romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tomáš Ščuka: Nenávist k romským uprchlíkům je varovná

3.6.2022 14:14
Tomáš Ščuka
Tomáš Ščuka

V posledních letech jsme svědky nezvyklé doby způsobené děním u nás i ve světě. Po několika vlnách COVID pandemie sledujeme ve 21. století v přímém přenosu válečný konflikt na Ukrajině. Ruská agrese trvá již tři měsíce a stála Ukrajinu mnoho civilních životů. Každým dnem umírají nevinní lidé. Často jsou mezi oběťmi ženy a děti.

Celý systém registrací fungoval do jisté doby zcela bez problémů. Změna přišla v dubnu, kdy větší města v ČR zaznamenala příchod romských uprchlíků z Ukrajiny. Konkrétně pak početné skupiny romských matek s dětmi. Najednou začal mít toliko chválený dobře fungující registrační systém problémy.

K dnešnímu dni uprchlo před válkou z Ukrajiny více než 6,5 milionu lidí. Solidarita zemí Evropské unie, kam běženci přicházejí, je obrovská. Podobně tomu bylo i během zmíněné pandemie, kdy si lidé dle svých možností vzájemně pomáhali.

V tomto ohledu Česko rozhodně nezaostává! Při pomoci Ukrajině sehrává česká vláda významnou roli. Ať už se bavíme o formě finanční, věcné či poskytnutí dočasné ochrany běžencům. Více než 300 000 lidem byla poskytnuta ochrana a ubytování.

Celý systém registrací fungoval do jisté doby zcela bez problémů. Změna přišla v dubnu, kdy větší města v ČR zaznamenala příchod romských uprchlíků z Ukrajiny. Konkrétně pak početné skupiny romských matek s dětmi. Najednou začal mít toliko chválený dobře fungující registrační systém problémy. Z různých regionů přicházely obtíže s registrací těchto skupin včetně zajištění důstojného ubytování. 

Výsledkem je skutečnost, že již více než dva měsíce necháváme jako jedna z nejvíce solidárních společností ve světě přespávat ženy z malými dětmi (mnohdy i miminky) venku. Jedna z nejzranitelnějších skupin tak přespává na nádražích, v parcích a dalších veřejných prostorech.

Ačkoliv o těchto lidech nemáme ani základní informace, krajská asistenční centra spolu s některými obcemi je i přesto dovedou velmi rychle odlišit od těch 300 000 bezproblémových uprchlíků. 

Nu, tzv. narativ (dominantní příběh) o potížistech, nepřizpůsobivých a kriminálních živlech má holt obrovskou moc! Je snad náhoda, že otázku dvojího občanství řešíme tak pozdě? Tedy po příchodu uprchlíků romského původu? Měla snad česká samospráva nutkání řešit důsledky Orbánovy politiky s maďarským občanstvím u více než 99 % zaregistrovaných žadatelů? Nevzpomínám si.

Bohužel přístup některých politiků mé dojmy a pocity jen utvrzuje. Veřejné snahy zpochybnit situaci nejvíce ohrožených skupin uprchlíků jen na základě stereotypizace a chybějící odvahy měnit sociální klima k lepšímu soužití pokládám ze strany demokraticky zvolených zástupců za jejich nejvyšší možné selhání! Profesní i morální. Máme-li věci posouvat dopředu a přibližovat se k vyspělým svobodným společenstvím, nelze potírání základních lidských práv přehlížet. A obávám se, že obrovská solidarita Čechů pomáhat v této těžké době Ukrajině existující romofobii nezakryje.

Vždyť se tu bavíme o pouhých 1500 lidech. Matky s dětmi hledající bezpečné a důstojné prostředí pro přečkání válečné krize namísto toho čelí již několik týdnů mediální pozornosti, o kterou určitě nestojí. Hlavně by k ní vůbec nemuselo dojít, pokud bychom těchto 1500 osob předem neodsoudili a poskytli jim stejnou dočasnou ochranu jako ostatním.

Nebýt  dobrovolníků z neziskového sektoru, hasili bychom nyní mnohem větší škody. Malé světélko vidím mezi některými občanskými spolky, které pomáhají bez rozdílu. K dalšímu postavení romské menšiny se však musí čelem postavit především vláda.

Ovšem dokud spí venku pouze romští uprchlíci, lze nad potřebnou změnou jen stěží přemýšlet.

Paľikerav tumange.

Článek vyšel i v Romano Hangos

Tomáš Ščuka
Přečteno: 1203x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Rasismus, Xenofobie, Diskriminace, Extremismus, Migrace, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo