romea - logo
21. ledna 2019 (pondělí)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tomáš Ščuka komentuje: Rom na kandidátce SPD Tomia Okamury? Extrémy jsou všude, ti lidé se sami znemožňují komentuje

4.9.2018 13:22
Tomáš Ščuka
Tomáš Ščuka

Letos na podzim 5. a 6. října nás čekají komunální volby do zastupitelstev měst a obcí a dále také volby do Senátu, horní komory Parlamentu České republiky.

V posledních dnech jsem si proto nemohl nevšimnout ostrých reakcí některých Romů na mladého Roma, který se rozhodl kandidovat za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD) v Karviné.

Při prvním čtení kritických komentářů k této jeho kandidatuře, jsem negativní poznámky a velké rozhořčení ze strany Romů chápal. Často jsou podobné případy vnímané jako zrada, zaprodanost, apod.

Majorita zase hledí na podobné případy u Romů humorně a s pobavením.

Tomu všemu rozumím, že svoboda slova nám dnes na sociálních sítích dává pohodlnou možnost vyjádřit se k nestandardním jevům nebo postojům ve společenském životě jehož jsme součástí.

Na druhou stranu si říkám, že přítomnost tzv.a výkyvů nebo odchylek chování či postojů do společenského prostředí bohužel patří. V našem životě se pravidelně setkáváme s lidmi, kteří vybočují od většinového názorového proudu či pravidel společenského chování. Může nás to na malou chvíli překvapit, ale dlouhodobě se nad tím běžně nepozastavujeme.

Kladu si proto otázku, zda máme podobné extrémy vnímat stejně i v případě, že se objeví uvnitř naší romské komunity?

 Má odpověď zní Ano! I my Romové máme právo na extrémy!

Ačkoliv se nám kandidatura mladého Roma za SPD nemusí líbit, je třeba si uvědomit, že se nejedná o první ani poslední případ v této oblasti. Jistě si pamatujeme romské kandidáty v 90 letech za republikány Miroslava Sládka. Vzpomeňme i na hlasité romské podporovatele Jiřího Čunka nebo chomutovské primátorky Řapkové, která přišla s radikálním řešením romské otázky. Na tyto případy opravdu nezapomínejme a naopak se je učme přijímat stejně, jako tomu chodí ve většinové společnosti.

Jako romská menšina se odlišujeme od ostatních především naší kulturou! Samotnou demokracii, její principy a hodnoty je ale třeba respektovat ve všech směrech. A stejná národnost či barva pleti s tím nemá co dočinění.

Za své kroky a rozhodnutí si totiž každý nese odpovědnost svojí vlastní. A věřte, že podobné politické kandidatury obvykle úspěch nepřinesou. Ti lidé se znemožňují sami a ještě k tomu veřejně!

Psáno pro Romano hangos

Tomáš Ščuka
Přečteno: 4050x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Extremismus, Svoboda a přímá demokracie (SPD), Tomio Okamura, Komunální volby 2018HLAVNÍ ZPRÁVY

Jaromír Balda, obžalovaný ze dvou teroristických útoků na vlaky, 7. 1. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

videoTerorista obdivující Okamurovu SPD dostal 4 roky vězení. Podle soudce byl ovlivněn lidmi, kteří veřejně šíří extremismus

(AKTUALIZOVÁNO), 14.1.2019 13:00, (AKTUALIZOVÁNO 20:15)
Za způsobení nehod dvou osobních vlaků na Mladoboleslavsku dnes poslal soud seniora Jaromíra Baldu na čtyři roky do vězení a nařídil mu ambulantní psychiatrické léčení.
 celý článek

Obvodní soud pro Prahu 10 začal 6. 9. 2018 projednávat případ trojice fotbalových fanoušků, kteří podle obžaloby napadli v tramvaji muže tmavé pleti. Za ublížení na zdraví a další trestné činy hrozí mladíkům až osmileté vězení. Na snímku obžalovaní Štěpán Černín (vlevo) a Tomáš Satora přicházejí k soudu. (FOTO: ČTK)

V kauze napadeného Afričana v tramvaji nechtějí svědci vypovídat. Bojí se o život.

11.1.2019 10:21
Obvodní soud pro Prahu 10, pokračuje v řešení rasistického zločinu, který se stal předloni na podzim. Svědci nechtějí vypovídat na soudu, mají strach o vlastní život. Informoval o tom zpravodajský server Seznam.cz
 celý článek

Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)

Dva lidé byli odsouzeni za nenávistné výroky vůči novorozenci. Další tři jsou stále ve vyšetřování

10.1.2019 11:55
Soudy loni v listopadu potrestaly dva z pěti vyšetřovaných v kauze nenávistných komentářů vyřčených na adresu novorozeného chlapce, který se narodil v roce 2017 v Třinci české matce a kurdskému otci. Další podezřelí jsou stále v šetření. Informoval o tom týdeník Respekt.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo