romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Valeriu Nicolae: Všemohoucí církev sociálního začleňování

Bukurešť, 19.3.2013 23:30, (ROMEA)
Valeriu Nicolae (FOTO: http://www.europalibera.org)
Valeriu Nicolae (FOTO: http://www.europalibera.org)

Během uplynulých deseti let jsem se účastnil více jak padesáti konferencí pořádaných hlavně Evropskou komisí na téma Romů. Dříve jich bývalo více. Na počátku jsem si myslel, že tyto konference jsou cestou ke změně. Minulý rok jsem byl pouze na jedné konferenci Evropské komise. Po konferenci jsem napsal článek o strukturálním rasismu, který byl publikován v časopise European Voice. Toto “extraordinérní setkání o Romech” bylo zvláštním důkazem podstaty problému a infiltrace rasismu v Evropské komisi. Z dvacetidevíti panelistů byli pouze dva Romové.

Letos mne pozvali na další konferenci pořádanou Evropskou komisí. Byla to moje poslední.

Na této konferenci dne 15. března 2013 v Bruselu bylo dvacetpět přednášejících. Z toho, jako obvykle, byli pouze dva Romové. Dva komisaři Evropské komise přečetli projev, který jim napsal někdo jiný a zmizeli. Neobtěžovali se dát možnost účastníkům jim položit otázky. Nezúčastnili se žádné další přednášky kohokoli jiného, natož diskuse. Každý z byrokratů ze středního managementu Komise udělal to samé. Ukázali se pouze na svém panelu a pak rychle opustili sál.

Ale co můžeme očekávat, když i jejich šéf to tak dělá? Nikdy jsem neviděl místopředsedkyni Komise Viviane Reding - nejvyšší představitelku, která se zabývá v Komisi romským tématem - aby vyslechla byť jediného romského účastníka nebo se ho dokonce na něco zeptala. Vždy stejný scénář: přečte projev na papíře, který jí někdo jiný připraví a odejde.

Většina z těch, kteří se zabývají v Evropské komisi romskou otázkou, mají pouze velmi chabé, spíše zprostředkované nebo akademické zkušenosti (dokonce i ti nejlepší v Komisi se nemohou pochlubit víc než turistickým pohledem na romskou komunitu). Prakticky jedinou jejich možností setkat se s Romy nebo romskými odborníky a aktivisty je pouze na těchto konferencích.

Ale ani toho nevyužívají. Nejvyšší úředníci přijdou - přednesou své kázání - pomodlíme se a my se pak mezi sebou sejdeme (vždy jsou přestávky na oběd a kafe) a popovídáme si. Mezitím ti z vyšších pater spěchají na nějaké další jednání na důležitější téma.

Jenže tentokrát jsem už nechtěl dál hrát tuhle hru.

Program byl naplněn, jako obvykle, obstojným počtem Romů s expertízami s širokým záběrem témat stejně jako příspěvků (neromských) romských odborníků. Komisaři a další úředníci Komise dohromady na konferenci strávili méně času nad otázkou Romů než každý jeden z nás ostatních.

Poprvé jsem si uvědomil, že bychom měli dělat to samé, co ti vysocí evropští úředníci. I já mám spoustu jiné důležitější práce. Starám se o třicet dětí z ghetta, kteří se nemohou dočkat až zítra přijdu na trénink basketbalu. Alberto, Tottonel a Andrea doufají, že je o víkendu vezmu domu a že si uděláme společně palačinky a ovocný salát. Napadlo mě, že když zůstanu tady na tomhle kázání, nebudu mít možnost to udělat. To jsem si řekl a odešel. A pár ostatních mě následovalo.

Občanská společnost by se měla ozvat. Způsob jakým většina evropských komisařů přistupuje k romské problematice je nezodpovědný, bezohledný a hluboce rasistický. A my bychom je měli za to činit zodpovědnými.

Za prvé a především, Komise potřebuje nově k základnímu minimu standardu spolupráce s romskou společností vytvořit společně způsob nové komunikace a ne jí diktovat, co by měla dělat.

Evropský parlament by měl iniciovat nezávislé vyšetřování využívání evropských peněz pro Romy. Napomohlo by to transparentnosti a zodpovědnosti využívání zdrojů - tedy zásadám, které Komise požaduje po všech, jenom ne po sobě.

Evropská komise není všemohoucí církví v sociálním začleňování Romů. Její panovačné chování je ponižující pro Evropu a je hlavní překážkou sociálního pokroku. Ozvěme se a žádejme změnu!

Valeriu Nicolae, http://valeriucnicolae.wordpress.com/, překlad: Magdalena Pospíchalová
Přečteno: 826x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Evropa, Evropské fondy, Evropská komise



HLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo