romea - logo
26. října 2020 (pondělí)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Radek Horváth: Média přispívají k novodobé hilsneriádě

Praha, 28.5.2012 10:58, (Romano voďi)

Je evidentní, že noviny prodává krev, a proto se v hlavním televizním zpravodajství na komerčních stanicích dozvídáme jenom o negativních případech a kauzách spojených s občany ČR romské národnosti. To pochopitelně ovlivňuje veřejné mínění a není pak divu, že 80 % obyvatel majoritní části populace nechce za souseda Roma.

Je nepopiratelné, že anticiganistické nálady ve společnosti jsou zčásti založené na vlastním prožitku, ale je tu také značně rozšířený stereotypní náhled na nás Romy, který média přiživují svou neobjektivní prací. Po mediálním ždímání kauz, které jsou ve fázi vyšetřování a kde pachatel ani motiv nejsou prokázány, se veřejnost chytí zmíněné etnicity potencionálních pachatelů a máme tu pak klasickou kolektivní vinu jak z dob hilsneriády.

Osobně jsem toho byl svědkem v Rumburku, kdy dav čítající tisíc hlav pochodoval městem s hesly typu Pojďme na ně, vezmeme vidle a vypráskáme je odtud atp. Nešlo o pokus o lynč údajných pachatelů, ale o klasický pogrom zamířený na celou skupinu. Po mediální masáži byl veřejný nepřítel označen a dav se rozhodl konat. Paradoxně se posléze prokázalo, že nešlo o rasově motivovaný trestný čin, ale o vyřizování si účtů mezi dvěma drogovými gangy.

Mě zajímají všechny trestní kauzy, kde je pachatel etnicky vyprofilovaný. Pak také monitorujeme kauzy, kde údajný pachatel měl být Rom, ale vzhledem k vyšetřování se zjistilo, že celá věc je smyšlená. Krásný příklad je Liberec a údajně napadená dívka, která si vše vymyslela.

Přečteno: 1481x
 

Kam dál:

Štítky:  

Média, RV, RV 5/2012HLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo