romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ohni hřbet, vyraž vpřed! Aneb Před trůnem čínského bolševika

21.10.2016 11:32
Lidová tvořivost na sociálních sítích se nezastavila ani před servilním prohlášením českých politických špiček vůči čínskému komunistickému režimu. Repro Romea.cz
Lidová tvořivost na sociálních sítích se nezastavila ani před servilním prohlášením českých politických špiček vůči čínskému komunistickému režimu. Repro Romea.cz

Některé vysoké školy včetně Univerzity Karlovy v Praze a Masarykovy univerzity v Brně vyvěsily tibetské vlajky. A někteří poslanci a senátoři se setkali v prostorách Senátu s dalajlámou. Vyprovokovalo je k tomu společné prohlášení nejvyšších českých ústavních činitelů, 反芻動物和僕人, tedy Zemana, Sobotky, Hamáčka a Štecha (vypracované Zaorálkem), kteří ujišťují Čínu, že naše politika vůči ní se návštěvou dalajlámy v Praze nikterak nezmění. Dalajláma si totiž dovolil nehoráznost, sešel se s ministry Hermanem, Bělobrádkem a Dienstbierem.

Mnozí akademici, pravicová opozice i hnutí ANO považují prohlášení za zbytečné, nedůstojné a ponižující. Bývalý diplomat Petr Kolář v České televizi doslova řekl: „Tímto jsme se pasovali do role rohožky, o kterou si mohou (Číňané) otřít podrážky, kdykoliv se jim zamane“. Podle něj nemáme žádnou sebevědomou zahraniční politiku.

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček zopakoval informace ze zákulisí, že „odkudsi přišlo jisté varování i premiérovi Sobotkovi, aby zmobilizoval ty další pány, kteří pak podepsali to prohlášení, protože v opačném případě by mu mohla vláda brzy skončit.“ O koho jde, Nováček nesdělil, ale u nás asi není moc lidí, kteří mají tu moc, položit vládu. Nejspíše to může souviset s ekonomickými zájmy jednotlivců a skupin v Číně, zkoumejme tedy, kterým konkrétním českým velkým firmám a oligarchům by vadila změna české politiky k Číně. A také: všímejme si, kdo konkrétně bude financovat ČSSD v příštích sněmovních volbách a kdo Zemana v prezidentské kampani. Z toho se dá také lecco odvodit.

Tato v našich končinách velmi neobvyklá podlézavost sklidila nejen oprávněné protesty naší intelektuální elity a politiků, ale i posměch na sociálních sítích. Jeden z razantních domácích výtvorů oběhl celou zemi již několikrát dokolečka - viz hlavní foto k článku nahoře.

A co tomu říkají sami Číňané? Situaci asi nejlépe vystihují tato dvě čínská přísloví:

  • „Každý, kdo mi lichotí, je mým nepřítelem. Každý, kdo mne kritizuje, je mým učitelem.“
  • „Hloupý člověk by udělal nejlépe, kdyby mlčel. Ale kdyby věděl, že má mlčet, nebyl by tak hloupý.“

Prastará a krásná čínská kultura sebou nese hodně moudrosti, je jen škoda, že čínský bolševik jí opovrhuje a čeští rohožkáři o ní nemají ponětí.

Náš vztah k Číně tedy zůstává i nadále vazalský. Zeman, Sobotka a spol. předvedli, jakým způsobem se ve vlastním zájmu a v zájmu několika oligarchů vlastnímu národu ubírá na hrdosti a zdravém sebevědomí. Namísto nápisu Pravda vítězí, bude na prezidentské standartě propříště vlát nápis zplozený našimi patolízači: „Ohni hřbet a vyraž vpřed!“

Přečteno: 467x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dalajlama, Čína, svoboda, Politika, Zeman, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo