romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Patrik Banga: Policista, který zbil romské děti na Slovensku, musí u policie skončit. Spoléhal na to, že "cigoši" si stěžovat nebudou

30.4.2020 10:25
Patrik Banga (Koláž: Romea.cz)
Patrik Banga (Koláž: Romea.cz)

Podle Patrika Bangy by policista, který napadl malé romské děti v Krompachách, měl okamžitě u policie skončit. Banga na sociální síti Facebook ocenil vyjádření Petera Polláka ke kauze, ale sám by nebyl tak korektní, protože není politik.

"Mám malou dceru, kdyby jí tohle udělal policista, zasvětím všechno tomu, abych ho sundal z uniformy. Protože tohle bohužel není jen neprofesionální, tohle je ukázka naprosté ignorace jakýchkoliv zásad slušnosti a ten "člověk" co ty děti takhle zbil se spoléhá na to, že "cigoši" si stěžovat nebudou, nebo je zkrátka nikdo nebude brát vážně. V devadesátkách jsme takhle byli biti my, dneska takhle bijou děti na východním Slovensku," uvedl Patrik Banga.

Pokud se tak nestane, bude to mít za důsledek dvě věci. "Dokud nebude policajt pryč z uniformy a neodejde s trestem za napadení a zneužití pravomoci, bude to prostě u tamní policie ok, protože to prošlo," j epodle Bangy první důsledek a za druhé: "Děti budou od malička "zvyklí" na to, že je občas jen tak někdo zbije a v pozdním věku to budou brát jako standard."

Patrik Banga pak uvádí, že jako kluk od policistů dostával běžně, protože oni zkrátka byli naučení to dělat. "Každý z nás na Žižkově občas dostal od policajtů a všem to připadalo prakticky jako normální, protože jsme na to byli od mala zvyklí. A to je ta největší tragédie," píše Banga

"A čistě nekorektně, ten policajt co to udělal, je úplně obyčejný rasista. Čím víc bude takových lidí v řadách policie, tím víc bude podobná situace "normální". Chtěl bych jen připomenout, že je rok 2020 a žijeme v Evropské unii. Nikoliv na Sibiři za bolševika," uzavírá Banga.

V romské osadě Krompachy, která je nyní v karanténě, měl policista v pondělí obuškem zbít pět malých dětí. Podle výpovědi dětí jim měl dokonce vyhrožovat zastřelením. Důvodem mělo být, že děti sbíraly dřevo a hrály si mimo karanténní zónu.

Přečteno: 10358x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Policie, Útok, Rasismus, Útok na romské děti, Osada, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo