romea - logo
8. prosince 2019 (neděle)
svátek má Květoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Valeriu Nicolae: Všemohoucí církev sociálního začleňování

Bukurešť, 19.3.2013 23:30, (ROMEA)
Valeriu Nicolae (FOTO: http://www.europalibera.org)
Valeriu Nicolae (FOTO: http://www.europalibera.org)

Během uplynulých deseti let jsem se účastnil více jak padesáti konferencí pořádaných hlavně Evropskou komisí na téma Romů. Dříve jich bývalo více. Na počátku jsem si myslel, že tyto konference jsou cestou ke změně. Minulý rok jsem byl pouze na jedné konferenci Evropské komise. Po konferenci jsem napsal článek o strukturálním rasismu, který byl publikován v časopise European Voice. Toto “extraordinérní setkání o Romech” bylo zvláštním důkazem podstaty problému a infiltrace rasismu v Evropské komisi. Z dvacetidevíti panelistů byli pouze dva Romové.

Letos mne pozvali na další konferenci pořádanou Evropskou komisí. Byla to moje poslední.

Na této konferenci dne 15. března 2013 v Bruselu bylo dvacetpět přednášejících. Z toho, jako obvykle, byli pouze dva Romové. Dva komisaři Evropské komise přečetli projev, který jim napsal někdo jiný a zmizeli. Neobtěžovali se dát možnost účastníkům jim položit otázky. Nezúčastnili se žádné další přednášky kohokoli jiného, natož diskuse. Každý z byrokratů ze středního managementu Komise udělal to samé. Ukázali se pouze na svém panelu a pak rychle opustili sál.

Ale co můžeme očekávat, když i jejich šéf to tak dělá? Nikdy jsem neviděl místopředsedkyni Komise Viviane Reding - nejvyšší představitelku, která se zabývá v Komisi romským tématem - aby vyslechla byť jediného romského účastníka nebo se ho dokonce na něco zeptala. Vždy stejný scénář: přečte projev na papíře, který jí někdo jiný připraví a odejde.

Většina z těch, kteří se zabývají v Evropské komisi romskou otázkou, mají pouze velmi chabé, spíše zprostředkované nebo akademické zkušenosti (dokonce i ti nejlepší v Komisi se nemohou pochlubit víc než turistickým pohledem na romskou komunitu). Prakticky jedinou jejich možností setkat se s Romy nebo romskými odborníky a aktivisty je pouze na těchto konferencích.

Ale ani toho nevyužívají. Nejvyšší úředníci přijdou - přednesou své kázání - pomodlíme se a my se pak mezi sebou sejdeme (vždy jsou přestávky na oběd a kafe) a popovídáme si. Mezitím ti z vyšších pater spěchají na nějaké další jednání na důležitější téma.

Jenže tentokrát jsem už nechtěl dál hrát tuhle hru.

Program byl naplněn, jako obvykle, obstojným počtem Romů s expertízami s širokým záběrem témat stejně jako příspěvků (neromských) romských odborníků. Komisaři a další úředníci Komise dohromady na konferenci strávili méně času nad otázkou Romů než každý jeden z nás ostatních.

Poprvé jsem si uvědomil, že bychom měli dělat to samé, co ti vysocí evropští úředníci. I já mám spoustu jiné důležitější práce. Starám se o třicet dětí z ghetta, kteří se nemohou dočkat až zítra přijdu na trénink basketbalu. Alberto, Tottonel a Andrea doufají, že je o víkendu vezmu domu a že si uděláme společně palačinky a ovocný salát. Napadlo mě, že když zůstanu tady na tomhle kázání, nebudu mít možnost to udělat. To jsem si řekl a odešel. A pár ostatních mě následovalo.

Občanská společnost by se měla ozvat. Způsob jakým většina evropských komisařů přistupuje k romské problematice je nezodpovědný, bezohledný a hluboce rasistický. A my bychom je měli za to činit zodpovědnými.

Za prvé a především, Komise potřebuje nově k základnímu minimu standardu spolupráce s romskou společností vytvořit společně způsob nové komunikace a ne jí diktovat, co by měla dělat.

Evropský parlament by měl iniciovat nezávislé vyšetřování využívání evropských peněz pro Romy. Napomohlo by to transparentnosti a zodpovědnosti využívání zdrojů - tedy zásadám, které Komise požaduje po všech, jenom ne po sobě.

Evropská komise není všemohoucí církví v sociálním začleňování Romů. Její panovačné chování je ponižující pro Evropu a je hlavní překážkou sociálního pokroku. Ozvěme se a žádejme změnu!

Valeriu Nicolae, http://valeriucnicolae.wordpress.com/, překlad: Magdalena Pospíchalová
Přečteno: 830x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Evropa, Evropské fondy, Evropská komiseHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo