romea - logo
17. února 2020 (pondělí)
svátek má Miloslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Patrik Banga: Sanitka 2 a rasismus? Ne, jen hloupý scénář realizovaný romskými herci

Kladno, 7.11.2013 10:52, (ROMEA)
Marek Vašut s režisérem Filipem Renčem (FOTO: Česká televize)
Marek Vašut s režisérem Filipem Renčem (FOTO: Česká televize)

První sérii seriálu Sanitka jsem viděl až jako dospělý. Příliš mne nebavila, zato se mi však líbila mladá Zlata Adamovská a ještě víc Eva Hudečková. Viděl jsem tak všechny díly první řady. Novou řadu Filipa Renče jsem uvítal, asi jako mnoho jiných diváků, čekající na českou Pohotovost.

Druhý díl jsem vypnul po prvních několika minutách. Romák podaný jako naprostý idiot, co zapíchne svojí ženu a ještě není schopný ani zavolat sanitku, mluvící řečí která není ani čeština, ani slovenčina, do toho debilní výlevy postavy, kterou hraje Marek Vašut. To mi bohatě stačilo na to, abych se na seriál už nekoukal.

Upřímně řečeno, neviděl jsem a nevidím v tom rasismus. Prostě je to hloupý scénář a herci hrají to, co mají napsané ve scénáři. Podivil jsme se ale nad tím, proč sakra Romáci za prachy hrají naprosté idioty i když vědí, že nás tak bude vnímat národ?

NEPŘEHLÉDNĚTE

O seriálu jsem tak dlouho neslyšel. Jednou jsem kousek viděl na jedné ze slovenských televizí, kde jsem zaregistroval scénu, jak doktor sebere služební sanitku opilý a rozseká jí v Karlíně. Do toho se ještě snaží podplatit chlápka, do kterého naboural. Kupodivu, doktor Romák nebyl. A dostal padáka.No a potom se v médiích objevila informace o rasismu v seriálu. To mne přinutilo, abych si pustil onen osmý díl, o kterém je v textech řeč. Chvílemi jsem se smál, až jsem dostával křeče do břicha, chvílemi se mi chtělo plakat. Ale ani ne nad rasismem, jako spíš nad naprosto debilním scénářem plným klišé o Romech, podaných romskými herci. Říkal jsem si v ten moment, kdo je vlastně horší? Ten, kdo to napsal nebo ten, kdo se k tomu za prachy prodal?

Dobrá, pojďme si to tedy rozebrat. Romáci kradou na nádraží, vybírají si ty nejslabší. Slepec je snadná oběť. S lupem utečou do baráku, kde všichni obyvatelé chlastají u vatry, chybělo mi jen, aby jí přeskakovali a mávali u toho ukradenými valaškami.

Scénárista se trošku spletl v časech. Je rok 2013. Chyběla jen role Zobara s méně příšerně zpívanou verzí jediného romského cajdáku, kteří gádžové alespoň trošku znají. Vajda… (to jsem fakt padal) kterého hraje pan Surmaj, říká mladým zlodějům ve značkových hadrech (na které si nakradli) něco o tom, že krást sice můžou, ale slepci se neokrádají. A když u nich najde šlohnuté mobily, tak je zbičuje. Paradoxně kabelem… tedy gumou od kabelu, protože dráty už Roma stihli prodat ve sběrně.

Výsledek je jasný. Romáci kradou, ale Vajda si zjedná pořádek. Vlastně to tedy dopadlo dobře.

Ono je potřeba se na věc koukat v souvislostech. Doktoři by se mohli urazit, že jsou zobrazováni jako pitomci, co chlastají a u toho kradou služební auta. Pravda je, že oni i u toho vypadají inteligentně, zatímco Romáci vypadají jako zloději a vrazi, navíc dost neinteligentní. Ale pokud by byli inteligentní herci, co se rolím propůjčili, tak by prostě scénář odmítli, protože je fakt debilní. Doporučoval bych scénáristovi, aby psal o věcech, kterým rozumí. A pokud toho není schopný on, tak bych doporučil romským hercům, aby si zachovávali trošku důstojnosti a zdravého rozumu. Ale to je už jiná písnička.
Přečteno: 3235x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Rasismus, Česká televize, Česká televizeHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo