romea - logo
26. ledna 2021 (úterý)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rina Caldari: Extrémní pravice šíří konspirační teorie o onemocnění COVID-19. Pozor na dezinformace!

5.6.2020 0:50
Koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 (Ilustrační FOTO: Pixabay.com)
Koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 (Ilustrační FOTO: Pixabay.com)

Takové časy plné nejistoty, jako jsme zažívali kvůli pandemii COVID-19, jsou úrodnou půdou pro šíření konspiračních teorií a nepravých výroků. Dříve trvalo několik dní, než se nějaké informace dostaly do vzdálenějších komunit. Nyní se mohou dezinformace pomocí sociálních sítí šířit globálně během několika minut.

V Německu si dvě skupiny, Querfront a Widerstand 2020, získaly v posledních měsících významnou pozornost díky citování pseudovědeckých studií, které tvrdili, že koronavirus je pouze mediální humbuk, že je neškodný a že vláda používá virus jako omluvu za to, že zbavuje lidi svobody a základních práv.

Querfront nebo také Crossfront stojí za mnoha současnými protesty po celém Německu. Původně byl založený během Výmarské republiky, jeho současným cílem je sjednotit krajně pravicovou alternativou pro Německo a strany krajní levice proti vládní politice, jako je fyzické distancování a uzavření tělocvičen a kadeřnictví během pandemie.

Podle Haskaly, organizace mají fašistickou a rasistickou rétoriku. Protesty zahrnovaly antisemitské projevy a stereotypní rasistické názory zaměřené na menšiny.

Dr. Bodo Schiffmann, praktický lékař z malého města  Sinsheim v Německu, vytvořil novou politickou stranu Widerstand 2020 (Resistance 2020). Schiffman zveřejňuje na YouTube videa, která tvrdí, že COVID-19 je mírnější než sezónní chřipky, a že zvláštní opatření, jako je sociální distancování, je zcela zbytečné.  Dr. Schiffmann uvádí některá pravdivá lékařská tvrzení, ale vytrhuje je z kontextu a kombinuje je s neprokázanými tvrzeními a netestovanými "léčbami". Matthias Quent, ředitel Institutu pro demokracii a občanskou společnost, vysvětluje, že iniciátoři projektu Widerstand 2020 zahrnují celou škálu lidí: "nepřátelé vědy se setkávají se spikleneckými teoretiky, pravicovými populisty a levicovými protivakcinačními oponenty." Aby ukázali, jak velmi podporují Querfront a Widerstand 2020, nosí protestující  náramky z hliníkové fólie.

Takové míchání krajně pravicových a krajně levicových ideologií v protestech proti COVID-19 je v jiných zemích, s výjimkou Spojených států, neobvyklé.  Ve Spojených státech se QAnon, krajně pravicová skupina, která považuje prezidenta Trumpa za svého spasitele v boji proti globální elitě, ztotožňuje s antivakcinačním hnutím, které začalo jako levicová iniciativa, ale nyní se přiblížilo pravicovému hnutí.

Konspirační teorie jsou prezentovány německými celebritami, jako je Ken Jebsen, což je bývalý rozhlasový moderátor. Prostřednictvím svého kanálu na YouTube KenFM vzbuzuje Jebsen obavy, že Německo nařídí očkování proti koronaviru, jakmile bude k dispozici.

Veganský kuchař Attila Hildmann a německá filmová hvězda Till Schweiger se přidali k hnutí Corona Rebel a vyvolali paniku mezi svými fanoušky na Twitteru a Facebooku. Protestující používají obrazy holocaustu, jako je například brána Osvětimi nebo Žlutá hvězda, aby zdůraznili své tvrzení, že vláda je zbavuje jejich práv. Tato trivializace holocaustu je šokující a člověk si v tu chvíli říká, jak tomu může někdo uvěřit.

"Někteří lidé, kteří přicházejí na antivakcinační protesty, nemusí být pravičáci nebo věřit v konspirační teorie. Mohou to být například fanoušci homeopatie nebo antroposofie," uvádí Beate Küpperová, sociální psycholožka na Univerzitě aplikovaných věd v Niederrheinu.

Dalším kazatelem blížící se apokalypsy je německý zpěvák a skladatel Xavier Naidoo, který své texty prokládá homofobními, antisemitskými a islamofobickými urážkami. Nedávné video tohoto umělce sdílené na sociálních sítích v březnu 2020 propaguje fundamentalistickou křesťanskou ideologii a útočí na migranty.

Quintfront a Widerstand 2020 obviňují Romy a Sinti ze šíření viru v Evropě. Paradoxně jsou mezi Romy tací, kteří věří v konspirační teorie, nebo ještě hůř, jsou členy Widerstand 2020. Historická nedůvěra v německou vládu a její státní zdravotnický systém je nepochybně zdrojem tohoto zdánlivě nepochopitelného chování.

Kromě toho hospodářská krize, která dříve ovlivnila robustní německý finanční systém, byla pro malé podnikatele devastující. Někteří z nich museli s podnikáním skončit. Vynucená izolace od přátel a rodiny zhoršuje hněv a frustraci, kterou všichni pociťují, a zvyšuje se tak pokušení obviňovat ostatní za šíření viru.

Musíme se jasně postavit proti spikleneckým teoriím a vystupovat proti hnutím, která používají nebezpečnou propagandu k pronásledování Sintů a Romů. Přežili jsme otroctví, hladomor, holokaust a několik morů. Je na nás, abychom sdíleli fakta o COVID-19 s naší komunitou a upozorňovali na dezinformace kdykoli se objeví.

Poprvé zveřejněno na „Saste Roma - informace pal o koronavirus„Stránka Facebooku.

SB, fk, Rina Caldari
Přečteno: 1283x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, dezinformace, Hoax, manipulace, Extremismus, Neonacismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo