romea - logo
5. července 2020 (neděle)
svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Patrik Banga: Sanitka 2 a rasismus? Ne, jen hloupý scénář realizovaný romskými herci

Kladno, 7.11.2013 10:52, (ROMEA)
Marek Vašut s režisérem Filipem Renčem (FOTO: Česká televize)
Marek Vašut s režisérem Filipem Renčem (FOTO: Česká televize)

První sérii seriálu Sanitka jsem viděl až jako dospělý. Příliš mne nebavila, zato se mi však líbila mladá Zlata Adamovská a ještě víc Eva Hudečková. Viděl jsem tak všechny díly první řady. Novou řadu Filipa Renče jsem uvítal, asi jako mnoho jiných diváků, čekající na českou Pohotovost.

Druhý díl jsem vypnul po prvních několika minutách. Romák podaný jako naprostý idiot, co zapíchne svojí ženu a ještě není schopný ani zavolat sanitku, mluvící řečí která není ani čeština, ani slovenčina, do toho debilní výlevy postavy, kterou hraje Marek Vašut. To mi bohatě stačilo na to, abych se na seriál už nekoukal.

Upřímně řečeno, neviděl jsem a nevidím v tom rasismus. Prostě je to hloupý scénář a herci hrají to, co mají napsané ve scénáři. Podivil jsme se ale nad tím, proč sakra Romáci za prachy hrají naprosté idioty i když vědí, že nás tak bude vnímat národ?

NEPŘEHLÉDNĚTE

O seriálu jsem tak dlouho neslyšel. Jednou jsem kousek viděl na jedné ze slovenských televizí, kde jsem zaregistroval scénu, jak doktor sebere služební sanitku opilý a rozseká jí v Karlíně. Do toho se ještě snaží podplatit chlápka, do kterého naboural. Kupodivu, doktor Romák nebyl. A dostal padáka.No a potom se v médiích objevila informace o rasismu v seriálu. To mne přinutilo, abych si pustil onen osmý díl, o kterém je v textech řeč. Chvílemi jsem se smál, až jsem dostával křeče do břicha, chvílemi se mi chtělo plakat. Ale ani ne nad rasismem, jako spíš nad naprosto debilním scénářem plným klišé o Romech, podaných romskými herci. Říkal jsem si v ten moment, kdo je vlastně horší? Ten, kdo to napsal nebo ten, kdo se k tomu za prachy prodal?

Dobrá, pojďme si to tedy rozebrat. Romáci kradou na nádraží, vybírají si ty nejslabší. Slepec je snadná oběť. S lupem utečou do baráku, kde všichni obyvatelé chlastají u vatry, chybělo mi jen, aby jí přeskakovali a mávali u toho ukradenými valaškami.

Scénárista se trošku spletl v časech. Je rok 2013. Chyběla jen role Zobara s méně příšerně zpívanou verzí jediného romského cajdáku, kteří gádžové alespoň trošku znají. Vajda… (to jsem fakt padal) kterého hraje pan Surmaj, říká mladým zlodějům ve značkových hadrech (na které si nakradli) něco o tom, že krást sice můžou, ale slepci se neokrádají. A když u nich najde šlohnuté mobily, tak je zbičuje. Paradoxně kabelem… tedy gumou od kabelu, protože dráty už Roma stihli prodat ve sběrně.

Výsledek je jasný. Romáci kradou, ale Vajda si zjedná pořádek. Vlastně to tedy dopadlo dobře.

Ono je potřeba se na věc koukat v souvislostech. Doktoři by se mohli urazit, že jsou zobrazováni jako pitomci, co chlastají a u toho kradou služební auta. Pravda je, že oni i u toho vypadají inteligentně, zatímco Romáci vypadají jako zloději a vrazi, navíc dost neinteligentní. Ale pokud by byli inteligentní herci, co se rolím propůjčili, tak by prostě scénář odmítli, protože je fakt debilní. Doporučoval bych scénáristovi, aby psal o věcech, kterým rozumí. A pokud toho není schopný on, tak bych doporučil romským hercům, aby si zachovávali trošku důstojnosti a zdravého rozumu. Ale to je už jiná písnička.
Přečteno: 3245x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Rasismus, Česká televize, Česká televizeHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo