romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Štěpán Ripka: Neonacisté nepatří ani do Kraslic. Jde jim o peníze a násilí

Kraslice, 6.9.2013 22:35, (ROMEA)
Štěpán Ripka, pražský mluvčí Platformy pro sociální bydlení (Foto: ROMEA TV)
Štěpán Ripka, pražský mluvčí Platformy pro sociální bydlení (Foto: ROMEA TV)

V sobotu se v Kraslicích v Karlovarském kraji koná nenávistný pochod. Pod záminkou předvolebního mítinku jej pořádá neonacistická DSSS pod vedením Tomáše Vandase. Tomu však Kraslice na srdci neleží.

Když začínal, spojoval se s Kluby českého pohraničí proti sudetským Němcům. Dnes se naopak kamarádí s německou neonacistickou stranou NPD, která požaduje, aby byly Sudety Němcům vráceny. Vandas se změnou názorů očividně problém nemá, umí se chopit příležitosti.

Již v létě DSSS zveřejnila nepravdivou tiskovou zprávu o kriminalitě Romů v Kraslicích. Jak potvrdil místostarosta Kraslic Otakar Mika, v červenci zprávu vyhodnocoval spolu s policií a zjistili, že skutečnosti uvedené Vandasem jsou smyšlené. Dokládají to policejní záznamy.

Vandasovi jde o jediné – aby sehnal aspoň 80 tisíc voličů, za které by od státu dostal osm miliónů Kč

Tenkrát Vandasovi prý nechtěli přidávat na publicitě, a tak věc nekomentovali. Nyní je však třeba říct jasně, že Vandas problémy fabrikuje a nafukuje. Navíc zve lidi k volbám, i když musí vědět, že šanci dostat se do parlamentu nemá. Jde mu o jediné – aby sehnal aspoň 80 tisíc voličů, za které by od státu dostal osm miliónů Kč.

Policie vehementně přesvědčuje místní Romy i lidi z celého regionu, ať v sobotu zůstanou doma a nejdou se postavit proti pochodu. Navrhuji, že místo toho by policie a samospráva měly přesvědčovat místní, kteří se chystají přijít na nenávistný pochod, aby doma zůstali oni.

Podle mě zástupným argumentem je, že pokud by člověk proti neonacistům protestoval, vlastně by jim pomáhal se zviditelnit. Mají lidé s odlišným názorem sedět doma? Mají ti, proti kterým je pochod mířen, čekat, až jim rozlícený dav přijde pod okna?

Nemyslím. Co by se muselo stát, aby vandasovci pochopili, že Kraslice neonacismus nepodporují? Místní politici, učitelé, ředitelé škol, pamětníci a historici, zaměstnanci městského úřadu i místních podniků by museli přijít vyjádřit s neonacismem nesouhlas. Každý za sebe s vlastním transparentem jako občan, ale i za svou profesi. Politici a učitelé jsou v tomto ohledu nejdůležitější.

Před dvěma lety se podobný pochod konal v blízké Rotavě. Českým neonacistům přijelo na pomoc ještě několik autobusů neonacistů německých. Průvod se vydal na pochod sídlištěm a v jeho čele šla starostka, která se později vyjádřila, že pouze monitorovala situaci. To však bylo naprostým symbolickým vítězstvím neonacistů.

Vedle toho šli v průvodu také učitelé z místní školy. Romští rodiče, kteří se účastnili protidemonstrace, tak viděli učitelky svých dětí po boku agresivních neonacistů z celé ČR a Německa. Ředitelka školy později situaci komentovala tak, že její učitelé mají jako občané právo se takových pochodů účastnit.

Kraslice si již zblízka zažily problémy způsobené segregační bytovou politikou měst a ziskuchtivými podnikateli s realitami. Začalo to v Sokolově, kde se město rozhodlo prodat 200 bytů na sídlišti včetně nájemníků soukromé osobě. Podle bývalého starosty Karla Jakobce domy prý chátraly a město nemělo na jejich opravu. Cena? 10 milonů Kč za 200 bytů, tedy asi 50 tisíc Kč za jeden. Potom, co liberecký podnikatel Kendík paneláky s asi tisícovkou nájemníků od města odkoupil, nastalo velké stěhování. Pod záminkou rekonstrukce domů se podařilo podnikateli velkou část sokolovských romských dělníků vystěhovat, ve městě však mnozí bydlení nenašli. Příležitosti se chytli další podnikavci, a i do Kraslic začali proudit lidé, kteří zde nikdy nebydleli.

Nenávist a násilí, které otevřeně i skrytě navrhuje Vandas a jeho holohlaví kamarádi, řešení nenabízí.

Ve dvou domech s 24 byty se během šesti let vystřídalo 133 domácností, velká část z nich právě ze Sokolova, ale i z vesnic a měst v regionu. Naprostá většina z nich se už z Kraslic zase dávno odstěhovala. Množily se také mýty, že do Kraslic přišel větší počet Romů z Chanova, to však není pravda. Od roku 2006 je pak v Kraslicích v zásadě klid. Myslím, že Krasličtí by měli jít právě za bývalým sokolovským starostou, podnikatelem Kendíkem a dalšími spekulanty, kteří mohou za velkou migraci romských rodin v regionu. Měli by chtít po radnici Sokolova, ať nabídne lidem, kteří museli město po roce 2000 nuceně opustit, znovu bydlení.

Žádné sousedství není bez problémů, jde o to, zda a jak se s problémy vypořádáváme. Nenávist a násilí, které otevřeně i skrytě navrhuje Vandas a jeho holohlaví kamarádi, řešení nenabízí. Vandasovi jde o peníze a jeho kamarádům o to, se poprat. Je právě na místních, aby ukázali, že v Kraslicích neonacisty nechtějí.

Článek vyšel ve zkrácené podobě 6. 9. 2013 v deníku Právo, autor je sociolog a majitel kraslické trumpety Amati

Přečteno: 2198x
 

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, Rasismus, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo