romea - logo
11. srpna 2020 (úterý)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ondřej Jano: Pandemie není to, co nás drží v karanténě

29.3.2020 19:09
Koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 (Ilustrační FOTO: Pixabay.com)
Koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 (Ilustrační FOTO: Pixabay.com)

Po mnoha staletích naši planetu Zemi znečišťujeme, chováme se k ní sobecky a ničíme její zeleň pro náš blahobyt a ekonomiku. Sami sebe jsme potrestali, a zatímco se se naše planeta aspoň na chvilku nadechla, tak mnoho lidí vydechlo naposled. 

Nikdo nedokáže dnes říci, jak dlouho budeme pod nátlakem strachu bojovat s koronavirem. Nedokážeme si ani představit jaké budou společenské důsledky, pokud tento stav bude dlouhodobější a o ekonomické stránce nemluvě. V tento čas bychom se měli zastavit a přehodnotit žebříček hodnot. Zda vyměníme současný luxus za zdraví našich dětí a dětí jejich dětí.  Zda necháme společnost řídit lidmi, kteří více než budoucnost myslí na vlastní prospěchářství.  Naše současné rozhodnutí, může ovlivnit život společnosti a ekonomiky za dvacet i padesát let.

Současnost ukázala, jak ve velké míře je obyvatelstvo, zejména v demokratických zemích, slaboduché v myšlení i vzájemné sounáležitosti, toleranci a zodpovědnosti vůči sobě samým a ostatním.  Ve chvíli, kdy se pandemie může stát neřízenou střelou, mnozí lidé jsou stále ovládaní svoji konzumní myslí, předsudky a domáhají se nepochopitelných nároků.

Třicet let jsme se ochotně nechali využívat ekonomicky i politicky v mylné domněnce, že žijeme ve svobodě. Ta naše "svoboda" určuje co je správné, jak se máme chovat a jaký máme mít pohled na lidi kolem sebe. Pandemie nás neuzavřela do karantény, my svobodně žijeme v nesvobodě už mnoho let. To není to, o čem naši předci snili.

Neobávám se tak ani pandemie v romských lokalitách, ale ekonomických dopadů, které nemusí zasáhnout jen ty nejslabší. Tedy i romskou komunitu.    

Nikdy není vše tak černé, jak se zpočátku zdá a Romové si vždy najdou světlo a roztančí svůj svět a dokáží najít tu pravou svobodu.

Byl bych naivní, kdybych si myslel, že svět a mocní se po pandemii změní, ale věřím, že mnozí obyčejní lidé si uvědomí, jak křehké je naše bytí a přehodnotí svůj dosavadní život v něco smysluplnějšího, nekonzumního.

Názory uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce serveru Romea.cz, Romano voďi nebo ROMEA, o. p. s.
Ondřej Jano
Přečteno: 459x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo