romea - logo
13. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Radek Horváth: Média přispívají k novodobé hilsneriádě

Praha, 28.5.2012 10:58, (Romano voďi)

Je evidentní, že noviny prodává krev, a proto se v hlavním televizním zpravodajství na komerčních stanicích dozvídáme jenom o negativních případech a kauzách spojených s občany ČR romské národnosti. To pochopitelně ovlivňuje veřejné mínění a není pak divu, že 80 % obyvatel majoritní části populace nechce za souseda Roma.

Je nepopiratelné, že anticiganistické nálady ve společnosti jsou zčásti založené na vlastním prožitku, ale je tu také značně rozšířený stereotypní náhled na nás Romy, který média přiživují svou neobjektivní prací. Po mediálním ždímání kauz, které jsou ve fázi vyšetřování a kde pachatel ani motiv nejsou prokázány, se veřejnost chytí zmíněné etnicity potencionálních pachatelů a máme tu pak klasickou kolektivní vinu jak z dob hilsneriády.

Osobně jsem toho byl svědkem v Rumburku, kdy dav čítající tisíc hlav pochodoval městem s hesly typu Pojďme na ně, vezmeme vidle a vypráskáme je odtud atp. Nešlo o pokus o lynč údajných pachatelů, ale o klasický pogrom zamířený na celou skupinu. Po mediální masáži byl veřejný nepřítel označen a dav se rozhodl konat. Paradoxně se posléze prokázalo, že nešlo o rasově motivovaný trestný čin, ale o vyřizování si účtů mezi dvěma drogovými gangy.

Mě zajímají všechny trestní kauzy, kde je pachatel etnicky vyprofilovaný. Pak také monitorujeme kauzy, kde údajný pachatel měl být Rom, ale vzhledem k vyšetřování se zjistilo, že celá věc je smyšlená. Krásný příklad je Liberec a údajně napadená dívka, která si vše vymyslela.

Přečteno: 1479x
 

Kam dál:

Štítky:  

Média, RV, RV 5/2012HLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo