romea - logo
25. ledna 2020 (sobota)
svátek má Miloš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Premiér v Letech u Písku: Vzpomínkové setkání je pro nás výzvou, abychom se s rasistickými předsudky nesmířili

Lety u Písku, 2.8.2013 15:21, (ROMEA)
Jiří Rusnok uctil 1. 8. 2013 v Letech památku obětí romského holocaustu (FOTO: Jan Čonka)
Jiří Rusnok uctil 1. 8. 2013 v Letech památku obětí romského holocaustu (FOTO: Jan Čonka)

Předseda vlády Jiří Rusnok položil květiny a přednesl projev u příležitosti pietní vzpomínky na oběti koncentračního tábora v Letech u Písku. Server Romea.cz zveřejňuje jeho projev v plném znění.

Projev premiéra Jiřího Rusnoka na pietním aktu v Letech u Písku

Vážené dámy, vážení pánové,

jsem velice poctěn tím, že se mohu spolu s Vámi zúčastnit tohoto pietního aktu. Památník v Letech je důležitým místem paměti pro náš národ. Právě v těchto srpnových dnech si připomínáme několik historických výročí spojených se zřízením, existencí a uzavřením tábora, který se zde nacházel. Řada našich spoluobčanů zde ztratila své příbuzné. Pro řadu dalších bylo utrpení v tomto táboře jen přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacího tábora Osvětimi. Stejně jako Terezín či Lidice nám toto místo připomíná období, kdy naši zemi a její obyvatele postihly bezpráví a zvůle odporující elementární lidskosti.

Zároveň je ale památka spojená s tímto místem pro českou veřejnost rovněž historickou zátěží. Odpovědnost za zločiny, ke kterým zde došlo, není možné přiřknout pouze okupantům. Umožnila je i součinnost protektorátních úřadů, bezohlednost a krutost některých českých strážných sloužících v táboře i lhostejnost veřejnosti. Lhostejnost, předsudky a nedostatek soucitu byly také příčinou toho, proč trvalo desítky let, než se genocida Romů a Sintů za druhé světové války stala součástí historické paměti a to nejen v ČR.

Premiér Jiří Rusnok přednesl projev u příležitosti pietní vzpomínky na oběti koncentračního tábora v Letech u Písku, 1. srpna 2013

Dnes, když si připomínáme oběti nacismu, myslíme také na vězně tábora v Letech a dalších lágrů, kam bylo za 2. světové války zavlečeno romské obyvatelstvo. Věřím, že naše společnost pociťuje jako hlubokou křivdu a zločin to, že Romům bylo na základě jejich domnělé jinakosti odpíráno jejich lidství a v konečném důsledku právo na život.

V této souvislosti je vedlejší, zda tito lidé zahynuli na choroby a následky týrání zde v Letech, nebo byli zavražděni v průběhu transportu do Osvětimi či jinde. V obou případech si zaslouží naše nejhlubší opovržení rasová nenávist vedoucí až k fyzické likvidaci i nepochopitelná lhostejnost, s jakou bylo nakládáno s životy a osudy lidí.

Pietní setkání na tomto místě ovšem nemůže zůstat pouze vzpomínkou na poměrně dávnou minulost. Součástí této vzpomínky by mělo být také uvědomění si, že i naše dnešní společnost se bohužel potýká s rasovými předsudky, diskriminací a podobnými jevy. Tento jev můžeme v posledních letech poznamenaných hospodářskými problémy, bohužel, pozorovat ještě intenzivněji.

Uvědomme si, že místa kde v dnešních dnech pochodují organizované skupiny účelově rozpoutávající násilí, nejsou daleko odtud. Tedy od místa, kde během 2. světové války umírali Romové, naši spoluobčané. Proti takovýmto projevům nenávisti ve společnosti se musíme jasně postavit.

Jak doufám, i na základě historické zkušenosti s nacismem a jinými nenávistnými ideologiemi již nikdy nepřipustíme páchání genocidy a etnických čistek. To, co se stalo tady v Letech a na mnoha jiných místech, se již nikdy nesmí opakovat. Prvky nedostatku tolerance a soucitu však - v méně či více viditelné formě - existují i dnes a představují pro společnost zátěž, která je překážkou rozvoje a ohrožením její stability.

K tomu, abychom tuto hrozbu rozpoznali, nám může pomoci i pohled do minulosti. Vzpomínková setkání, jako je to dnešní, jsou pro nás výzvou, abychom se s existencí rasistických předsudků nesmířili.

Děkuji Vám za pozornost.

VIDEO

Přečteno: 767x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Jiří Rusnok, Pietní akce, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo