romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

"Slušní Češi" jsou v šoku. "Proticikánský" zákon exposlankyně Řápkové, který s nadšením vítali, platí i pro ně

1.10.2016 23:32
Ivana Řápková (FOTO: Gavriela2, Wikimedia Commons)
Ivana Řápková (FOTO: Gavriela2, Wikimedia Commons)

V Česku k prvnímu říjnu začíná platit novela zákona o přestupcích. Obce budou muset ve vyhlášce zveřejňovat seznam akcí, které svým konáním mohou narušit noční klid. Dosud stačilo, aby pořadatelé dostali výjimku, o které rozhodoval obecní správní orgán. Nově bude seznam akcí schvalovat zastupitelstvo. A v diskuzích se strhla mela. Jenže lidé mají prostě jen krátkou paměť.

NOVELA ZÁKONA

  • Podle novely zákona se po 22:00 nebudou moci konat hlasité akce, které nebudou napsané ve vyhlášce. Za případné porušování nočního klidu lze uložit například pokutu deset tisíc korun.
  • V případě opakování přestupku se tato pokuta může zvýšit na 15 tisíc. Jako další sankce lze uložit napomenutí, zákaz činnosti, propadnutí věci či zákaz pobytu.

"Takové zákazy tady nebyly ani za totality," píše na Facebooku pod článkem serveru ČT24.cz jeden ze čtenářů. "Tak to je naprosto směšné opatření této socialisticko-oligarchické vlády," rozčiluje se facebookový diskutér. "Který idiot za tohle může," ptá se další.

Zdá se, že lidé mají velmi krátkou paměť, takže jí těmto diskutérům pojďme osvěžit.

Psal se rok 2011 a protiromské nálady vybičované některými politiky a médii byly v plném proudy. A právě v této chvíli přichází s požadavkem přitvrdit trestání přestupků tehdy již bývalá primátorka Chomutova a tehdejší poslankyně za ODS Ivana Řápková. Navrhuje změnu zákona o přestupcích s tím, že bude možné například uložit až roční zákaz pobytu v obci tomu, kdo spáchá některé typy přestupků a nebude mít v obci trvalý pobyt, navrhuje zákonem určit dobu nočního klidu od 22 hodin do 6 hodin atd.

A celé je to prezentováno jako "proticikánský" zákon. A lidé jsou nadšeni a jásají. Stačí se podívat do diskuze pod rozhovorem s poslankyní Řápkovou.

"Téhle paní fandím, pokud by se takto chovali všichni starostové a komunální politici, byla by dána jasná pravidla," zní jeden z mnoha pochvalných komentářů. "Musím říci, že ve všech bodech, jež jsou předmětem tohoto článku, s ní zcela souhlasím,"píše další. A tak bych mohl pokračovat.

Lidé jásali, protože si bláhově mysleli, že tenhle zákon pro ně platit nebude. Ten přeci bude platit jen pro ty "cikány". Panu Lakatošovi se oslava zatrhne, ale panu Novákovi hulákat u piva až do rána obec povolí. A ejhle, dnes je zákon dotažen do konce.

Tak jste to přeci, vážení rozčílení diskutéři, společně s paní Řápkovou chtěli, ne?

Přečteno: 35943x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

zákon, Ivana Řápková, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo