romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pavel Botoš: Po událostech v Žatci se do ČR vracet nebudu

24.10.2016 12:45
V Lounech a následně Žatci se 20. 10. 2016 sešlo přes 100 Romů na pietním shromáždění v souvislosti se smrtí mladého Roma v žatecké pizzerii. (FOTO: Jitka Votavová, Romea.cz)
V Lounech a následně Žatci se 20. 10. 2016 sešlo přes 100 Romů na pietním shromáždění v souvislosti se smrtí mladého Roma v žatecké pizzerii. (FOTO: Jitka Votavová, Romea.cz)

Před časem jsem se rozhodl, že se nebudu vyjadřovat k některým událostem, které se odehrávají v ČR. Rozhodl jsem se tak zejména proto, že už delší dobu pobývám i s rodinou v zahraničí a některé informace se ke mně tudíž mohou dostat značně zkreslené. Po přečtení prvního článku o smrti mladíka v žatecké Pizzerii jsem však zpozorněl, protože mi to okamžitě připomnělo průběh incidentu, který se týkal syna mého kamaráda z východního Slovenska z Trebišova.

Známých případů podobného druhu se sice objevilo více (např. v Kynšperku), ten trebišovský se mě ale dotknul nejvíc, protože jsem rodinu znal osobně. O žateckém incidentu jsem si přečetl nejméně sedm článků. Zhlédl jsem i video, kde vypovídal svědek incidentu a dále amatérské video pořízené přímo na místě při zásahu městské policie.

Jelikož jsem rodák ze Žatce, na sociálních sítích jsem zkontaktoval některé přátelé a požádal je o nestranné informace k tomuto smutnému, záhadnému a otázkami nabitému incidentu. Nevím, a nechci za každou cenu tvrdit, zda to byl rasisticky motivovaný čin, tvrdím ale, že šlo o zabití, a za tím si budu stát. Myslím si, že parta namachrovaných mládenců, kteří trénovali bojová umění, dostala konečně reálnou šanci předvést se před publikem, konkrétně před údajnými obtěžovanými slečnami. Soudným způsobem zpacifikovat nebo jinak usměrnit opilého, zfetovaného nebo schizofrenního člověka se osvědčilo v tisíci případech předtím. I člověk, který je jen průměrně při smyslech, by z tohoto případu usoudil, že tu skutečně leccos nehraje.

Z množství otázek, které se nabízejí, by mě nejvíce zajímala odpověď na tři následující: Z jakých rodin pocházeli ti údajní ,,bojovníci" a kdo jsou jejich rodiče? Je pravda, že v inkriminovanou dobu nefungovaly videozáznamy? V jakém vztahu byli zasahující městští policajti k partě ,,bojovníků" a jak dobře se navzájem znali? Jsem obyčejný člověk, který si klade tyto otázky stále dokola, a chtěl bych na ně znát odpověď.

Zde, ve Velké Británii, žiju už pátým rokem a je jen samozřejmé, že se mi čas od času posteskne po mé rodné zemi, po přátelích v ČR i po mnoha obyčejných věcech, kterým jsem před odchodem z ČR nepřisuzoval valný význam.. dnes už tak činím, a zažil jsem i dny, kdy jsem přemýšlel o návratu. Během těch pěti let se mi však dostávalo mnoho ověřených informací o vzrůstající nenávisti vůči Romům v ČR, a pokaždé jsem se musel poplácat po rameni, že se mi podařilo odtamtud odejít a postavit se na vlastní nohy jinde.

Tento smutný případ mnou otřásl natolik, že o návratu už uvažovat nebudu.

Pavel Botoš
Přečteno: 8282x
 

Kam dál:

Štítky:  

Smrt Roma v Žatci, Komentář, Kauza, Rasismus, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo