romea - logo
27. října 2020 (úterý)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ondřej Jano: Pandemie není to, co nás drží v karanténě

29.3.2020 19:09
Koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 (Ilustrační FOTO: Pixabay.com)
Koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 (Ilustrační FOTO: Pixabay.com)

Po mnoha staletích naši planetu Zemi znečišťujeme, chováme se k ní sobecky a ničíme její zeleň pro náš blahobyt a ekonomiku. Sami sebe jsme potrestali, a zatímco se se naše planeta aspoň na chvilku nadechla, tak mnoho lidí vydechlo naposled. 

Nikdo nedokáže dnes říci, jak dlouho budeme pod nátlakem strachu bojovat s koronavirem. Nedokážeme si ani představit jaké budou společenské důsledky, pokud tento stav bude dlouhodobější a o ekonomické stránce nemluvě. V tento čas bychom se měli zastavit a přehodnotit žebříček hodnot. Zda vyměníme současný luxus za zdraví našich dětí a dětí jejich dětí.  Zda necháme společnost řídit lidmi, kteří více než budoucnost myslí na vlastní prospěchářství.  Naše současné rozhodnutí, může ovlivnit život společnosti a ekonomiky za dvacet i padesát let.

Současnost ukázala, jak ve velké míře je obyvatelstvo, zejména v demokratických zemích, slaboduché v myšlení i vzájemné sounáležitosti, toleranci a zodpovědnosti vůči sobě samým a ostatním.  Ve chvíli, kdy se pandemie může stát neřízenou střelou, mnozí lidé jsou stále ovládaní svoji konzumní myslí, předsudky a domáhají se nepochopitelných nároků.

Třicet let jsme se ochotně nechali využívat ekonomicky i politicky v mylné domněnce, že žijeme ve svobodě. Ta naše "svoboda" určuje co je správné, jak se máme chovat a jaký máme mít pohled na lidi kolem sebe. Pandemie nás neuzavřela do karantény, my svobodně žijeme v nesvobodě už mnoho let. To není to, o čem naši předci snili.

Neobávám se tak ani pandemie v romských lokalitách, ale ekonomických dopadů, které nemusí zasáhnout jen ty nejslabší. Tedy i romskou komunitu.    

Nikdy není vše tak černé, jak se zpočátku zdá a Romové si vždy najdou světlo a roztančí svůj svět a dokáží najít tu pravou svobodu.

Byl bych naivní, kdybych si myslel, že svět a mocní se po pandemii změní, ale věřím, že mnozí obyčejní lidé si uvědomí, jak křehké je naše bytí a přehodnotí svůj dosavadní život v něco smysluplnějšího, nekonzumního.

Názory uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce serveru Romea.cz, Romano voďi nebo ROMEA, o. p. s.
Ondřej Jano
Přečteno: 461x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo