romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miroslav Brož: Rasisté napadli aktivistu Jozefa Mikera. Útočili se slovy "Ty vole cikán a v tričku Pirátů, to je úlet, zasr*** Piráti“.

10.6.2020 12:33
Jozef Miker (FOTO: www.llp.cz)
Jozef Miker (FOTO: www.llp.cz)

O víkendu byl v Teplicích rasisty zmlácen romský hrdina, známý aktivista a bojovník nejen za romská práva, Jozef Miker. Byl zbit několika muži, kteří vycházeli z hospody v těsné blízkosti Jožkova bydliště, měli vypito a když vyšli před hospodu, Jožka zrovna procházel kolem. Útočníci jej neznali, startovací záminkou k útoku bylo kromě jeho romství i to, že byl oblečen do trička Pirátské strany.

"Ty vole Cikán a v tričku Pirátů, to je úlet, zasr*** Piráti", řekl jeden z nich. Následně ho jeden z mužů chytil zezadu, podržel mu ruce u těla a další útočník mu zasadil několik úderů do obličeje. Jožkovi zlomil zub. Nakonec útočníci Jožku svlékli z pirátského trička, které roztrhali. Využili skutečnost, že je pán v letech, vážně nemocný invalidní důchodce. Zdraví nechal na šachtě, kde pracoval 31 let jako horník, zamlada a v plné síle, by si s útočníky snadno poradil.

Postupovat se Jožka rozhodl stejně jako většina Romů v podobné situaci: útok nehlásí, ošetří se sami a lékařskou pomoc nevyhledají. Podobných případů je ohlašován a vyšetřován jen nepatrný zlomek. Potrestáním pachatelů končí nepatrný zlomek nepatrného zlomku.

K celé věci se vyjádřil i Adam Komenda, člen Pirátské strany, který se dlouhodobě věnuje podpoře romské komunity na sídlišti Chanov: "Jožku Mikera znám osobně jako člověka, který většinu svého času věnuje pomoci druhým, například jako dobrovolník pravidelně vaří a rozdává obědy pro lidi bez domova v Teplicích, rovněž se věnuje práci s  dětmi a mládeží ze sociálně slabších rodin. Zpráva o tom, že měl být bezdůvodně napaden, mě naplnila pocity rozčílení a zklamání. Tento hanebný čin samozřejmě odsuzuji. Bohužel podobné útoky na Romy jsou z mnoha důvodů jen zřídkakdy hlášeny policii a proto málokdy končí u soudu a potrestáním pachatelů," řekl Adam Komenda.

Jožka, proto, jak je osobnostně nastaven, celý útok komentuje slovy: "Jsem hrdej, že mě rasisti zmlátili. Nebylo to poprvé ani naposledy."

V tom s ním nesouhlasím, chtěl bych, aby to bylo naposledy a pachatelé aby byli potrestáni.

Přečteno: 13821x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Útok, Násilí, Násilí z nenávisti, Jozef MikerHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo