romea - logo
22. září 2021 (středa)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Robert Malecký: Předseda poslaneckého klubu Okamurovců Radim Fiala zveřejnil falešné video uprchlíků rozbíjející policejní vůz.

16.8.2020 15:14
Předseda poslaneckého klubu Okamurovců Radim Fiala zveřejnil loni na podzim šokující video, na kterém skupina migrantů ničí policejní auto v Itálii. Háček je v tom, že jde o záběry z natáčení filmu, který se promítal i v Česku. Nyní se zasadil o další zdražování potravin.
Předseda poslaneckého klubu Okamurovců Radim Fiala zveřejnil loni na podzim šokující video, na kterém skupina migrantů ničí policejní auto v Itálii. Háček je v tom, že jde o záběry z natáčení filmu, který se promítal i v Česku. Nyní se zasadil o další zdražování potravin.

Zatímco "moderním trendem" dezinformační scény jsou v posledních měsících útoky na Evropskou unii a zneužívání tématu koronaviru, "nemoderní" SPD si stále drží starou dobrou migraci. Předseda poslaneckého klubu Okamurovců Radim Fiala ve čtvrtek zveřejnil šokující video, na kterém skupina migrantů ničí policejní auto v Itálii. Háček je v tom, že jde o záběry z natáčení filmu, který se promítal i v Česku.

"Na tohle by stačil jeden samopal z plným zasobnikem jako vystraha," píše pod Fialovým videem Stanislav Hanák. Jeho facebookový profil najdete zde.

"Udělal bych jim to samé, co udělali tomu policejnímu autu , pak bych přístavěl valník a nahazel bych je tam a odvezl na skládku jako odpad," přidává se Eduard Havel.

České facebookové vlastenecké hrdiny rozpálilo video, na němž skupina údajných migrantů ničí auto italských karabiniérů. Video zveřejnil předseda poslaneckého klubu SPD Tomia Okamury Radim Fiala, a přestože byl opakovaně upozorněn na to, že jde o fake, příspěvek na jeho oficiálním profilu stále visí.

"Není to pravda, ale…"

Samotné záběry jsou přemýšlivějším nebo pozornějším lidem podezřelé. Vlevo od skupinky "chuligánů" se pohybuje filmový štáb s mikrofonem na tyči a odraznou deskou. Podezření, že může jít o sehranou scénku, potvrzuje krátké pátrání. Jde o vyvrácený hoax, který už v únoru 2018 použila americká protimuslimská bloggerka Pamela Gellerová.

Její dezinformace byla záhy vyvrácena. Jde o záběry z natáčení filmu Mediterranea z roku 2015. Koprodukční drama popisuje cestu dvojice přátel z Burkiny Faso do Evropy a v roce svého vzniku se promítalo například na 50. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

Když byla Gellerová usvědčena ze lži, zveřejnila krátkou ne-omluvu ve stylu "nebyla to pravda, ale mohla být". "Levicové propagandistické stránky a muslimské teroristické svazy mají problém s jedním z videí, které jsem zveřejnila. Prý není skutečné. Faktem je, že existují tisíce videí odhalujících násilí a destrukci muslimských migrantů, které nevyvolávají žádnou reakci," napsala Gellerová.

Její video ovšem bylo narozdíl od české verze poslance Radima Fialy ze sociálních sítí staženo.

Článek vznikl pro Ústav Nezávislé Žurnalistiky což je nezávislá, nezisková organizace – zapsaný ústav. Zabývá se poskytováním informací, zpravodajstvím a žurnalistikou. Články, analýzy či datové výstupy nabízí všem bez rozdílu k použití za předem daných podmínek.
Robert Malecký, Hlídacípes.org
Přečteno: 1052x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Svoboda a přímá demokracie (SPD), SPD, Hoax, dezinformace, manipulace, Nenávist, Xenofobie, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo