romea - logo
28. září 2022 (středa)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Patrik Banga: Nesouhlasím s bagatelizací zmlácení manželské dvojice, avšak akci Čhikatar het je třeba pochválit

Praha, 24.6.2013 10:54, (ROMEA)
Patrik Banga (ZDROJ: repro foto ČT)
Patrik Banga (ZDROJ: repro foto ČT)

Do Duchcova jsem zkraje vůbec jet nechtěl. Možná proto, že jsem nesouhlasil a dosud nesouhlasím s bagatelizací zmlácení manželské dvojice, kterou předvedlo sdružení Konexe, podpořené osvícenou Mariposou Čonkovou, která patrně vůbec nevnímá realitu dnešního světa. Osobně mám za to, že Mirek Brož místo pomoci místním pomáhá nejvíce sám sobě a pokud se mu ve městě něco podařilo, tak jen zvýšit napětí mezi Romy a Čechy. Ostatně, také mu to Romové včera dali najevo a podle mého názoru nebylo daleko k inzultaci.

Ono, myšlenka to není špatná. Pojďme se bránit proti násilí kulturou, celkem dobře zvládnutou a s hojnou účastí. Romů z celé republiky s minimem těch, kterých se to skutečně týká. Má to ale své ALE. Ta mne dovedla k tomu, že jsem se akce účastnil tak minimálně, jak to jen zpravodajská povinnost velela.

Rozhodně bych neoslavoval, že se na organizaci protestní akce podílí člověk, který celý konflikt způsobil.

Tak předně, rozhodně bych neoslavoval, že se na organizaci protestní akce podílí člověk, který celý konflikt způsobil. Přijde mi zcela absurdní dívat se na to, jak šestnáctiletý „otec co si zkazil život“, maluje transparent. Stejně absurdní mi přijde bagatelizace té rvačky s tím, že paní vlastně nic není, proto se nic nestalo.

Ono se jí totiž něco stalo, i když zrovna nemá na očích monokly a zlomené nohy a ruce. Má strach. Má strach z lidí, ze zvuků, má strach ze všeho. Nikdo se nezeptal, jak je na tom psychicky. Mimo jiné přišla o práci.

Jinak ale akci třeba pochválit, mladý Gujda hezky zpíval, děti měly program, lidé mohli vidět kulturu na vlastní oči. Na obranu místních Romů přijelo velké množství Romů z republiky. Až na ty, které kultura skutečně nezajímala.

Ti se sešli jen o několik metrů dále, při projevu Vandase, který stejně jako Brož využívá duchcovského problému jen k tomu, aby ukázal svůj ksicht, červenající se radostí nad vizí zvedání volebních preferencí. Obsah snad nemá smysl příliš popisovat, zkrátka Vandasova klasika. Sklidil nadšený aplaus a dav se vydal na pochod, Vandas vyklidil pole. Pochod začínal klasicky, jako všude jinde. Tvrdé jádro nácků, zamaskované obličeje a několik set místních lidí a čumilů. Tvrdé jádro se však brzy pokusilo prolomit policejní kordon a zaútočit na Romy. Byli biti prvně. Policie se s nimi k mému překvapení příliš nemazala.

Na obranu místních Romů přijelo velké množství Romů z republiky.

Náckové se ale neuklidnili a začali útočit znovu, tentokrát na jiném místě, když se odklonili od nahlášené trasy pochodu. Tentokrát už za křiku „pusťte nás na ně“, ze kterého bylo patrné, že nepřišli mírumilovně vyjádřit podporu napadené dvojici lidí. Standu Krupaře si asi spletli s policajtem nebo Romem, protože ho napadli taky, flaškou do hlavy. Stihli také zranit policistu, který to schytal dlažební kostkou. Nastala mela, kdy policie naháněla po městě nácky, aby je svedla na jedno místo k rybníku, kde se dali zatlačit na jedno místo. Podcenili ale taktiku prázdných lahví, které měli náckové po kapsách. Taky se neuklidilo dostatečně město tak, aby nebylo nic po ruce. Policisté pravděpodobně nepočítali s tím, že se jim náckové rozutečou po městě a nechali uklidit jen trasu pochodu.

FOTOGALERIE

Hloučky nacistů běhajících po parku tak musely zpacifikovat až posily, které se dostaly na místo až o něco později. V praxi to tedy vypadalo tak, že na jedné straně parku u rybníka byla jedna skupinka nácků zatlačena, další skupinky ale běhaly po parku. Když jsme se s Martinem Martínkem objevili mezi dvěma skupinkami a policisté nikde, protože zasahovali o kus dál, byla ve mně malá duše. Zejména proto, že velká část nácků dobře věděla, že jsem na místě a dávali mi to hlasitě najevo. Přemýšlel jsem nad tím, jak daleko je to do místní nemocnice.

Boj na chvilku utichl, aby o několik desítek minut vypukla další, tentokrát kratší potyčka na ulici Míru. I tam zasáhla policie pyrotechnikou, dav, čítající asi tři sta lidí, byl už definitivně rozprášen. Válka o Duchcov skončila.

Nikoliv však pro místní. Ti se budou muset vypořádat s nevraživostí, kterou náckové vyvolali. Stejnou nevraživost vyvolá jistě i fakt, že romský agresor vesele běhá po městě a barví transparenty proti rasismu. Aktivisté se vyblbli, náckové se poprali, což je jejich dobrým zvykem a problém? Ten se neřeší.. ten bude muset vyřešit čas a obě strany u jednoho stolu. Na ulici se totiž nikdy žádné problémy nevyřešily.

Poznámka redakce Romea.cz:

Dne 16. 2. 2014 zaslal serveru Romea.cz pan Miroslav Brož za o. s. Konexe e-mail, ve kterém označuje za nepravdivé tvrzení autora článku Patrika Bangy, že na shromáždění Čikatarhet v Duchcově byl přítomen jeden z Romů (šestnáctiletý), který se účastnil široce medializované rvačky Romů s manželským párem, která se v Duchcově odehrála před shromážděním. „V článku autor tohoto člověka označuje souslovím "romský agresor" a explicitně píše, že podílel na organizaci našeho shromáždění a že našem shromáždění vybarvoval protirasistický transparent. Tato informace je nepravdivá. Nikdo takový na našem shromáždění nebyl přítomen, nevybarvoval žádný transparent a už vůbec se nepodílel na organizaci našeho shromáždění,“ uvedl Miroslav Brož v e-mailu. Autor článku Patrik Banga na svém tvrzení však trvá.

Patrik Banga, autor je redaktorem serveru iDNES.cz
Přečteno: 5140x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, DSSS, Extremismus, Rasismus, Konexe, o. s.HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo