romea - logo
29. listopadu 2020 (neděle)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Manipulace: O podřezaných ovcích a zlém Turkovi

17.9.2016 23:53
Článek o podřezaných ovcích vyšel na serveru Echo24.cz 16. 9. 2016 (FOTO: Romea.cz)
Článek o podřezaných ovcích vyšel na serveru Echo24.cz 16. 9. 2016 (FOTO: Romea.cz)

Dnes si ukážeme další případovou studii na téma „Čeští novináři, kteří by ve své profesi mohli být nahrazeni opicemi. Klidně i necvičenými.“

Zpravodajský server Echo24.cz uveřejnil zásadní zprávu o hodném Rakušanovi, který nechal zlého Turka pást své stádo ovcí a zlý Turek mu 79 ovcí rituálně podřezal, aby tak oslavil muslimský Svátek oběti. ( viz. Rakouský farmář nechal Turka pást ovce. Ten jich 80 rituálně podřezal ). Článek vypadá takto.

V článku nejsou žádná jména, ani jakákoli jiná konkretizace, což je obvykle celkem spolehlivý indikátor kachen. Jako zdroj je uveden server The Local:

Už první pohled na zdrojový článek prozradí, že v Echu neovládají angličtinu, protože se v něm píše, že hodný Rakušák zlému Turkovi „půjčil“ pouze pastvinu. Takže zlý Turek v této verzi nebyl až tak zlý a podřezal ovce ve svém vlastnictví, nikoli ovce cizí, které mu byly svěřeny na hlídání.

I v původním článku však chybí jakákoli konkretizace, která by usnadňovala ověření zprávy. Co však nechybí, je uvedení úplně původního zdroje, jímž je zpravodajská agentura Central European News.

Ano, přesně ta agentura, která je komukoli, kdo se v oblasti médií pohybuje déle jak 5 minut, známá tím, že produkuje bizarní kachny, kterými (zejména méně seriózní) elektronická média plní své rubriky kuriozit (a zákonitě tak přitahují lajkoše a sdílení).

Více o praktikách CEN uvádí například bakalářská práce Bc. Veroniky Čáslavské „Šíření tzv. novinářských kachen v českých médiích na příkladu agentury Central European News„, nebo tento již legendární článek na BuzzFeedu.

Agentura CEN, uvádí Čáslavská proslula mimo jiné texty typu: Poláci vykázali hermafroditního medvídka Pú z dětského hřiště; Justin Bieber zachránil Rusa před útokem medvěda; Číňan má plné tělo červů kvůli konzumaci sushi.

A nyní se tedy stalo to, že web Echo24 přebral na pohled podezřelou zprávu od notoricky známého nedůvěryhodného zdroje, správně jí neporozuměl a přepsal ji v úplně dezinterpretované podobě.

P.S: Podle muslimské tradice neměl Abrahám obětovat Izáka, jak tvrdí Echo, nýbrž Izmaela.

Aktualizace: Echo 24 článek oproti výše citované verzi upravilo.

Článek byl s laskavým svolením převzat ze serveru Manipulátoři.cz

Miroslav Libicher, Manipulátoři.cz
Přečteno: 7221x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Média, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo