romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Radek Horváth: Média přispívají k novodobé hilsneriádě

Praha, 28.5.2012 10:58, (Romano voďi)

Je evidentní, že noviny prodává krev, a proto se v hlavním televizním zpravodajství na komerčních stanicích dozvídáme jenom o negativních případech a kauzách spojených s občany ČR romské národnosti. To pochopitelně ovlivňuje veřejné mínění a není pak divu, že 80 % obyvatel majoritní části populace nechce za souseda Roma.

Je nepopiratelné, že anticiganistické nálady ve společnosti jsou zčásti založené na vlastním prožitku, ale je tu také značně rozšířený stereotypní náhled na nás Romy, který média přiživují svou neobjektivní prací. Po mediálním ždímání kauz, které jsou ve fázi vyšetřování a kde pachatel ani motiv nejsou prokázány, se veřejnost chytí zmíněné etnicity potencionálních pachatelů a máme tu pak klasickou kolektivní vinu jak z dob hilsneriády.

Osobně jsem toho byl svědkem v Rumburku, kdy dav čítající tisíc hlav pochodoval městem s hesly typu Pojďme na ně, vezmeme vidle a vypráskáme je odtud atp. Nešlo o pokus o lynč údajných pachatelů, ale o klasický pogrom zamířený na celou skupinu. Po mediální masáži byl veřejný nepřítel označen a dav se rozhodl konat. Paradoxně se posléze prokázalo, že nešlo o rasově motivovaný trestný čin, ale o vyřizování si účtů mezi dvěma drogovými gangy.

Mě zajímají všechny trestní kauzy, kde je pachatel etnicky vyprofilovaný. Pak také monitorujeme kauzy, kde údajný pachatel měl být Rom, ale vzhledem k vyšetřování se zjistilo, že celá věc je smyšlená. Krásný příklad je Liberec a údajně napadená dívka, která si vše vymyslela.

Přečteno: 1521x
 

Kam dál:

Štítky:  

Média, RV, RV 5/2012HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo