romea - logo
19. září 2021 (neděle)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tomáš Ščuka komentuje: Rom na kandidátce SPD Tomia Okamury? Extrémy jsou všude, ti lidé se sami znemožňují komentuje

4.9.2018 13:22
Tomáš Ščuka
Tomáš Ščuka

Letos na podzim 5. a 6. října nás čekají komunální volby do zastupitelstev měst a obcí a dále také volby do Senátu, horní komory Parlamentu České republiky.

V posledních dnech jsem si proto nemohl nevšimnout ostrých reakcí některých Romů na mladého Roma, který se rozhodl kandidovat za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD) v Karviné.

Při prvním čtení kritických komentářů k této jeho kandidatuře, jsem negativní poznámky a velké rozhořčení ze strany Romů chápal. Často jsou podobné případy vnímané jako zrada, zaprodanost, apod.

Majorita zase hledí na podobné případy u Romů humorně a s pobavením.

Tomu všemu rozumím, že svoboda slova nám dnes na sociálních sítích dává pohodlnou možnost vyjádřit se k nestandardním jevům nebo postojům ve společenském životě jehož jsme součástí.

Na druhou stranu si říkám, že přítomnost tzv.a výkyvů nebo odchylek chování či postojů do společenského prostředí bohužel patří. V našem životě se pravidelně setkáváme s lidmi, kteří vybočují od většinového názorového proudu či pravidel společenského chování. Může nás to na malou chvíli překvapit, ale dlouhodobě se nad tím běžně nepozastavujeme.

Kladu si proto otázku, zda máme podobné extrémy vnímat stejně i v případě, že se objeví uvnitř naší romské komunity?

 Má odpověď zní Ano! I my Romové máme právo na extrémy!

Ačkoliv se nám kandidatura mladého Roma za SPD nemusí líbit, je třeba si uvědomit, že se nejedná o první ani poslední případ v této oblasti. Jistě si pamatujeme romské kandidáty v 90 letech za republikány Miroslava Sládka. Vzpomeňme i na hlasité romské podporovatele Jiřího Čunka nebo chomutovské primátorky Řapkové, která přišla s radikálním řešením romské otázky. Na tyto případy opravdu nezapomínejme a naopak se je učme přijímat stejně, jako tomu chodí ve většinové společnosti.

Jako romská menšina se odlišujeme od ostatních především naší kulturou! Samotnou demokracii, její principy a hodnoty je ale třeba respektovat ve všech směrech. A stejná národnost či barva pleti s tím nemá co dočinění.

Za své kroky a rozhodnutí si totiž každý nese odpovědnost svojí vlastní. A věřte, že podobné politické kandidatury obvykle úspěch nepřinesou. Ti lidé se znemožňují sami a ještě k tomu veřejně!

Psáno pro Romano hangos

Tomáš Ščuka
Přečteno: 4203x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Extremismus, Svoboda a přímá demokracie (SPD), Tomio Okamura, Komunální volby 2018HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo