romea - logo
24. září 2018 (pondělí)
svátek má Jaromír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tomáš Ščuka komentuje: Rom na kandidátce SPD Tomia Okamury? Extrémy jsou všude, ti lidé se sami znemožňují komentuje

4.9.2018 13:22
Tomáš Ščuka
Tomáš Ščuka

Letos na podzim 5. a 6. října nás čekají komunální volby do zastupitelstev měst a obcí a dále také volby do Senátu, horní komory Parlamentu České republiky.

V posledních dnech jsem si proto nemohl nevšimnout ostrých reakcí některých Romů na mladého Roma, který se rozhodl kandidovat za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD) v Karviné.

Při prvním čtení kritických komentářů k této jeho kandidatuře, jsem negativní poznámky a velké rozhořčení ze strany Romů chápal. Často jsou podobné případy vnímané jako zrada, zaprodanost, apod.

Majorita zase hledí na podobné případy u Romů humorně a s pobavením.

Tomu všemu rozumím, že svoboda slova nám dnes na sociálních sítích dává pohodlnou možnost vyjádřit se k nestandardním jevům nebo postojům ve společenském životě jehož jsme součástí.

Na druhou stranu si říkám, že přítomnost tzv.a výkyvů nebo odchylek chování či postojů do společenského prostředí bohužel patří. V našem životě se pravidelně setkáváme s lidmi, kteří vybočují od většinového názorového proudu či pravidel společenského chování. Může nás to na malou chvíli překvapit, ale dlouhodobě se nad tím běžně nepozastavujeme.

Kladu si proto otázku, zda máme podobné extrémy vnímat stejně i v případě, že se objeví uvnitř naší romské komunity?

 Má odpověď zní Ano! I my Romové máme právo na extrémy!

Ačkoliv se nám kandidatura mladého Roma za SPD nemusí líbit, je třeba si uvědomit, že se nejedná o první ani poslední případ v této oblasti. Jistě si pamatujeme romské kandidáty v 90 letech za republikány Miroslava Sládka. Vzpomeňme i na hlasité romské podporovatele Jiřího Čunka nebo chomutovské primátorky Řapkové, která přišla s radikálním řešením romské otázky. Na tyto případy opravdu nezapomínejme a naopak se je učme přijímat stejně, jako tomu chodí ve většinové společnosti.

Jako romská menšina se odlišujeme od ostatních především naší kulturou! Samotnou demokracii, její principy a hodnoty je ale třeba respektovat ve všech směrech. A stejná národnost či barva pleti s tím nemá co dočinění.

Za své kroky a rozhodnutí si totiž každý nese odpovědnost svojí vlastní. A věřte, že podobné politické kandidatury obvykle úspěch nepřinesou. Ti lidé se znemožňují sami a ještě k tomu veřejně!

Psáno pro Romano hangos

Tomáš Ščuka
Přečteno: 3971x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Extremismus, Svoboda a přímá demokracie (SPD), Tomio Okamura, Komunální volby 2018HLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Rasově motivovaný útok: Dvojice mužů napadla v Trnavě skupinu Romů

20.9.2018 12:13
Slovenská Národní kriminální agentura v pondělí zadržela a obvinila dva muže, kteří v neděli v Trnavě bezdůvodně napadli skupinu Romů při výkopových pracích. Podle facebookové stránky slovenské policie měli čtyřicetiletý Jaroslav a šestadvacetiletý Matúš nejprve Romy verbálně urážet. Pak měli odejít a po chvíli se vrátit se zbraní v ruce. Informoval o tom server Topky.sk.
 celý článek

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková: Že jeden volební hlas nic nezmění? Jsou to jen výmluvy! A ti, co nepůjdou volit, ať si potom nestěžují

20.9.2018 11:16
Dodnes si pamatuji na moment, kdy jsem šla s rodiči poprvé k volbám. Všichni jsme se oblékli do svátečního a vyšli společně z domu. Byl to pro nás významný den. Pro mé rodiče to byla povinnost a dobře si také uvědomovali, že je to i jejich právo. I já vnímám volby jako zásadní věc v mém životě.
 celý článek

Ilustrační FOTO: www.errc.org

Zveřejnění zprávy o extremismu za rok 2017 je opět odloženo. Nedostala se na program jednání Bezpečnostní rady státu

19.9.2018 17:18
Zveřejnění výroční zprávy o extremismu za rok 2017 se znovu zpozdí,
předsednictvo Bezpečnostní rady státu tento bod bez vysvětlení vyřadilo z
programu úterního jednání. Informoval o tom novydenik.cz. Zpráva je
kritizována Hradem, kvůli zmínkám o Okamurově hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo