romea - logo
26. ledna 2022 (středa)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ondřej Wolf: Právo? Spravedlnost? SSpravedlnost?

Praha, 2.2.2015 19:42, (ROMEA)
Vlevo tzv. Česko-romská vlajka, která byla v sobotu důvodem k předvedení evangelického faráře Mikuláše Vymětala a romské aktivistky Ivany Čonkové na policejní stanici (31. 1. 2015, Staroměstské náměstí), vpravo nahoře pozměněná česká vlajka nad hlavami antiislámských demonstrantů (31. 1. 2015, Staroměstské náměstí) a vpravo dole pozměněná česká vlajka v rukou antiislámské demosntrantky před Pražským hradem (16. 1. 2015) (Zdroj fotografií: ČTK, Eurozprávy, Konexe)
Vlevo tzv. Česko-romská vlajka, která byla v sobotu důvodem k předvedení evangelického faráře Mikuláše Vymětala a romské aktivistky Ivany Čonkové na policejní stanici (31. 1. 2015, Staroměstské náměstí), vpravo nahoře pozměněná česká vlajka nad hlavami antiislámských demonstrantů (31. 1. 2015, Staroměstské náměstí) a vpravo dole pozměněná česká vlajka v rukou antiislámské demosntrantky před Pražským hradem (16. 1. 2015) (Zdroj fotografií: ČTK, Eurozprávy, Konexe)

Jste islamofob? Pak vezměte nůžky a z fanouškovského trička, které vám zbylo od posledního Mistrovsví světa ve fotbale či hokeji vystřihněte státní znak. Poté vezměte jehlu a nit a vystřižený státní znak přišijte na státní vlajku ČR. S takto vzniklou kreací, pravděpodobně dávající veřejnosti najevo váš dvojnásobný vlastenecký zápal, pak pod vedením poslance Parlamentu ČR za devítičlennou stranu a své politické zakotvení věčně hledající političky můžete vyrazit do ulic. Že se z vašeho zástupu budou ozývat rasistické a k tomu vulgární pokřiky, které klidně mohou naplňovat skutkovou podstatu trestného činu hanobení národa, rasy a přesvědčení – postihu se nebojte. A nebojte se ani obvinění z pozměňování státních symbolů. Pod policejní ochranou dojdete klidně až na ministerstvo vnitra a cestou si ještě zevnitř prohlédnete letenský tunel, běžnému chodci nepřístupný. Vaše právo na svobodu slova i shromažďování bude ochráněno, zajištěno, ošetřeno ….. i s tolerancí k jistým „přešlapům“. Vždyť jsme přece Češi.

Nebo vám spíš záleží na pokojném soužití mezi lidmi různého původu a náboženského vyznání? Pak vezměte reprodukci některé z variant tzv. „Česko-romské vlaky“, artefaktu spojujícího motivy vlajek české a romské, který nikdy na žádný státní symbol neaspiroval, a nikdy nechtěl nic víc, než umělecky vyjádřit nezpochybnitelnost místa romské menšiny v České republice. Potom s několika muslimy, několika Romy a několika křesťany běžte sdělit účastníkům demonstrace proti islámu v Česku, že se v České republice spolu přece všichni vejdeme i v dobrém. V této společnosti chvíli držte cíp tzv. „Česko-romské vlaky“. Pokud od někoho, kdo spolu s vámi tzv.„Česko-romskou vlajku“ drží, zazní i některá z romských písní, dočkáte se rasistických nadávek od islamofobů a následně i zadržení pro „podezření z přestupku proti pořádku ve státní správě, hanobení státního symbolu," ze strany Policie České republiky. Budete dovezen(a) na policejní stanici a cestou si ještě prohlédnete policejní anton zevnitř. Také jinak běžně nepřístupný. Můžete si za to sám(a), neměl(a) jste veřejně dávat najevo nesouhlas s islamofoby.

V tomhle místě jsem chtěl pokračovat zhruba ve smyslu, že nechápu, v čem je tak zásadní rozdíl mezi Romským kolem na straně jedné a Českým lvem a Moravskou orlicí na straně druhé, že v prvním případě je policejní zásah nutný a v druhém nikoliv, byť se zpod Státním znakem pozměněné Státní vlajky ozývá rasistický pokřik trestný sám o sobě. Atd., atd.

Ale pokračovat tak nebudu, protože mne minimálně dvě možná vysvětlení rozdílu napadají. To první by se neslo v duchu úsloví „Bližší košile než kabát“ Proč by pořádkové síly měly riskovat konflikt se skupinou v počtu řádově stovek lidí volajících po „rázných řešeních“ (což dal minimálně jeden z nich najevo nejen slovy, ale i skutkem), když mnohem snazší je eliminovat svolavatele shromáždění několika desítek křesťanů s faráři, muslimů, romských aktivistů a dalších nenásilí preferujících „sluníčkářů“, když se tito stali trnem v krasocitném oku parlamentním poslancem a věčně hledající političkou oslovených islamofobů, mezi kterými jistě nikdo neviděl žádné rasisty či neonacisty. I s tím, že zdaleka ne všem stejně měřící právo se mílovými kroky vzdaluje spravedlnosti.

Druhé vysvětlení by pak bylo, že hlavní problém Romského kola spočívá v tom, že je ROMSKÉ. Zde navíc použité v rámci solidarity s v České republice žijícími muslimy. Lze-li tolerovat (či je dokonce v pořádku) pozměnění státní vlajky České republiky dalším českým státním symbolem, ten romský je dle mluvčí Policie ČR přinejmenším „podezřením z přestupku proti pořádku ve státní správě, hanobení státního symbolu," Pokud se toto možné vysvětlení jen vzdáleně blíží skutečnosti, pak už nemá smysl uvažovat, jak moc se zdaleka ne všem stejně měřící právo vzdaluje spravedlnosti. Zde by totiž začalo směřovat někam, kde by se jednou samo mohlo ztotožnit s něčím, co bychom třeba mohli nazvat SSpravedlností.

Ondřej Wolf, evangelický farář v důchodu
Přečteno: 1296x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Česko-romská vlajka, Islám, Policie, demokracie, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo