romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přítelkyně zastřeleného Roma: Radek žil dobrý život a jeho život měl velkou cenu. Všechny naše plány se zhroutily

16.4.2018 10:53
U Krajského soudu v Ústí nad Labem probíhalo 4. 4. 2018 hlavní líčení v případu sedmatřicetiletého Petra Bendy, který čelí obžalobě z loňské vraždy Roma na sídlišti v Chomutově. (FOTO: František Bikár, Romea.cz)
U Krajského soudu v Ústí nad Labem probíhalo 4. 4. 2018 hlavní líčení v případu sedmatřicetiletého Petra Bendy, který čelí obžalobě z loňské vraždy Roma na sídlišti v Chomutově. (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Ústecký krajský soud začal na začátku dubna projednávat loňskou vraždu na sídlišti v Chomutově. Radka Š. tam třinácti ranami zastřelil Petr Benda, kterému hrozí až 20 let vězení. Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje vyjádření přítelkyně zastřeleného Radka.

Prohlášení Elisabeth de J.

Radkovi se v Holandsku začalo dařit. Jeho firma prosperovala, chystal se dokončit poslední úpravy renovace domu, měl před sebou zajímavé a rozsáhlé pracovní projekty a byl ve svém oboru uznáván. Lidé, děti, zvířata, zákazníci, přátelé, sousedé, ti všichni ho milovali a dávali mu spoustu příležitostí k rozvoji i podnikání. Radkovi se vedlo výborně a všechno bezvadně zvládal. Po mnoha letech učení, obrovského úsilí a nejistoty měl před sebou konečně skvělou budoucnost.

Do České republiky jel jen na pár dní. Chtěl navštívit svou babičku v nemocnici a otevřít bankovní účet, na který by ukládal peníze, aby z nich mohl koupit svým rodičům byt, v němž vyrůstal. Se současným majitelem bytu měl už všechno domluvené.

Když v tom uprostřed noci zvoní telefon. “Lisette! Lisette! Střelba! Radek! Možná je mrtvý!”

Nemohla jsem vůbec uvěřit tomu, co jsem slyšela. Vedle mě byl Lukáš, jeho mladší bratr, a telefonoval s rodinou. Byla to pravda. Všechno se zhroutilo. Proč? Proboha proč?

Bylo mi jasné, na co myslel, když už věděl, že umírá. „Ne, ne, ne, teď ne!” Cítila jsem jeho zoufalství, smutek a bolest. Vím, že v životě zažil chvíle, kdy mu bylo tak zle. Ale proč zrovna teď?

Potkala jsem Radka před 16 lety a okamžitě jsme oba cítili, že to je ono. Spolu s ním i jeho psem Totosem jsme si užili spoustu legrace. Radek měl v sobě cosi nevinného a milého, co většina lidí ztratí, když dospějí, a co nás dva spojovalo. Byli jsme nabití energií, Radek byl vždycky usměvavý a plný radosti. Já jsem ale věděla, že někde hluboko v sobě prožívá velký smutek a vnitřní zápas a snažila jsem se ho podporovat a ukazovat mu, jaký život také může být. To stejné dělal podle svých možností i on pro mě.

Začali jsme spolu žít tři roky poté, co jsme se poznali. Našel si dům ve Volendamu a přál si, abych se k němu nastěhovala. Nemluvil moc dobře holandsky, ale my dva jsme si rozuměli i beze slov a fungovali jako sehraný tým. Žil velice prostě, stejně jako já dříve v Africe. Šlo nám to skvěle dohromady. Žili jsme prostě a pravdivě. V dnešní době tuhle schopnost moc lidí nemá.

"Oba jsme těžce pracovali, aby se nám žilo dobře. Ale i zadarmo jsme pomáhali každému, kdo to v našem městě potřeboval. Radek se stal specialistou na úpravu podlah."

Oba jsme těžce pracovali, aby se nám žilo dobře. Ale i zadarmo jsme pomáhali každému, kdo to v našem městě potřeboval. Radek se stal specialistou na úpravu podlah. V oblasti restaurování mramorových a dřevěných podlah byl skutečný odborník a získával zakázky po celém Holandsku. Svou práci opravdu miloval a vždycky se v ní snažil být nejlepší. Dal do toho celé srdce i duši. Se vším, co to obnášelo. Vážila jsem si ho za to já i spousta dalších lidí.

Nikdy se nevzdával. Nebál se riskovat, chopit se příležitostí, vstát a pokračovat pokaždé, když se mu nedařilo. Nikdy nepolevil a díky tomu se hodně naučil. O všechno se staral a nic neponechával náhodě. Na penězích nebo vlastním majetku mu ale příliš nezáleželo. Zato byl ale vždycky ochoten ochraňovat zvířata i děti a pomáhat lidem v nouzi. Díky tomu ho všichni kolem respektovali a měli rádi. Uměl lidi inspirovat a rozdávat jim radost. Spolu s naším psem jsme žili prostě a byli šťastní.

Radek byl okouzlující, pozitivní a plný síly. Když odjel do Nizozemí, pilně se učil nový jazyk, naučil se pracovat, poznal, co ho baví a v čem umí vyniknout. Pak Radek poznal Totose, svého prvního psa. Okamžitě si ho zamiloval a začal se o něj starat. Vždycky mi říkal, že Totos mu pomohl najít tu správnou cestu.

Samozřejmě byl Radek také Rom. Měla jsem ho ráda za jeho upřímnost, přímost a otevřenost v tom, co si myslel. Žádné milosrdné lži o tom, co cítí. Žádná přetvářka. Nahlas se smál, ale také se nahlas rozčiloval nebo zlobil.

Měl hodně špatných zkušeností, stejně jako kdokoliv jiný. Ale Radek se rozhodl svou energii dát do nového života. Pracoval a žil v našem městě obklopen čestnými, laskavými a pracovitými lidmi bez předsudků. To vše mu vrátilo důvěru v život, sebe sama i druhé lidi. Tehdy jsem vnímala, že je čím dál vyrovnanější, učí se vyjadřovat své pocity slovy, daří se mu v práci i v dalších aktivitách a žije klidně a nenuceně. To všechno díky tomu, že mu stále více lidí naslouchalo a věřilo.

Proto nedokážu pochopit, že Radka zabil náhodný cizí člověk Petr Benda. Musel přece vidět, že Radek byl se svým psem ve svém vlastním autě, na kterém bylo velkými tiskacími písmeny napsáno jeho příjmení. Oba byli očividně rozrušení. Benda ani nikdo jiný nebyl jakkoliv ohrožen. Když byl Radek rozčílený, vždy mi jen stačilo ho obejmout kolem ramen nebo krku. Sám se pak uklidnil, aniž bych musela cokoliv říkat. Když jsem nebyla poblíž já, udělal to někdo jiný. Bylo to jednoduché. Zvládl by to i Benda. Jako nezúčastněný člověk mohl být tím pravým, kdo situaci uklidní, aniž by se komukoliv cokoliv stalo. Coby pracovník ostrahy přeci musí být schopen takovou situaci správně vyhodnotit, a to tím spíš, když legálně drží zbraň.

Místo toho ale z ničeho nic ukončil Radkův život! Život, který jsme oba tak poctivě budovali. A ještě postřelil našeho malého psa Ero tak, že mu kulka rozdrtila tlapku. Vždyť to byl maličký psík! Proč to všechno udělal? Sama sebe se na to ptám každý den. Napadá mě jen to, že ten člověk měl problémy sám se sebou. Byl rozčilený a frustrovaný, když lidé nebo psi dělali „nepořádek“, zatímco on chtěl spát. Musel mít určitě velké problémy, jinak by se takhle nezachoval a místo toho by se snažil situaci uklidnit. Radka i Era právě napadl pan H. A proč? Kvůli tomu, že se Radek pohádal se svou maminkou, jako se občas synové a mámy pohádají. Rodinný konflikt chtěl Radek vyřešit tím, že se projde venku se svým psem, aby se uklidnil.

Všechny naše budoucí plány se zhroutily. Naše životy, náš domov, naše firma. Chtěli jsme spolu adoptovat děti z dětských domovů, romské děti, které nikdo nechce. To bylo naše společné přání, když všechno šlo tak dobře a už jsme měli vybudované dobré základy. Jen málo chybělo k tomu, abychom si mohli vyplnit své sny. Nejdřív tady v Holandsku, později jsme chtěli žít třeba i v České republice, na venkově nebo na lesní samotě. Radek pomáhal taky svému bratrovi Lukášovi, aby se tady v Holandsku uchytil. Svou rodinu finančně podporoval. Téměř každý den telefonoval své mamince, pomáhal rodičům se zařizováním bydlení a chtěl jim koupit byt, ve kterém rodina dříve žila.

Chovám Radka stále ve svém srdci. Když na něj myslím, cítím jeho lásku a něhu. Vím, že teď už odpočívá v pokoji a nic ho nebolí. Ale měl odejít jinak. Měl se těšit z dobrého života plného lásky, vybudovaného v pravdě, důvěře a naději. Teď je to všechno pryč. A část mě odešla spolu s ním. Byli jsme si velmi blízcí, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Tak moc to bolí…

"Romové jsou emotivní lidé. Přímí a opravdoví. Ale to není důvod vzít někomu život."

Romové jsou emotivní lidé. Přímí a opravdoví. Ale to není důvod vzít někomu život. Jeho život byl vzácný. Pro něj, pro mě i pro ostatní. Je tu spousta lidí, kteří nerozumí kultuře Romů. Je v ní totiž lehkost, krása a přirozenost. Přesně takový byl i Radek. Vyprávěl mi o tom, co sám prožil a ukazoval mi na internetu videa o hrůzách, které nacisté působili Romům, hlavně dětem. Pořád nemohu uvěřit tomu, že se tyhle věci dějí i teď, dávno po skončení druhé světové války. A nikdo s tím nic nedělá, dokonce ani policie. To byl důvod, proč tenhle svět neměl rád. Rodina mu moc chyběla, ale chtěl žít v milujícím a laskavém světě. Bez nenávisti a lhostejnosti.

V České republice by neměl Radek žádnou šanci, stejně jako ostatní Romové. Jsou vylučováni ze společnosti a odsuzováni, protože lidé jejich situaci nerozumí. Tady v Holandsku se mohl stát sám sebou, vypracovat se, vytvořit si pevný základ, bez předsudků a překážek. Konečně si mohl splnit své sny a plně se rozvinout.

Bez něj je všechno pryč. Dům, firma, děti, budoucnost, rodina, láska, všechno. Musím začít znovu a všechno vybudovat od základů. Vůbec nevím jak. Můj život se zastavil. Pracuju, protože musím jíst a spát a starat se o naše zvířata. Ale neustále před sebou vidím celé to drama, i přesto, že jsem tam nebyla, když se to stalo. Vidím ho ležet v autě, překvapeného z toho, že na něj někdo najednou míří pistolí, jak se snaží krýt před střelami a chránit Era. Bolí mě to strašně moc. Je to tak nespravedlivé! A může za to blázen, který nás s Radkem vůbec neznal!

Tohle prohlášení jsem napsala, abych ukázala, jaký Radek byl. Chci přiblížit jeho život a vysvětlit, proč byl na místě střelby. Miluju ho a jsem na něj hrdá. Žil dobrý život a jeho život měl velkou cenu. Pro něj, pro mě a pro mnohé další. Uvědomujete si to, Petře Bendo? Nejvíc mě šokovalo, když jsem viděla, že média o Radkovi píšou lži a Benda o sobě mluví jako o hrdinovi. Dokonce přesvědčil média, aby uvěřila jeho verzi. Snažila jsem se to hned napravit. Vždyť to není pravda! A pak všechny ty náckovské komentáře na sociálních sítích. Co to má být? Lidé si z Radka udělali terč pro své vlastní frustrace. O Radkovi to ale nevypovídá vůbec nic.

Doufám, že díky mému prohlášení se budete na celou situaci dívat s větším porozuměním. A stejně se budete dívat i na mě a na všechny ostatní Radkovy milované. Život je dar od Boha. Teď bude hodně záležet na tom, jaký trest dostane vrah. Pro Radka všechno skončilo. Mým přáním by bylo doživotí. Nás k němu odsoudil sám Benda. Ale vím, že rozhodnout musí soud.

Také bych si přála, aby se Romové, další menšiny a lidé v České republice sblížili a dokázali spolu žit. Všichni jsme lidé a nikdo není dokonalý. Mějte k sobě vzájemně více porozumění a méně podezíravosti a strachu. Začněte si užívat života! Vždyť život je dar a může být krásný! Mějte se rádi a snažte se být co nejlepší. Vím, že tohle bylo Radkovo skutečné přání a zasvětil tomu svůj život. Prosím, vyslyšte ho.

Přečteno: 3115x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

střelba, Chomutov, Vražda, Soud, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo