romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miroslav Brož: Rasisté napadli aktivistu Jozefa Mikera. Útočili se slovy "Ty vole cikán a v tričku Pirátů, to je úlet, zasr*** Piráti“.

10.6.2020 12:33
Jozef Miker (FOTO: www.llp.cz)
Jozef Miker (FOTO: www.llp.cz)

O víkendu byl v Teplicích rasisty zmlácen romský hrdina, známý aktivista a bojovník nejen za romská práva, Jozef Miker. Byl zbit několika muži, kteří vycházeli z hospody v těsné blízkosti Jožkova bydliště, měli vypito a když vyšli před hospodu, Jožka zrovna procházel kolem. Útočníci jej neznali, startovací záminkou k útoku bylo kromě jeho romství i to, že byl oblečen do trička Pirátské strany.

"Ty vole Cikán a v tričku Pirátů, to je úlet, zasr*** Piráti", řekl jeden z nich. Následně ho jeden z mužů chytil zezadu, podržel mu ruce u těla a další útočník mu zasadil několik úderů do obličeje. Jožkovi zlomil zub. Nakonec útočníci Jožku svlékli z pirátského trička, které roztrhali. Využili skutečnost, že je pán v letech, vážně nemocný invalidní důchodce. Zdraví nechal na šachtě, kde pracoval 31 let jako horník, zamlada a v plné síle, by si s útočníky snadno poradil.

Postupovat se Jožka rozhodl stejně jako většina Romů v podobné situaci: útok nehlásí, ošetří se sami a lékařskou pomoc nevyhledají. Podobných případů je ohlašován a vyšetřován jen nepatrný zlomek. Potrestáním pachatelů končí nepatrný zlomek nepatrného zlomku.

K celé věci se vyjádřil i Adam Komenda, člen Pirátské strany, který se dlouhodobě věnuje podpoře romské komunity na sídlišti Chanov: "Jožku Mikera znám osobně jako člověka, který většinu svého času věnuje pomoci druhým, například jako dobrovolník pravidelně vaří a rozdává obědy pro lidi bez domova v Teplicích, rovněž se věnuje práci s  dětmi a mládeží ze sociálně slabších rodin. Zpráva o tom, že měl být bezdůvodně napaden, mě naplnila pocity rozčílení a zklamání. Tento hanebný čin samozřejmě odsuzuji. Bohužel podobné útoky na Romy jsou z mnoha důvodů jen zřídkakdy hlášeny policii a proto málokdy končí u soudu a potrestáním pachatelů," řekl Adam Komenda.

Jožka, proto, jak je osobnostně nastaven, celý útok komentuje slovy: "Jsem hrdej, že mě rasisti zmlátili. Nebylo to poprvé ani naposledy."

V tom s ním nesouhlasím, chtěl bych, aby to bylo naposledy a pachatelé aby byli potrestáni.

Přečteno: 14405x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Útok, Násilí, Násilí z nenávisti, Jozef MikerHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo