciální opatření” vůči Romům v segregovaných osadách. 

Romové a proromští aktivisté, kteří ve spolupráci se zdravotnickými profesionály situaci monitorují, vyjednávají s místními zastupiteli, aby pomohli chránit ty, kteří jsou současnou situaci ohroženi nejvíce, a postavili se proti šíření zpráv vyvolávajících strach a nenávist. Zároveň obyvatelům v segregovaných osadách poskytují informace, jak se chránit v těchto substandardních podmínkách. Lidé v osadách trpí nejen nedostatkem jídla a základních sanitačních prostředků, problémem je i chybějící emocionální podpora a ztížený přístup ke spolehlivým informacím. Alarmující stav panuje asi v 50 osadách, kde není k dispozici ani tekoucí voda.

Podobně vypadá i situace v romské osadě Pata Rât v rumunské Kluži, kde ve stísněných a toxických podmínkách žije asi 1500 obyvatel. Aktivisté zaslali místním autoritám otevřený dopis, ve kterém je vyzývají, aby učinily kroky k ochraně této populace. V dopise upozorňují na fakt, že doporučení ohledně koronaviru nejsou aplikovatelná v podmínkách osady: “Jak se můžete bránit koronaviru, když vám v domě neteče voda, sdílíte 16 metrů čtverečních s dalšími 5 či 6 osobami a žijete v bezprostřední blízkosti odpadní skládky?”

Podle uskupení The Roma Civil Monitor, jež sleduje dopad národních strategií v členských státech Evropské unie, počet sociálně vyčleněných lokalit stoupá i v Česku a na Slovensku se k historicky vzniklým osadám přidávají nově vytvářené sociálně vyčleněné lokality. Slovenské obce vystěhovávají Romy do vzdálených vesnic, z veřejných prostředků financují stavby segregační zdí a izolují Romy v nízkonákladových bytových jednotkách bez přístupu k základním komunálním službám.

Životní úroveň této populace je drasticky nízká, mnoho Romů žije v bytech a chatrčích bez toalety a tekoucí vody. Co se týče přístupu k pitné vodě, jsou podmínky rumunských Romů srovnatelné s podmínkami v Bhutanu, Ghane či Nepálu. The Roma Civil Monitor zdokumentovali případy, kdy byl Romům přístup k vodě a základním sanitárním zařízením odepřen. To se týká např. Bulharska, České republiky, Slovenska, Francie, Maďarska či Itálie.  Ten samý týden, co vlády začaly vyhlašovat stav nouze a experti nabádat obyvatele, aby si myli ruce, Evropský soud pro lidská práva zamítl projednávat historicky první případ týkající se přístupu k vodě. Jednalo se o romskou komunitu ve Slovinsku. Podle většiny soudců nebylo dostatečně prokázáno, “že skutečnost, že stát komunitě nezajistil přístup k pitné vodě, měla nepříznivé důsledky pro jejich zdraví a lidskou důstojnost.”

Toto vyjádření demonstruje naprosto bezcitný postoj vůči Romům a je v kontextu současné krize o to tragičtější. Nerovnost zabíjí v jakékoliv době a jejím tristním dokladem jsou obrovské nepoměry ve statistikách dětské úmrtnosti, chronických onemocnění a průměrného věku dožití mezi Romy a většinovou populací. Korona nám tedy přináší další lekci o tom, že původce nemůže uniknout důsledkům svého chování. Segregované chudé lokality, jež jsou zhmotněným produktem xenofobie a společenského útlaku, se stávají noční můrou expertů. 

Volně přeloženo z anglického originálu publikovaného 19. března na stránkách euobserver.com. Odkaz na originální článek naleznete zde

lud, Bernard Rorke
Přečteno: 1026x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Anticiganismus, Evropa, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo