romea - logo
25. února 2020 (úterý)
svátek má Liliana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Radek Horváth: Média přispívají k novodobé hilsneriádě

Praha, 28.5.2012 10:58, (Romano voďi)

Je evidentní, že noviny prodává krev, a proto se v hlavním televizním zpravodajství na komerčních stanicích dozvídáme jenom o negativních případech a kauzách spojených s občany ČR romské národnosti. To pochopitelně ovlivňuje veřejné mínění a není pak divu, že 80 % obyvatel majoritní části populace nechce za souseda Roma.

Je nepopiratelné, že anticiganistické nálady ve společnosti jsou zčásti založené na vlastním prožitku, ale je tu také značně rozšířený stereotypní náhled na nás Romy, který média přiživují svou neobjektivní prací. Po mediálním ždímání kauz, které jsou ve fázi vyšetřování a kde pachatel ani motiv nejsou prokázány, se veřejnost chytí zmíněné etnicity potencionálních pachatelů a máme tu pak klasickou kolektivní vinu jak z dob hilsneriády.

Osobně jsem toho byl svědkem v Rumburku, kdy dav čítající tisíc hlav pochodoval městem s hesly typu Pojďme na ně, vezmeme vidle a vypráskáme je odtud atp. Nešlo o pokus o lynč údajných pachatelů, ale o klasický pogrom zamířený na celou skupinu. Po mediální masáži byl veřejný nepřítel označen a dav se rozhodl konat. Paradoxně se posléze prokázalo, že nešlo o rasově motivovaný trestný čin, ale o vyřizování si účtů mezi dvěma drogovými gangy.

Mě zajímají všechny trestní kauzy, kde je pachatel etnicky vyprofilovaný. Pak také monitorujeme kauzy, kde údajný pachatel měl být Rom, ale vzhledem k vyšetřování se zjistilo, že celá věc je smyšlená. Krásný příklad je Liberec a údajně napadená dívka, která si vše vymyslela.

Přečteno: 1479x
 

Kam dál:

Štítky:  

Média, RV, RV 5/2012HLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo