romea - logo
14. července 2020 (úterý)
svátek má Karolína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pavel Botoš: Po událostech v Žatci se do ČR vracet nebudu

24.10.2016 12:45
V Lounech a následně Žatci se 20. 10. 2016 sešlo přes 100 Romů na pietním shromáždění v souvislosti se smrtí mladého Roma v žatecké pizzerii. (FOTO: Jitka Votavová, Romea.cz)
V Lounech a následně Žatci se 20. 10. 2016 sešlo přes 100 Romů na pietním shromáždění v souvislosti se smrtí mladého Roma v žatecké pizzerii. (FOTO: Jitka Votavová, Romea.cz)

Před časem jsem se rozhodl, že se nebudu vyjadřovat k některým událostem, které se odehrávají v ČR. Rozhodl jsem se tak zejména proto, že už delší dobu pobývám i s rodinou v zahraničí a některé informace se ke mně tudíž mohou dostat značně zkreslené. Po přečtení prvního článku o smrti mladíka v žatecké Pizzerii jsem však zpozorněl, protože mi to okamžitě připomnělo průběh incidentu, který se týkal syna mého kamaráda z východního Slovenska z Trebišova.

Známých případů podobného druhu se sice objevilo více (např. v Kynšperku), ten trebišovský se mě ale dotknul nejvíc, protože jsem rodinu znal osobně. O žateckém incidentu jsem si přečetl nejméně sedm článků. Zhlédl jsem i video, kde vypovídal svědek incidentu a dále amatérské video pořízené přímo na místě při zásahu městské policie.

Jelikož jsem rodák ze Žatce, na sociálních sítích jsem zkontaktoval některé přátelé a požádal je o nestranné informace k tomuto smutnému, záhadnému a otázkami nabitému incidentu. Nevím, a nechci za každou cenu tvrdit, zda to byl rasisticky motivovaný čin, tvrdím ale, že šlo o zabití, a za tím si budu stát. Myslím si, že parta namachrovaných mládenců, kteří trénovali bojová umění, dostala konečně reálnou šanci předvést se před publikem, konkrétně před údajnými obtěžovanými slečnami. Soudným způsobem zpacifikovat nebo jinak usměrnit opilého, zfetovaného nebo schizofrenního člověka se osvědčilo v tisíci případech předtím. I člověk, který je jen průměrně při smyslech, by z tohoto případu usoudil, že tu skutečně leccos nehraje.

Z množství otázek, které se nabízejí, by mě nejvíce zajímala odpověď na tři následující: Z jakých rodin pocházeli ti údajní ,,bojovníci" a kdo jsou jejich rodiče? Je pravda, že v inkriminovanou dobu nefungovaly videozáznamy? V jakém vztahu byli zasahující městští policajti k partě ,,bojovníků" a jak dobře se navzájem znali? Jsem obyčejný člověk, který si klade tyto otázky stále dokola, a chtěl bych na ně znát odpověď.

Zde, ve Velké Británii, žiju už pátým rokem a je jen samozřejmé, že se mi čas od času posteskne po mé rodné zemi, po přátelích v ČR i po mnoha obyčejných věcech, kterým jsem před odchodem z ČR nepřisuzoval valný význam.. dnes už tak činím, a zažil jsem i dny, kdy jsem přemýšlel o návratu. Během těch pěti let se mi však dostávalo mnoho ověřených informací o vzrůstající nenávisti vůči Romům v ČR, a pokaždé jsem se musel poplácat po rameni, že se mi podařilo odtamtud odejít a postavit se na vlastní nohy jinde.

Tento smutný případ mnou otřásl natolik, že o návratu už uvažovat nebudu.

Pavel Botoš
Přečteno: 8312x
 

Kam dál:

Štítky:  

Smrt Roma v Žatci, Komentář, Kauza, Rasismus, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo