romea - logo
25. dubna 2019 (čtvrtek)
svátek má Marek
Loading
rozšířené vyhledávaní

"Slušní Češi" jsou v šoku. "Proticikánský" zákon exposlankyně Řápkové, který s nadšením vítali, platí i pro ně

1.10.2016 23:32
Ivana Řápková (FOTO: Gavriela2, Wikimedia Commons)
Ivana Řápková (FOTO: Gavriela2, Wikimedia Commons)

V Česku k prvnímu říjnu začíná platit novela zákona o přestupcích. Obce budou muset ve vyhlášce zveřejňovat seznam akcí, které svým konáním mohou narušit noční klid. Dosud stačilo, aby pořadatelé dostali výjimku, o které rozhodoval obecní správní orgán. Nově bude seznam akcí schvalovat zastupitelstvo. A v diskuzích se strhla mela. Jenže lidé mají prostě jen krátkou paměť.

NOVELA ZÁKONA

  • Podle novely zákona se po 22:00 nebudou moci konat hlasité akce, které nebudou napsané ve vyhlášce. Za případné porušování nočního klidu lze uložit například pokutu deset tisíc korun.
  • V případě opakování přestupku se tato pokuta může zvýšit na 15 tisíc. Jako další sankce lze uložit napomenutí, zákaz činnosti, propadnutí věci či zákaz pobytu.

"Takové zákazy tady nebyly ani za totality," píše na Facebooku pod článkem serveru ČT24.cz jeden ze čtenářů. "Tak to je naprosto směšné opatření této socialisticko-oligarchické vlády," rozčiluje se facebookový diskutér. "Který idiot za tohle může," ptá se další.

Zdá se, že lidé mají velmi krátkou paměť, takže jí těmto diskutérům pojďme osvěžit.

Psal se rok 2011 a protiromské nálady vybičované některými politiky a médii byly v plném proudy. A právě v této chvíli přichází s požadavkem přitvrdit trestání přestupků tehdy již bývalá primátorka Chomutova a tehdejší poslankyně za ODS Ivana Řápková. Navrhuje změnu zákona o přestupcích s tím, že bude možné například uložit až roční zákaz pobytu v obci tomu, kdo spáchá některé typy přestupků a nebude mít v obci trvalý pobyt, navrhuje zákonem určit dobu nočního klidu od 22 hodin do 6 hodin atd.

A celé je to prezentováno jako "proticikánský" zákon. A lidé jsou nadšeni a jásají. Stačí se podívat do diskuze pod rozhovorem s poslankyní Řápkovou.

"Téhle paní fandím, pokud by se takto chovali všichni starostové a komunální politici, byla by dána jasná pravidla," zní jeden z mnoha pochvalných komentářů. "Musím říci, že ve všech bodech, jež jsou předmětem tohoto článku, s ní zcela souhlasím,"píše další. A tak bych mohl pokračovat.

Lidé jásali, protože si bláhově mysleli, že tenhle zákon pro ně platit nebude. Ten přeci bude platit jen pro ty "cikány". Panu Lakatošovi se oslava zatrhne, ale panu Novákovi hulákat u piva až do rána obec povolí. A ejhle, dnes je zákon dotažen do konce.

Tak jste to přeci, vážení rozčílení diskutéři, společně s paní Řápkovou chtěli, ne?

Přečteno: 35935x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

zákon, Ivana Řápková, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo