romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Valeriu Nicolae: Všemohoucí církev sociálního začleňování

Bukurešť, 19.3.2013 23:30, (ROMEA)
Valeriu Nicolae (FOTO: http://www.europalibera.org)
Valeriu Nicolae (FOTO: http://www.europalibera.org)

Během uplynulých deseti let jsem se účastnil více jak padesáti konferencí pořádaných hlavně Evropskou komisí na téma Romů. Dříve jich bývalo více. Na počátku jsem si myslel, že tyto konference jsou cestou ke změně. Minulý rok jsem byl pouze na jedné konferenci Evropské komise. Po konferenci jsem napsal článek o strukturálním rasismu, který byl publikován v časopise European Voice. Toto “extraordinérní setkání o Romech” bylo zvláštním důkazem podstaty problému a infiltrace rasismu v Evropské komisi. Z dvacetidevíti panelistů byli pouze dva Romové.

Letos mne pozvali na další konferenci pořádanou Evropskou komisí. Byla to moje poslední.

Na této konferenci dne 15. března 2013 v Bruselu bylo dvacetpět přednášejících. Z toho, jako obvykle, byli pouze dva Romové. Dva komisaři Evropské komise přečetli projev, který jim napsal někdo jiný a zmizeli. Neobtěžovali se dát možnost účastníkům jim položit otázky. Nezúčastnili se žádné další přednášky kohokoli jiného, natož diskuse. Každý z byrokratů ze středního managementu Komise udělal to samé. Ukázali se pouze na svém panelu a pak rychle opustili sál.

Ale co můžeme očekávat, když i jejich šéf to tak dělá? Nikdy jsem neviděl místopředsedkyni Komise Viviane Reding - nejvyšší představitelku, která se zabývá v Komisi romským tématem - aby vyslechla byť jediného romského účastníka nebo se ho dokonce na něco zeptala. Vždy stejný scénář: přečte projev na papíře, který jí někdo jiný připraví a odejde.

Většina z těch, kteří se zabývají v Evropské komisi romskou otázkou, mají pouze velmi chabé, spíše zprostředkované nebo akademické zkušenosti (dokonce i ti nejlepší v Komisi se nemohou pochlubit víc než turistickým pohledem na romskou komunitu). Prakticky jedinou jejich možností setkat se s Romy nebo romskými odborníky a aktivisty je pouze na těchto konferencích.

Ale ani toho nevyužívají. Nejvyšší úředníci přijdou - přednesou své kázání - pomodlíme se a my se pak mezi sebou sejdeme (vždy jsou přestávky na oběd a kafe) a popovídáme si. Mezitím ti z vyšších pater spěchají na nějaké další jednání na důležitější téma.

Jenže tentokrát jsem už nechtěl dál hrát tuhle hru.

Program byl naplněn, jako obvykle, obstojným počtem Romů s expertízami s širokým záběrem témat stejně jako příspěvků (neromských) romských odborníků. Komisaři a další úředníci Komise dohromady na konferenci strávili méně času nad otázkou Romů než každý jeden z nás ostatních.

Poprvé jsem si uvědomil, že bychom měli dělat to samé, co ti vysocí evropští úředníci. I já mám spoustu jiné důležitější práce. Starám se o třicet dětí z ghetta, kteří se nemohou dočkat až zítra přijdu na trénink basketbalu. Alberto, Tottonel a Andrea doufají, že je o víkendu vezmu domu a že si uděláme společně palačinky a ovocný salát. Napadlo mě, že když zůstanu tady na tomhle kázání, nebudu mít možnost to udělat. To jsem si řekl a odešel. A pár ostatních mě následovalo.

Občanská společnost by se měla ozvat. Způsob jakým většina evropských komisařů přistupuje k romské problematice je nezodpovědný, bezohledný a hluboce rasistický. A my bychom je měli za to činit zodpovědnými.

Za prvé a především, Komise potřebuje nově k základnímu minimu standardu spolupráce s romskou společností vytvořit společně způsob nové komunikace a ne jí diktovat, co by měla dělat.

Evropský parlament by měl iniciovat nezávislé vyšetřování využívání evropských peněz pro Romy. Napomohlo by to transparentnosti a zodpovědnosti využívání zdrojů - tedy zásadám, které Komise požaduje po všech, jenom ne po sobě.

Evropská komise není všemohoucí církví v sociálním začleňování Romů. Její panovačné chování je ponižující pro Evropu a je hlavní překážkou sociálního pokroku. Ozvěme se a žádejme změnu!

Valeriu Nicolae, http://valeriucnicolae.wordpress.com/, překlad: Magdalena Pospíchalová
Přečteno: 878x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Evropa, Evropské fondy, Evropská komiseHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo