romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Známí romští novináři apelují na Romy, aby dodržovali opatření spojená s COVID-19

19.10.2020 11:46

Známé romské osobnosti vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV Romy k dodržování protiepidemických opatření. Novinářka Jarmila Balážová, která nemoc prodělala, popisuje ve videu jakým způsobem u ní onemocnění probíhá. Richard Samko, Patrik Banga a Tomáš Bystrý pak vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích. Novináři tak reagují na situaci, kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19. 

Známá novinářka Jarmila Balážová nemoc prodělala a mluví tak o své vlastní zkušenosti. „ Aktuálně ležím 11 dní s COVIDEM-19. Po prvních šesti dnech bolestí kloubů, svalů, hlavy a nechutenství u mě pořád přetrvává kašel a dušnost. Není to příjemné. Samozřejmě si uvědomují, že na tom nejsem úplně nejhůř. Řada lidí bude potřebovat nemocniční lůžka a to je to, oč v tuto chvíli jde,“ řekla pro ROMEA TV Jarmila Balážová.

Richard Samko - reportér České televize se díky své práci setkal s odborníky, kteří COVID-19 řeší. „Chci Vás vyzvat, buďte na sebe opatrní. Žijeme s prarodiči, což je velmi ohrožená skupina. Takže buďme opatrní a ohleduplní i k nim. A pokud Vás mohu vyzvat, noste roušky tam kde je to nutné, kde je to potřeba a používejte desinfekci na ruce. Buďte opravdu opatrní a nezlehčujte situaci,“ vyzval ve videu ROMEA TV Richard Samko. 

K dodržování opatření vyzývá i editor Českého rozhlasu - Tomáš Bystrý. „Já nikterak nestraším, jen připomínám fakta, tak jak to my novináři máme dělat. Prosím nezlehčujme celou tuto situaci. Ona je opravdu vážná. A to není fake-news. Ano nám co je dvacet, třicet nebo čtyřicet a nemáme zdravotní potíže, se od případné nákazy nejspíše do několika dnů nebo týdnů uzdravíme. A možná bez větších problémů. A po koronaviru asi nevymře celá naše civilizace. Ale chceme snad ohrožovat naše blízké? Třeba ty starší, obézní, nebo jinak nemocné. A chceme, aby se ta nákaza dál šířila a zaplňovaly se nemocnice? To pak může být katastrofální pro nás všechny,“ říká novinář Tomáš Bystrý. 

Novinář Patrik Banga upozorňuje na nepravdivé zprávy, které se šíří internetem. "Poslední dobou čtu na internetu hodně hoaxů a někdy úplných nesmyslů o tom, že COVID – 19 způsobila světová zdravotnická organizace, nebo Bill Gates. Četl jsem také o tom, že vám při testech udělají díru do mozku anebo vám integrují čip, který vám řídí myšlenky. Já mám testy za sebou a žádnou díru v mozku nemám.  Své myšlenky si zásadně ovládám sám. Realita ale je, že tu COVID-19 s námi je, a ne každý má to štěstí, že je zdravý nebo mladý," říká Patrik Banga. 

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) budou nakažení přibývat ještě deset dní až dva týdny. Odborníci uvádějí, že do nemocnic se dostanou asi tři až čtyři procenta nakažených, z nich asi 20 procent bude ve vážném stavu. Doba od diagnózy do vážných příznaků, které hospitalizaci vyžadují je mezi týdnem a deseti dny. Koordinátor intenzivní péče v zemi Vladimír Černý v pátek prohlásil, že nejbližší týdny budou pro české zdravotnictví mimořádně těžké, velmi náročné především pro zdravotníky, kolaps systému ale nehrozí. Podle Prymuly se kapacity v nemocnicích zdvojnásobily.

V celém Česku kvůli nepříznivému vývoji koronavirové epidemie platí od středy zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy od základních po vysoké přešly na distanční výuku kromě tříd pro děti se speciálními potřebami. Uzavřeny jsou restaurace, bary, kluby, zakázány jsou kulturní i sportovní akce. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti. Další opatření v nejbližších dnech nebudou, řekl v pátek Prymula.
Přečteno: 1639x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Výzvy, VideoHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo