romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ondřej Jano: Pandemie není to, co nás drží v karanténě

29.3.2020 19:09
Koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 (Ilustrační FOTO: Pixabay.com)
Koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 (Ilustrační FOTO: Pixabay.com)

Po mnoha staletích naši planetu Zemi znečišťujeme, chováme se k ní sobecky a ničíme její zeleň pro náš blahobyt a ekonomiku. Sami sebe jsme potrestali, a zatímco se se naše planeta aspoň na chvilku nadechla, tak mnoho lidí vydechlo naposled. 

Nikdo nedokáže dnes říci, jak dlouho budeme pod nátlakem strachu bojovat s koronavirem. Nedokážeme si ani představit jaké budou společenské důsledky, pokud tento stav bude dlouhodobější a o ekonomické stránce nemluvě. V tento čas bychom se měli zastavit a přehodnotit žebříček hodnot. Zda vyměníme současný luxus za zdraví našich dětí a dětí jejich dětí.  Zda necháme společnost řídit lidmi, kteří více než budoucnost myslí na vlastní prospěchářství.  Naše současné rozhodnutí, může ovlivnit život společnosti a ekonomiky za dvacet i padesát let.

Současnost ukázala, jak ve velké míře je obyvatelstvo, zejména v demokratických zemích, slaboduché v myšlení i vzájemné sounáležitosti, toleranci a zodpovědnosti vůči sobě samým a ostatním.  Ve chvíli, kdy se pandemie může stát neřízenou střelou, mnozí lidé jsou stále ovládaní svoji konzumní myslí, předsudky a domáhají se nepochopitelných nároků.

Třicet let jsme se ochotně nechali využívat ekonomicky i politicky v mylné domněnce, že žijeme ve svobodě. Ta naše "svoboda" určuje co je správné, jak se máme chovat a jaký máme mít pohled na lidi kolem sebe. Pandemie nás neuzavřela do karantény, my svobodně žijeme v nesvobodě už mnoho let. To není to, o čem naši předci snili.

Neobávám se tak ani pandemie v romských lokalitách, ale ekonomických dopadů, které nemusí zasáhnout jen ty nejslabší. Tedy i romskou komunitu.    

Nikdy není vše tak černé, jak se zpočátku zdá a Romové si vždy najdou světlo a roztančí svůj svět a dokáží najít tu pravou svobodu.

Byl bych naivní, kdybych si myslel, že svět a mocní se po pandemii změní, ale věřím, že mnozí obyčejní lidé si uvědomí, jak křehké je naše bytí a přehodnotí svůj dosavadní život v něco smysluplnějšího, nekonzumního.

Názory uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce serveru Romea.cz, Romano voďi nebo ROMEA, o. p. s.
Ondřej Jano
Přečteno: 495x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo