romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Satirická glosa Františka Kostlána: Ať žije podmínka!

3.6.2020 17:24
Dej mu jen podmínku. Koláž FK
Dej mu jen podmínku. Koláž FK

Tento týden došly tři soudy ke stejnému posouzení tří různých rasistických trestných činů. Za takové zločiny se u nás i na Slovensku už dlouhá léta nejčastěji udělují podmínečné tresty. A protože trestné činy tohoto charakteru jsou podle práva posuzovány přísněji než jiné, musíme za stejný zločin s podtextem nerasistickým hledat tresty ještě nižší než jsou podmínky. Je mi jasné, že ironie a satirický pohled na věc se k takovým případům příliš nehodí, ale berte to, prosím, jako vyjádření bezmoci a bezradnosti nad rozhodováním středoevropské justice.

Za propagaci nacismu a rasismu byl u plzeňského soudu potrestán Jaroslav Hegner, který v září 2018 na akci u Boleveckého rybníka v Plzni umístil vlajku s hákovým křížem. K tomu si oblékl tričko se symbolem takzvaného Klansmana v bílé kápi a v hajlujícím postoji s napřaženou pravicí - jde o symbol rasistické americké organizace Ku-klux-klan, která má na rukou krev zavražděných černochů, jejichž segregaci a diskriminaci podporoval a podporuje. Hegner byl za propagaci nacismu, hlavně při fotbalových utkáních, již odsouzen (samozřejmě podmíněně), v jeho trestním rejstříku je deset záznamů včetně výtržnictví.

Zřejmě právě proto dostal nyní tak neuvěřitelně těžký trest, tedy znovu podmínku, a pokutu 50 tisíc korun. Až bude za totéž stát u soudu popadesáté, vyfasuje nejpíš odměnu a namísto něho zavřou demonstranta s vlajkou EU.

Představme si například, že by pachatel namísto toho vyvěsil vlajku se Stalinem a propagoval by vraždění v komunistických koncentračních táborech - to je sice stejně odporné jako propagace nacismu a rasismu, leč v nižší trestné sazbě (nejde o rasismus). Jaký nižší trest by dostal? U nás je to jasné: žádný. Policie a justice se takovými zločiny nezabývají, možná proto, že nižších trestů, než je podmínka, nemají soudci příliš na rozdávání.

Ve slovenské vesnici Klenová vtrhli do romského domku dva muži, přitom vyrazili a rozbili vchodové dveře. Jeden z nich křičel, že je Hitler a že všechny zabije. "Ty špinavá cikánko, pojď ven, ať tě dobijeme, ať tě zabijem. Já jsem tu Hitler, jsem tu i šéf, jsem tady pán, já vás zabiju, všechny vás zabijeme," popsala paní Naděžda počátek napadení. V momentě, kdy tito muži vtrhli do domu, byla doma sama s dětmi, včetně několikatýdenního miminka. A hádejte, jaký dostali trest? Spávně - podmínku. 

Dejme tomu, že by pachatelé při tom nepokřikovali rasisticky, jaký nižší trest než podmínku by asi za vyhrožování a porušování domovní svobody dostali? Sto hodin veřejných prací? Dobře jim tak, násilníkům, to zametání ulic jim vyžene přepadávání matek s miminky z hlavy.

Pražský městský soud uložil Renátě Pelikánové dvouletý podmíněný trest za to, že na facebooku chválila pachatele teroristického útoku na mešity v novozélandském Christchurchi. Uznal ji vinnou z podpory a propagace terorismu. Státní zástupce, který navrhoval poslat Pelikánovou do vězení, se na místě odvolal, pachatelka trest přijala (aby také ne). Pelikánová na svém facebookovém profilu o tomto teroristovi napsala toto "Tak tohle je velký frajer, kéž by nás takových bylo víc, když s těma sviněma muslimskýma vlády nic nedělají a ještě jim ustupují." Dodala, že muži děkuje za jeho odvahu. 

Devětadvacetiletý terorista zastřelil loni v březnu při útoku ve dvou mešitách v Christchurchi pět desítek mužů, žen i dětí. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu. Je obžalovaný z 51násobné vraždy, pokusu o vraždu dalších 40 osob a z terorismu a hrozí mu doživotí. Ale je možné, že se novozélandská justice poradí s tou českou a slovenskou a nakonec mu udělí podmínku. Pro výstrahu ostatním.

Dejme tomu, že by ta paní namísto vraždění muslimů schvalovala třeba církvení zákaz používání kondomů v Africe, který má kvůli AIDS na svědomí mnohem více mrtvých než všechny teroristické útoky dohromady. Jaký nižší trest než podmínku by asi dostala? Duka by ji přijal do kláštera? 

Přečteno: 950x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Soud, trestHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo