romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Svazky gayů a leseb: důkaz o nesmyslnosti argumentů odpůrců

Praha, 15.8.2012 10:43, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Dne 1. července 2012 „oslavil“ institut registrovaného partnerství šest let existence v České republice. Předcházela mu práce mnoha gay a lesbických aktivit a sdružení v čele se Sdružením organizací homosexuálních občanů (SOHO) v ČR a Gay iniciativou v ČR od roku 1992. Nejdříve je čekal nelehký úkol přesvědčit širokou veřejnost o hlouposti rozšířených předsudků z dob minulých, a pak politickou reprezentaci o snaze dorovnat práva komunity do stavu nula na roveň ostatních. Nikoliv nad rámec většinové společnosti, jak se snaží dodnes záměrně mylně přesvědčovat homofóbní jedinci schovávající se za konzervativní, křesťanské (nebo dokonce extrémistické) hodnoty a umělý pojem „homosexualismus“.

Díky odporu KDU-ČSL a části ODS se dařilo jednotlivé vládní a poslanecké návrhy zákona o registrovaném partnerství zamítat. K zvratu došlo 15. 3. 2006, kdy Poslanecká sněmovna přehlasovala předchozí teatrální veto věčného odpůrce gayů a leseb prezidenta Klause.

Praxe ovšem dokazuje, že všechna domnělá fakta, která tehdy uváděli oponenti, se ukázala jako lichá a někdy dokonce záměrně lživá. Někteří z nich své předchozí argumenty nyní bez okolků popřeli, pokračují novými dezinterpretacemi a v dalších spolcích prostřednictvím jiných témat, jakým je například současný festival Prague Pride, zneužívají tuto tématiku k vlastnímu zviditelnění a pocitu důležitosti, někdy ovšem bohužel také k šíření nenávisti a agrese.

Pomalu se blížíme číslu 3000

Vstoupit do společného svazku se za šest let rozhodlo 2780 gayů a leseb. Z toho bylo 963 párů mužských a 427 ženských. Podíl ukončených partnerství tvoří zhruba desetinu z nich (pravděpodobně 135). Přesné číslo není jasné, protože Praha jako jediný kraj tento údaj neeviduje.

Kateřina Petříčková z Prahy si nedávno s partnerkou Kristýnou připomněla totéž výročí – šestileté partnerství: "Zaregistrovaly jsme se na Staroměstské radnici, a to 19. července 2006 v 11.00 hodin dopoledne. Pojaly jsme to jako klasický obřad s hosty a proslovy. Dalo nám to jistotu - cítíme se jako rodina a máme i společné příjmení. Jelikož máme společný majetek, v případě dědictví apod. bude vše jednodušší řešit. Je nám 30 a 35 let a rozdíl mezi manželským hetero párem a naším nepociťuji. Obě uznáváme tradiční manželský život, proto jsme se zaregistrovaly se slibem - 'navždy'. Snad ho dostojíme..."

Zájem o registraci se výrazně zvýšil

Zajímavým aspektem je, že první pololetí letošního roku bez mála dosáhlo rekordu z první poloviny roku 2007 (107 dvojic), kdy do partnerství vstupovaly páry, které roky čekaly na tuto příležitost. V průběhu let se ukázalo totiž, že v prvním pololetí je pokaždé menší zájem, než ve druhém. V roce 2011 bylo v prvním pololetí uzavřeno 68 partnerství, letos 102.

Pravé „partnerské šílenství“ nastalo letos v létě podle matrikářky Jaroslavy Vrňákové ve středočeském kraji, kde jsou hojně využívány slavnostní obřady mimo městský úřad (např. na Karlštejně, na Žebráku a na dalších atraktivních místech tohoto regionu).

Zkušenosti jsou veskrze pozitivní

Právě společenská zkušenost s gay a lesbických páry dokládá, že účelová fakta uváděná údajnými bojovníky za tradiční hodnoty jen uráží většinu slušných gayů a leseb, kteří jsou poctivými občany a příkladnými lidmi ve svém okolí, kteří řádně plní své povinnosti, platí daně a podílí se plnohodnotně na společném soužití a kvalitě života spolu s ostatními lidmi v naší zemi.

Velké díky proto rozhodně patří matrikářkám a všem zástupcům samosprávy, kteří s gayi a lesbami přicházejí do styku a pomáhají jim vstoupit do společného soužití a zodpovědnosti z toho plynoucí i před zákonem. K tomu dodává Jana Stančíková, vedoucí matriky v Ostravě: „S partnery je dobrá spolupráce, jsou fajn, vždy se v pohodě domluvíme, respektujeme jejich přání. Mám za to, že jsou i oni s přístupem ze strany úřadu spokojeni, děkují, vyzařuje z nich štěstí, no prostě vše je v naprostém pořádku.“

Novinkou je, že Rada města Jihlavy 14. 6. 2012 schválila povolení uzavření partnerství mimo místo stanovené Radou města Jihlavy (kanceláře matrik č. dveří 10 a 11 a barokní a gotická obřadní síň) v rámci kraje Vysočina, a to za poplatek 3000 Kč.


Láska nezná hranice

Registrované partnerství propaguje Českou republiku také v zahraničí, neboť ve 132 případech byl jedním z partnerů cizinec nebo cizinka. Nejspočetněji jsou zde samozřejmě zastoupeni občané Slovenska, ale nejen oni, i lidé z dalších evropských a amerických států, ale také z mnoha exotických zemí napříč celým světem (například Kolumbie, Brazílie, Mexiko, Venezuela, Filipínská republika, Dominikánská republika, Tchajwan, Trinidad a Tobago, Thajsko, Austrálie, Kazachstán, Ázerbajdžán, Moldavsko, Gruzie, Rusko, Čína atd.).

Rovněž zastupitelské úřady zemí, jejichž občané se u nás do partnerství rozhodli vstoupit, jsou v jednáních většinou vstřícné, a to dokonce často i v případech, kdy v jejich zemi není institut partnerství dosud legalizován.

Krátce z historie

Zákon o registrovaném partnerství vstoupil v platnost 1. července 2006. Česká republika se stala první z postkomunistických zemí, které se podařilo registrované partnerství zavést.

1. 7. 2006 vstoupili po sedmiletém vztahu do partnerství jako první v ČR v Ostravě v obřadní síni magistrátu tehdy 26letý kuchař Josef a 42letý železničář Karel. Prvními ženami byly opět tamtéž 30letá prodavačka Štěpánka a 27letá pekařka Vendulka.

O dva dny později 3. 7. uzavřeli na hradě Karlštejn registrované partnerství po 20 letech svého vztahu zpěvák Pavel Vítek a manažer Janis Sidovský. Následováni v dalších letech byli známými osobnostmi jako např. moderátoři Aleš Cibulka a Michal Jagelka, herec Marcel Vašinka a režisér Miroslav Walter, herec Lumír Olšovský a jeho přítel Pavel Bár a zatím naposledy tanečník Yemi A.D. s  partnerem Jaromírem Smetanou a další.


Autor napsal článek ve spolupráci s matrikami z jednotlivých krajů (statistické údaje). Názory uvedené v textu jsou ovšem jeho vlastním postojem.
Milda Šlehofer dříve působil jako konzulant Linky duševní tísně zaměřující se právě na gay a lesbickou problematiku, zástupce ředitele nadace a občanského sdružení Sokrates, ředitel protidrogového centra v Mostě, sociální koordinátor občanského sdružení Most k naději, šéf sekce ekonomiky a administrativy SOHO v ČR, zástupce předsedy Gay iniciativy v ČR. Je laureátem letošní Ceny portálu Colourplanet za dlouholetý přínos LGBT minoritě v ČR.
Dnes již není členem žádného občanského sdružení ani GL aktivity, jen shromažďuje data o registrovaném partnerství, na kterém se jako gay aktivista podílel (a stal se tak dosud jediným oficiálním zdrojem těchto dat).


Milda Šlehofer
Přečteno: 1373x
 

Kam dál:

Štítky:  

Gay, Lesby, Menšiny, Prague PrideHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo