romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tomáš Ščuka: Křečkovy názory jen potvrzují jeho nekompetentnost

20.7.2020 11:41
Tomáš Ščuka
Tomáš Ščuka

V posledním týdnu si většina z nás jistě všimla některých názorových perel veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. On sám pocítil ve veřejném prostoru hlasitý nesouhlas již po svém zvolení na tuto pozici. Převládaly pochybnosti o jeho nedostatečné právní odbornosti v oblasti lidských práv a rovněž výhrady vůči jeho veřejně známým stereotypizujícím názorům na Romy.

Ochrana lidských práv obecně by přitom měla být v době virtuálního sociálního prostoru k diskusím, názorům či masivním hoaxům základní právní garancí každého demokratického státu. Evropská unie má v těchto otázkách výrazné rozdíly, lidskoprávní přístupy členských států jsou velmi odlišné. Rovné postavení ve společnosti funguje lépe v západních zemích Evropy.

Máme však i země, které se s komunistickým neřádem dodnes náležitě nevypořádaly. Sem bohužel musím zařadít i Českou republiku, které jsou v mnohých ohledech některé právní principy a zásady týkající se lidských práv zcela cizí!

Poslanecká sněmovna jako vrcholný orgán demokracie jen stěží vysvětlí svému lidu volbu Stanislava Křečka do úřadu veřejného ochránce práv. Máme přitom řadu fundovaných právních odborníků, kteří se těší respektu občanů. Namísto nich máme v čele úřadu osobu, která se svými názory k lidskoprávním tématům sama degraduje. Pane Křečku, práce VOP se netýká jen romské menšiny, kterou jen Vy sám ve svých prohlášeních zvýrazňujete a popisujete jako problém!

Ochrana práv občanů ze strany VOP je vizitkou celé naší společnosti. Zejména pak dodržování základních lidských práv a svobod vyplývajících z  národních i nadnárodních dokumentů zaručujících rovné postavení občanů bez rozdílu.

Tendence rozdělovat společnost jsou nebezpečné a už vůbec nepatří do pracovní agendy VOP. Hovoříte-li o zhoršující se situaci Romů ve všech evropských zemích, kde žijí, není to pravda. Situace s Romy je stále stejná pouze v těch zemích, kde chybí politická vůle vlády stav skutečně změnit. Anticiganistický postoj politiků je totiž při jejich práci mnohem jednodušší, než projevit odvahu a aktivně řešit integraci Romů jako problém celé společnosti! To je hlavní bariéra, proč se věci neposouvají vpřed.

Mnoho Romů, kteří emigrovali z těchto zemí (kde cítili nerovnost) v 90. letech do zemí západní Evropy, žije a vede spořádaný život. Jejich děti ve školách prospívají a jsou součástí hlavního vzdělávacího proudu. Proto paušalizace VOP, že Romové jsou problém všude, kde žijí, je kromě nepravdy také důkazem nekompetentnosti ombudsmana.

Stejně tak vzbuzujete úsměv a následně smutný údiv i u dalších veřejných sdělení. Doporučujete, abychom si své záležitosti řešili sami. Znamená to tedy, že nejsme právoplatnými občany České republiky? Ústavní zákon, listina základních práv a svobod či demokratické instituce jako garance pro rovná práva občanů se Romů netýkají?

Stejně tak není možné tvrdit, že jen na základě nízkého počtu stížností/podnětů k diskriminaci občanů je stav věcí v pořádku. Není snad nízký počet stížností i odrazem nedostatečného občanského a právního vzdělávání občanů?

V posledních dnech byly zveřejněny informace o rostoucí diskriminaci Romů na trhu s bydlením. Ač splňují všechny požadavky realitních kanceláří a majitelů nemovitostí, jsou odmítnuti jen z důvodu svého původu. Budete jako VOP toto rostoucí nerovné zacházení s určitou skupinou občanů aktivně řešit? Nebo se opět necháte veřejně slyšet, že majitel má právo vybrat si, koho chce, i když se jedná o odmítnutí na základě etnicity?

Pasivní přístup v této záležitosti jen podpoří život těchto občanů v nedůstojných podmínkách a z toho vyplývající limity při plnění si svých povinností, po kterých tak často voláte! Nezapomínejme však i na práva těchto lidí, mezi něž důstojné bydlení bezesporu patří.

 

Článek vyšel v časopise Romano hangos.

Tomáš Ščuka
Přečteno: 1337x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Lidská práva, Romové, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo