romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Známí romští novináři apelují na Romy, aby dodržovali opatření spojená s COVID-19

19.10.2020 11:46

Známé romské osobnosti vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV Romy k dodržování protiepidemických opatření. Novinářka Jarmila Balážová, která nemoc prodělala, popisuje ve videu jakým způsobem u ní onemocnění probíhá. Richard Samko, Patrik Banga a Tomáš Bystrý pak vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích. Novináři tak reagují na situaci, kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19. 

Známá novinářka Jarmila Balážová nemoc prodělala a mluví tak o své vlastní zkušenosti. „ Aktuálně ležím 11 dní s COVIDEM-19. Po prvních šesti dnech bolestí kloubů, svalů, hlavy a nechutenství u mě pořád přetrvává kašel a dušnost. Není to příjemné. Samozřejmě si uvědomují, že na tom nejsem úplně nejhůř. Řada lidí bude potřebovat nemocniční lůžka a to je to, oč v tuto chvíli jde,“ řekla pro ROMEA TV Jarmila Balážová.

Richard Samko - reportér České televize se díky své práci setkal s odborníky, kteří COVID-19 řeší. „Chci Vás vyzvat, buďte na sebe opatrní. Žijeme s prarodiči, což je velmi ohrožená skupina. Takže buďme opatrní a ohleduplní i k nim. A pokud Vás mohu vyzvat, noste roušky tam kde je to nutné, kde je to potřeba a používejte desinfekci na ruce. Buďte opravdu opatrní a nezlehčujte situaci,“ vyzval ve videu ROMEA TV Richard Samko. 

K dodržování opatření vyzývá i editor Českého rozhlasu - Tomáš Bystrý. „Já nikterak nestraším, jen připomínám fakta, tak jak to my novináři máme dělat. Prosím nezlehčujme celou tuto situaci. Ona je opravdu vážná. A to není fake-news. Ano nám co je dvacet, třicet nebo čtyřicet a nemáme zdravotní potíže, se od případné nákazy nejspíše do několika dnů nebo týdnů uzdravíme. A možná bez větších problémů. A po koronaviru asi nevymře celá naše civilizace. Ale chceme snad ohrožovat naše blízké? Třeba ty starší, obézní, nebo jinak nemocné. A chceme, aby se ta nákaza dál šířila a zaplňovaly se nemocnice? To pak může být katastrofální pro nás všechny,“ říká novinář Tomáš Bystrý. 

Novinář Patrik Banga upozorňuje na nepravdivé zprávy, které se šíří internetem. "Poslední dobou čtu na internetu hodně hoaxů a někdy úplných nesmyslů o tom, že COVID – 19 způsobila světová zdravotnická organizace, nebo Bill Gates. Četl jsem také o tom, že vám při testech udělají díru do mozku anebo vám integrují čip, který vám řídí myšlenky. Já mám testy za sebou a žádnou díru v mozku nemám.  Své myšlenky si zásadně ovládám sám. Realita ale je, že tu COVID-19 s námi je, a ne každý má to štěstí, že je zdravý nebo mladý," říká Patrik Banga. 

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) budou nakažení přibývat ještě deset dní až dva týdny. Odborníci uvádějí, že do nemocnic se dostanou asi tři až čtyři procenta nakažených, z nich asi 20 procent bude ve vážném stavu. Doba od diagnózy do vážných příznaků, které hospitalizaci vyžadují je mezi týdnem a deseti dny. Koordinátor intenzivní péče v zemi Vladimír Černý v pátek prohlásil, že nejbližší týdny budou pro české zdravotnictví mimořádně těžké, velmi náročné především pro zdravotníky, kolaps systému ale nehrozí. Podle Prymuly se kapacity v nemocnicích zdvojnásobily.

V celém Česku kvůli nepříznivému vývoji koronavirové epidemie platí od středy zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy od základních po vysoké přešly na distanční výuku kromě tříd pro děti se speciálními potřebami. Uzavřeny jsou restaurace, bary, kluby, zakázány jsou kulturní i sportovní akce. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti. Další opatření v nejbližších dnech nebudou, řekl v pátek Prymula.
Přečteno: 1887x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Výzvy, VideoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo