romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Robert Tonelli: Patrik Banga často zapomíná na slovo PATIV

Praha, 28.9.2012 12:15, (ROMEA)

Je pozdní večer, projíždím stránky serveru Romea.cz. A narážím na článek Patrik Banga: Romské sdružení žádá nižší trest – dočkat by se ho ale nemělo. Musím konstatovat, že články tohoto typu mě náramě pobaví a dokonce se i zasměji.

Bangův článek není ani tak zaměřen na "kauzu mačetového útoku v Novém Boru", jako spíše na osobu pana Miroslava Tancoše. Jaký je účel a cíl článku? Co tímto článkem chtěl autor říci?

Připadá mně, že poslední dobou jsou všechny články novináře Bangy mimo realitu, mimo reálné uvažování. Kauza v Novém Boru, je tak specifická, ojedinělá a zcela vyjimečná, že mi ani nepřísluší jí hodnotit. Mohu pouze vyjádřit svůj názor a postoj k této věci.

Vytváření názoru na tak složitý trestný čin, který se odehrál v Novém Boru, by mě nutilo mluvit například s advokáty obou stran i s místními Romy, s pachateli, se státním zástupcem a celkově se seznámit s touto velmi medializovanou kauzou. Pokud jsem tak neučinil, v žádném případě se nemohu k této kauze vyjadřovat, a už vůbec ne veřejně, neboť takto by náhled a informace k celému případu mohly být neúplné a irelevantní.

Článek, jak už jsem zmiňoval, je útokem, s cílem veřejně pošpinit pana Tancoše a jeho organizaci. Tímto vyzývám p. Bangu, aby nezaujímal utočné pozice v jednotlivých článcích a choval se slušně ke starším Romům. A aby se alespoň trošku řídil novinářským etckým kodexem a morálními normami.

Pativ (čest, úcta, pocta), to je slovo, na které dost často autor článku zapomíná. Pouštět se do paní Samkové, která je vynikající advokátka, a napsat o ní, že není Romka, tak to je drzost nejvyšší. Myslím si, že paní Samková má více v sobě romipen a pativ, než pan Banga. Jsem přesvědčený, že paní doktorka by nikdy nikoho neoznačila za „degeše“, neboť i ten degeš má svá práva a povinnosti. Nikdo nemůže snižovat lidskou důstojnost a právní postavení jekéhokoli jedince ve společnosti.

Osobně bych poprosil, abychom vyšetřování incidentu v Novém Boru nechali na orgánech trestně činných, které se touto kauzou zabývají. Nepasujme se do role soudce, nenáležínám to! Patrik Banga, ač možná neúmyslně a nedomyšleně, některými články snižuje laťku „ romství a pativ“, něco, na čem jsme přeživali desítky, možná stovky let. Naše historie není přece jen o zpěvu a tanci, ale především o úctě a respektu k starším Romům, ač někdy třeba nesouhlasíme s názory, které zastávají.

Milena Hubschmannová, která je nedílnou součástí naší historie, má podíl na průlomových zaležitostech, nejen na poli politickém, ale i občanském (mimo jiné modifikovala a kodifikovala romský jazyk), by se dnes musela otáčet v hrobě, kdyby četla některé články Patrika Bangy - promiňte mi tu nezdvořilost, ale jiným způsobem to neumím vyjádřit. Velmi jsem si vážil pani Hubschmannové a vždy k její osobě budu shlížet s velkým respektem. V každém člověku viděla osobnost, milovala naši kulturu, naši historii, náš jazyk, ale především nás všechny.

A nejen proto můj článek k Patriku Bangovi, který systematicky pohřbívá „romipen“, romskou historii a romský život. Už dost Patriku Bango!
Přečteno: 3844x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mačetový útok, Nový Bor, Miroslav Tancoš, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo