romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ondřej Jano: Pandemie není to, co nás drží v karanténě

29.3.2020 19:09
Koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 (Ilustrační FOTO: Pixabay.com)
Koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 (Ilustrační FOTO: Pixabay.com)

Po mnoha staletích naši planetu Zemi znečišťujeme, chováme se k ní sobecky a ničíme její zeleň pro náš blahobyt a ekonomiku. Sami sebe jsme potrestali, a zatímco se se naše planeta aspoň na chvilku nadechla, tak mnoho lidí vydechlo naposled. 

Nikdo nedokáže dnes říci, jak dlouho budeme pod nátlakem strachu bojovat s koronavirem. Nedokážeme si ani představit jaké budou společenské důsledky, pokud tento stav bude dlouhodobější a o ekonomické stránce nemluvě. V tento čas bychom se měli zastavit a přehodnotit žebříček hodnot. Zda vyměníme současný luxus za zdraví našich dětí a dětí jejich dětí.  Zda necháme společnost řídit lidmi, kteří více než budoucnost myslí na vlastní prospěchářství.  Naše současné rozhodnutí, může ovlivnit život společnosti a ekonomiky za dvacet i padesát let.

Současnost ukázala, jak ve velké míře je obyvatelstvo, zejména v demokratických zemích, slaboduché v myšlení i vzájemné sounáležitosti, toleranci a zodpovědnosti vůči sobě samým a ostatním.  Ve chvíli, kdy se pandemie může stát neřízenou střelou, mnozí lidé jsou stále ovládaní svoji konzumní myslí, předsudky a domáhají se nepochopitelných nároků.

Třicet let jsme se ochotně nechali využívat ekonomicky i politicky v mylné domněnce, že žijeme ve svobodě. Ta naše "svoboda" určuje co je správné, jak se máme chovat a jaký máme mít pohled na lidi kolem sebe. Pandemie nás neuzavřela do karantény, my svobodně žijeme v nesvobodě už mnoho let. To není to, o čem naši předci snili.

Neobávám se tak ani pandemie v romských lokalitách, ale ekonomických dopadů, které nemusí zasáhnout jen ty nejslabší. Tedy i romskou komunitu.    

Nikdy není vše tak černé, jak se zpočátku zdá a Romové si vždy najdou světlo a roztančí svůj svět a dokáží najít tu pravou svobodu.

Byl bych naivní, kdybych si myslel, že svět a mocní se po pandemii změní, ale věřím, že mnozí obyčejní lidé si uvědomí, jak křehké je naše bytí a přehodnotí svůj dosavadní život v něco smysluplnějšího, nekonzumního.

Názory uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce serveru Romea.cz, Romano voďi nebo ROMEA, o. p. s.
Ondřej Jano
Přečteno: 450x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo