romea - logo
26. ledna 2021 (úterý)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miroslav Brož: Rasisté napadli aktivistu Jozefa Mikera. Útočili se slovy "Ty vole cikán a v tričku Pirátů, to je úlet, zasr*** Piráti“.

10.6.2020 12:33
Jozef Miker (FOTO: www.llp.cz)
Jozef Miker (FOTO: www.llp.cz)

O víkendu byl v Teplicích rasisty zmlácen romský hrdina, známý aktivista a bojovník nejen za romská práva, Jozef Miker. Byl zbit několika muži, kteří vycházeli z hospody v těsné blízkosti Jožkova bydliště, měli vypito a když vyšli před hospodu, Jožka zrovna procházel kolem. Útočníci jej neznali, startovací záminkou k útoku bylo kromě jeho romství i to, že byl oblečen do trička Pirátské strany.

"Ty vole Cikán a v tričku Pirátů, to je úlet, zasr*** Piráti", řekl jeden z nich. Následně ho jeden z mužů chytil zezadu, podržel mu ruce u těla a další útočník mu zasadil několik úderů do obličeje. Jožkovi zlomil zub. Nakonec útočníci Jožku svlékli z pirátského trička, které roztrhali. Využili skutečnost, že je pán v letech, vážně nemocný invalidní důchodce. Zdraví nechal na šachtě, kde pracoval 31 let jako horník, zamlada a v plné síle, by si s útočníky snadno poradil.

Postupovat se Jožka rozhodl stejně jako většina Romů v podobné situaci: útok nehlásí, ošetří se sami a lékařskou pomoc nevyhledají. Podobných případů je ohlašován a vyšetřován jen nepatrný zlomek. Potrestáním pachatelů končí nepatrný zlomek nepatrného zlomku.

K celé věci se vyjádřil i Adam Komenda, člen Pirátské strany, který se dlouhodobě věnuje podpoře romské komunity na sídlišti Chanov: "Jožku Mikera znám osobně jako člověka, který většinu svého času věnuje pomoci druhým, například jako dobrovolník pravidelně vaří a rozdává obědy pro lidi bez domova v Teplicích, rovněž se věnuje práci s  dětmi a mládeží ze sociálně slabších rodin. Zpráva o tom, že měl být bezdůvodně napaden, mě naplnila pocity rozčílení a zklamání. Tento hanebný čin samozřejmě odsuzuji. Bohužel podobné útoky na Romy jsou z mnoha důvodů jen zřídkakdy hlášeny policii a proto málokdy končí u soudu a potrestáním pachatelů," řekl Adam Komenda.

Jožka, proto, jak je osobnostně nastaven, celý útok komentuje slovy: "Jsem hrdej, že mě rasisti zmlátili. Nebylo to poprvé ani naposledy."

V tom s ním nesouhlasím, chtěl bych, aby to bylo naposledy a pachatelé aby byli potrestáni.

Přečteno: 14613x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Útok, Násilí, Násilí z nenávisti, Jozef MikerHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo