romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Paradox ostravské Romské rady: Může být „obchodník s chudobou“ základem osvěty mezi chudými Romy?

15.4.2015 14:46
Účastníci kulatého stolu, který proběhl 14. dubna 2015 na ostravském magistrátu a tématem bylo naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 na místní úrovni. (FOTO: Bohuslav Krzyžanek, ostrava.cz)
Účastníci kulatého stolu, který proběhl 14. dubna 2015 na ostravském magistrátu a tématem bylo naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 na místní úrovni. (FOTO: Bohuslav Krzyžanek, ostrava.cz)

Velká očekávání spojují nejenom ostravští a celostátní politici, ale i romští aktivisté a odborníci se vznikem ostravské Romské rady, kterou si zvolili ostravští Romové a která má s magistrátem spolupracovat na řešení základních problémů jejich života ve městě. Nikomu nevadí, nebo to alespoň veřejně neříká, že předsedou Rady a organizátorem voleb do ní je Vladimír Leško. Ostravský podnikatel, Rom, který ještě docela nedávno provozoval typické ubytovny pro chudé Romy, pro něž se vžil termín „obchod s chudobou“.

Spolupracovnice Romské rady, aktivistka a odbornice na vzdělávání Magdaléna Karvayová k tomu říká: „Už stejně žádné ubytovny nemá. Zavřeli mu je.“ Karvayová nepochybně bere svoji pomoc Romské radě vážně a považuje takový orgán za důležitý bez ohledu na to, kdo mu předsedá. Nějak je prostě třeba začít. A kvůli tomu, aby se konečně začaly řešit problémy, jako je segregace romských žáků na školách, je třeba přistoupit i na nějaký kompromis. V pořádku, je to legitimní postoj. Je to politika.

Nicméně už to, co Karvayová říká, signalizuje až tragikomický rozpor: Leško už ubytovny nemá, protože mu je zavřel ten úřad, s nímž teď Leško bude spolupracovat. Mimo jiné jako reprezentant Romů, kteří chtějí vyřešit problémy svého bydlení. Na ubytovnách.

Matoucí směs aktivismu a politiky

Je zásadní otázka, kde je hranice mezi důsledným morálním a koncepčním postojem, který „obchod s chudobou“ odsuzuje a odmítá, a politickým kompromisem, pragmatickým přístupem, který vyznává zásadu, že „účel světí prostředky“. Taková směs aktivismu, obrany chudých diskriminovaných romských dětí, vysoké politiky a „obchodu s chudobou“, je přinejmenším matoucí.

Server Romea.cz v minulosti o Vladimíru Leškovi psal několikrát. Například: „Vladimír Leško sám přiznal, že si bere od svých podnájemníků až 4 500 korun za jednoho dospělého měsíčně. V pokojích na jeho ubytovnách přitom bydlí i mnohočetné rodiny, takže nájem za jeden pokoj leckdy překračuje 20 000 korun za měsíc. Například v ubytovnách v Cihelní ulici je na jedno patro jen pár společných záchodů, umyvadel, sprch a jediná kuchyňka. Před několika lety zde kvůli tomu propukla mezi obyvateli úplavice. V té době tam žila například Iveta Horvátová s osmi dětmi. Za jeden malý pokoj, v němž všichni byli nuceni žít, platila Vladimírovi Leškovi 17 000 korun měsíčně. V ceně okolo dvaceti tisíc za měsíc si lze v Praze pronajmout byt 5+1, občas i větší. „ 

To bylo v době, kdy Leško kandidoval za Romskou demokratickou stranu v loňských komunálních volbách. Tehdy se také v médiích objevila - neprokázaná - podezření, že Leško nakupoval hlasy místních Romů.

Jindy Romea.cz zaznamenala Leškův odpor proti demonstraci proti neonacismu ve Vítkově. Psali jsme: „Podle několika svědectví do parku v Husově ulici, kde probíhalo proromské shromáždění, dorazilo několik takových samozvaných "mluvčích" v čele s Vladimírem Leškem a přikazovali lidem, čeho se (ne)smějí účastnit. Leško coby majitel několika ostravských ubytoven patří k těm, kteří odírají vlastní lidi i daňové poplatníky v podobě lichvářských nájmů za bydlení na úrovni středověku (stát na ně doplácí formou příspěvků na bydlení). Patří také ke skupině ostravských Romů, kteří vydali prohlášení, v němž vysvětlují, proč akci ve Vítkově nepodpoří.“

Leško ovšem pronikl i do jiných médií. Například v době, kdy se s ostravskými úřady přel o provoz jedné ze svých ubytoven. Server iDNES.cz ho tehdy citoval: „Jsem zvědavý, kdo ty lidi pak ubytuje. Sám jsem Rom, ale musím říci, že mnozí naši klienti jsou šílení. Ničí zařízení, nešetří vodou ani elektřinou, protože to mají v ceně bydlení. Náklady jsou pak velmi vysoké, takže to pak není nic extra výdělečného.“ 

Ubytovny? Jaké ubytovny? Spiknutí to je!

Sám Vladimír Leško nevidí problém v tom, že má minulost provozovatele ubytoven a dnes má být reprezentantem Romů, který má dbát o jejich důstojné bydlení. Nejprve říká, že žádné ubytovny neměl, že lidé jen pomlouvají, nevidí druhou stranu věci a že on spíš vždy pomáhal Romům najít slušné normální bydlení.

Poté se trochu rozohňuje a připouští, že nějaké ubytovny měl, ale že byly nejlepší a všechny pomluvy vznikly proto, že na svoje ubytovny zakázal přístup všem neziskovkám. Nepodporuje totiž jejich práci, jejich manipulaci chudými nevzdělanými Romy, jejich zviditelňování za tučné granty. A neziskovky se proti němu spikly, zejména aktivista Kumar.

Ano, připouští, že bral 4 500 korun na jednotlivce, ale bylo to pro jeho klienty výhodnější než jinde, protože tam inkasovali 4 000, ale bez plateb za energie...

Ano, Vladimír Leško byl donedávna „obchodníkem s chudobou“. A dnes je reprezentantem ostravských Romů, kterého uznává město, stát a část romských aktivistů. Skutečně zvláštní směs boje proti „obchodu s chudobou“ a legitimizace představitele tohoto obchodu. Může být taková rada důvěryhodná a reprezentativní?

Přes nepochybně upřímnou snahu alespoň některých romských aktivistů a odborníků i politiků změnit situaci ostravských Romů k lepšímu, se domnívám, že to důvěryhodný a reprezentativní orgán není.

Přečteno: 2392x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Bydlení, ubytovny, Obchod s chudobouHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo