romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pořad Policie v akci: Zloději, ukřičené degešky, násilníci a únosci dětí. To jsme my, Romové. Teda podle Primy

3.12.2020 13:40
Pořad Policie v akci (FOTO: Repro Prima TV)
Pořad Policie v akci (FOTO: Repro Prima TV)

Naštěstí nejde o krimi zprávy, což byl donedávna téměř jediný pořad, kde se Romové v Česku zobrazovali. Dřív to byl pořad Federální kriminální ústředna pátrá. Teď jsou Romové „populární“ v pořadu Policie v akci a nehrají žádné béčkové role, jsou rovnou (skoro) ústřední postavy!

Tedy.. ať to uvedu na pravou míru. Ústřední postavy jsou samozřejmě policisté. Špatní herci a špatní rádci, protože se skutečnou policejní prací má pořad společného asi tolik, co obecní tenisový šampion Olomouce s Rafaelem Nadalem. Tragédií je, že v pořadu opravdu vystupují i skuteční nebo bývalí policisté, případně měští strážníci, o to víc nechápu scénáristy, kteří z rekonstrukcí policejních zákroků dělají směsici komedie a trapnosti. Nicméně trapnosti, postavené na situacích, kde si každý divák najde to svoje a může se utvrdit v tom, že Romové jsou všechno to, co jsem popsal v titulku.

Tak že třeba zloději. Pán (pokérovaný běloch, jak jinak.. ) si zapomene v autě peněženku a vrací se pro ní, u toho si všimne, jak dvojice dětí zkouší brát za kliky aut, jestli si náhodou nenechal někdo odemčeno a na vše dohlíží jejich matka, která vypadá jako z příručky „jak má vypadat cikánka“.

Hrdina děti zadrží a volá Deltu, tedy hlídku, která okamžitě přijede na místo. Běloch naprosto slušně a srozumitelně vysvětlí, co se stalo (jasně, sám zadrží tři lidi, kluci – zloději se ani nepokusí utéct. Proč taky, cigoši kradou už od dětství, že jo), matka se začne projevovat jako cigoš z příručky pro Dělnickou stranu. Nasadí „degeš mód“ a začne tvrdit, že oni nic neudělali, jen jdou okolo. Běloch má jasno, policajt má taky jasno, Romka Lakatošová ječí na celé kolo a neuklidní jí ani tykání policistů a vyhrožování (a tomu bych i věřil) pokutou. Nakonec to všechno dobře dopadne, na autě není žádné poškození a policisté degešku vyzvou, ať jde domů. A ta si neodpustí nadávky na nebohého gádža, který poslouchá při odchodu, že je „hajzl zkurvenej, pojebanej“. Jak jinak. Vrchol tomu nasadí hlas průvodce pořadem, který řekne, že paní Lakatošová se uklidnila a mířila asi zpět do práce, kde jí skončila polední pauza a děti šly do školy.

VIDEO

V jednom příběhu to vzali všechno najednou. Romové jsou ukřičená tupá hovada („jáj, pane veliteli! Já jsem nič neudělala!“), kradou, nepracují a děti nechodí do školy, protože místo školy chodí zkoušet auta, jestli nejsou náhodou špatně zamčená. Ten stereotyp z toho stříká na všechny strany a gádžo konzument hýká radostí, protože on to přeci dávno ví, jen si to potvrzuje. Policie v akci je přece podle skutečných příběhů, že jo.

No ale to není všechno. Nebohý trenér boxu přijde k autu a zjistí, že má rozřezaná kola. Policajti u toho nikoho nechytili, tak že nemůžou nic dělat a Rocky Balboa si to jde s Romy vyřídit sám.

Oni nás skutečně vykreslují jako kriminálníky a dementy všeho druhu a romští herci jim v tom ještě pomáhají!

Střih, už tam nejsou tři Romové, ale pět a k tomu hromada dětí. Policajti vyskakují z auta, gádžo drží Roma po krkem a všichni řvou tak, že nikomu není rozumět ani slovo. Střih, policajt vysvětluje, že to je normální, že Romové lžou.

Střih, policajt vypráví že aby předešli napadení, musí pachatele zadržet a vyslechnout na policejní stanici. Pozor, on ví předem, že to je pachatel, žádný podezřelý. Střih, policajti zadrží syna Lakatoše a matku Lakatošovou, posadí je do auta a jedou (jako fakt? Kde jste viděli, aby podezřelé vezli dohromady jedním autem a navíc s nimi policista neseděl vzadu? Četl vůbec scénáristka nějakou příručku k policejní práci, nebo si dělá z lidí srandu?), průvodce pořadem vypráví, že povedená dvojice jede tam, kde určitě dobře zná.

V deseti minutách je tolik rasistických předsudků, že jsem měl chuť vyhodit televizi z okna. Fašisti by si mohli s naprostý klidem video zavěsit na stránky a nemuseli by vůbec nic číst.

A není to náhoda. Stačí se podívat na obsah dalších dílů. Rom krádež peněženky, Romové pokus o krádež peněženky a propíchané gumy, Rom krádež auta, Rom podnapilý agresor, Romka unáší děti, Romové týrají sestru a švagrovou přivazují k židli, Rom ukradne kabelku (a jasně, vymlouvají se, že kabelku akorát našli a šli to zrovna oznámit na policii). A to všechno není za rok, je to za (necelý měsíc) měsíc. Konkrétně od 5. listopadu do 1. prosince.

Romové pomáhají vykreslovat komunitu jako kriminálníky

Dělá si Prima legraci, nebo prostě jen nahání sledovanost? Asi tu nemá smysl se bavit o statistikách kriminality v Česku a procentu zastoupení Romů v ČR, protože kdyby se nad tím nějaký scénárista zamyslel, nutně by si musel dát facku. Jenže oni nás skutečně vykreslují jako kriminálníky a dementy všeho druhu a romští herci jim v tom ještě pomáhají! Přemýšlím tak nad tím, jaký musí být žold takového herce, že je ochotný na tuhle ryze rasistickou notičku přistoupit.

Kde je rada pro rozhlasové a televizní vysílání? Kde je vůbec někdo, kdo prostě nahlas řekne, že Prima sází na primitivní rasistické předsudky?

A herečka, která hrála paní Lakatošovou.. Jste vy vůbec normální? Chápu, že děláte práci za peníze, ale uvědomujete si vůbec, co děláte? Vaše děti kradou? Vy takhle řvete a chováte se jako opice? Asi těžko, že jo, protože já si troufám tvrdit, že situace, které Prima zobrazuje jako normální jsou v roce 2020 naprostou výjimkou. A stejně jste přistoupila na to, že budete hrát olašskou degešku, která ukazuje Romy přesně takové, jaké by je gádžové chtěli mít?

Tak se potom nedivte, až nějaký fašista zase zmlátí nějaké romské dítě, protože to bude taky Vaše vina. A nedivte se, až obviní Roma, který prošel kolem rozbitého auta, že to udělal on. To bude totiž taky Vaše vina. A užijte si tu almužnu, kterou Vám za to gádže dají, posloužila jste jim totiž jak se pěkně po česku říká jako „užitečný idiot“.

Giňa Tabarik
Přečteno: 6607x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Média, Rasismus, Xenofobie, Prima TVHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo